Jste zde

Bezpečný sex - je sex s kondomem 100% bezpečný?

Bezpečný sex - je sex s kondomem 100% bezpečný?

Volné pokračování článků "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)" a "Bariérová antikoncepční metoda - kondom".

Bohužel není.

Jediná spolehlivá ochrana proti početí a sexuálně přenosným chorobám je absolutní pohlavní zdrženlivost neboli CELIBÁT. Méně spolehlivá, ale jediná bezpečná je pak partnerská věrnost a hned za ní bych pak zařadil kondom. Vždy však existuje reálné nebezpečí selhání při jeho špatném použití nebo (zcela výjimečně) při jeho protrhnutí. Nemusí to však být problém kondomu, může to být a většinou to i bývá, problém s nedodržením techniky nasazování nebo používání.

Kondomy jsou díky latexu citlivé na oleje a proto pro ně nesmí být použit lubrikační gel na olejové bázi.

Všechny kondomy jsou před distribucí ve výrobním podniku přísně testovány. Jedna z metod testu kondomů na mikroskopické díry zahrnuje natažení testovaného kondomu na formu ve tvaru penisu a přes kondom nasazení druhé formy (obdoba pochvy (vaginy). Při testování na elektrickou vodivost mezi formami musí prezervativ zabránit přechodu elektrického proudu mezi oběma formami. Formy jsou z vodivého materiálu a kondom je jako izolant. Dojde-li k průchodu elektrického proudu, je prezervativ vadný. Pokud by se tedy někdo vymlouval na díru v kondomu z výroby, je to jen velmi, velmi málo pravděpodobné. Mnohem pravděpodobnější příčinou je poškození prezervativu nesprávným použitím.

Kondom, vzhledem ke své spolehlivosti uváděné až 99%, dokáže při správném použití poměrně spolehlivě ochránit proti nechtěnému početí a omezit nebezpečí přenosu mnoha pohlavních onemocnění. Dnešní kondomy jsou velice kvalitní a precizně kontrolované ve výrobě. Latex je velice odolný materiál s minimální pórovitostí. Pravděpodobnost průniku spermií stěnou kondomu je opravdu velmi malá. Podobně je to s ochranou proti tělním tekutinám ve kterých se mohou vyskytovat viry nebo zárodky pohlavních chorob. Existuje ale mnoho dalších nemocí, například herpes, genitální bradavice a další, před kterými kondom může ochránit jen částečně a to jen tu oblast penisu, kterou zakrývá. Je to způsobeno tím, že při pohlavním styku se penis a pochva (vagina) prakticky vždy dotknou částí penisu, kterou kondom nechrání a prakticky vždy kořenem penisu a okolím pubického ochlupení. Tyto doteky můžete při souloži rozpoznat prakticky vždy, zvláště pak při hlubokých průnicích penisu do pochvy (vaginy). Na těchto nechráněných místech je pak reálný přenos pohlavních chorob a to obousměrně! Jako vždy je nutné opakovat, že pokud se chcete chránit před přenosem pohlavních chorob, pak největší jistotou zůstává jen partnerská věrnost. Musí však být samozřejmě oboustranná.

Použití jakékoli vhodné ochrany při milování je nejen důkazem odpovědnosti proti neplánovanému otěhotnění ženy, ale samozřejmě také prevencí při ochraně proti nákaze sexuálně přenosnými chorobami.

Kondom a Femidom je však  jediná ochrana, která vás dokáže před sexuálně přenosnými nemocemi ochránit i když jen s určitým omezením. Nepoužitím kondomu při styku s nakaženým partnerem je pravděpodobnost přenosu nákazy velmi blízká jistotě!!!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Poznámka:

  • Kondom (anglicky „condom“)
  • Kondom - prezervativ (slangově šprcka i šprcguma)

(AK)(Z)(L)