Jste zde

Ženská hormonální antikoncepce

Ženská hormonální antikoncepce

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".

Hormonální antikoncepce má bezpochyby své výhody i nevýhody. Výhody jsou přijímány jak muži, tak ženami, nevýhody jdou bohužel pouze na úkor žen, které je mohou pocítit na svém těle i v životě. Jedním z důsledků masového užívání antikoncepčních pilulek je i odsouvání založení rodiny. Mladé ženy prožijí řadu kratších osobních vztahů, ale do fáze, kdy vztah přeroste v touhu založit rodinu se nedostaly. Muži si chtěli užívat sex bez rizika a problému nechtěného těhotenství partnerky a to jim hormonální antikoncepce snadno umožňuje. V dnešní době se muži moc do ženění nehrnou. Nemají tedy ani potřebu vzít na sebe velký zodpovědný závazek jakým je založení rodiny. Antikoncepce je tady od druhé poloviny dvacátého století, ale nikdy dřív po ní nebyla tak masová poptávka jako dnes. Kladem určitě je, že díky ní je možné prožívat zdravou sexualitu, klesla potratovost, snížilo se riziko otěhotnění v příliš mladém věku s nevhodným, nebo nezralým partnerem.

V současné době se zásadním způsobem snížil jak počet sňatků tak i porodů. Také se snížil počet dětí, které za života žena má. Dřívější představa o manželství a sexu byla taková, že se muž zamiluje, oženit, a pak si v manželství užívá sex ve společensky přijatelné vztahové podobě. Dnešní stav je takový, že muži většinou necítí potřebu se ženit a mají minimální obavu z nechtěného otcovství. Není to důsledek jen "špatné" výchovy, neboť se nechtějí ženit i synové z rodin, kde model rodiny byl hluboce zakořeněný. Jedná se možná o celospolečenský problém, jehož důsledky podle všeho dopadnou na reprodukční strategii celé generace. Očekávání pro naplnění vztahů a sexuality se u žen a mužů začínají rozcházet.

Když žena zahajuje sexuální život

Dnes jsme všichni vystaveni tlakům a to snad ze všech stran. Jejich cíle však jsou mnohdy zásadně protichůdné. Z pohledu civilizačního a kulturního jsou dnes ženy plně zapojeny do společnosti a to snad i rovnoprávně s muži. Řídí firmy, učí ve školách, pracují v továrnách na třísměnný provoz, nakupují, perou, vaří a vykonávají tisíce dalších úloh, z nichž některé byly dříve vyhrazeny výhradně mužům. Mají kvalitní vzdělání, které chtějí zúročit a vybudovat pracovní kariéru. Vyrovnávají se mužům a soutěží s nimi. Muži se pak také podle toho mnohdy chovají. Dnes to však jsou vyčerpané ženy, které klasicky táhnou naplno práci a chtěly by i rodinu. Skloubení kariéry a dětí stojí mnohem víc úsilí a ženy jsou si toho vědomy. Žena si musí většinou vybrat. Není to jednoduchá volba a není možné někomu radit. Některé volí kariéru, vilu, dovolenou u moře a jedno dítě a dost, jiné dům plný dětí někde na venkově a starosti, jak uživit rodinu. Obě varianty však potřebují to hlavní - mít tělo v takovém stavu, aby založení rodiny vůbec bylo možné. Předcházející generace našich babiček a maminek většinou neměly problémy s otěhotněním, spíš zde byla otázka, jak nechtěně neotěhotnět.

Dnes je ochrana proti nechtěnému těhotenství relativně snadná - stačí spolykat několik prášků a chemie vše zvládne za nás. Z pohledu přirozeného vývoje lidského těla pohled je potřeba ochránit ženino tělo a jeho zdravé fungování pro zachování zdravé reprodukce. Je jasné, že nejlepší reprodukční věk se bohužel kryje s dobou studia. V této době má mladá žena zdravou dělohu a vaječníky a její tělo je jen málo zasaženo nezdravým životním stylem, poškozeným životním prostředím, kontaminací vody a vzduchu a dalšími problémy dnešní civilizace. Logické by bylo, aby využila období největší plodnosti a nejlepší kondice k reprodukci. Tady dochází k největšímu konfliktu mezi pohledem kulturním a civilizačním na straně jedné a pohledem role ženy v nezastupitelném reprodukčním cyklu, na straně druhé. Mezi nimi je třeba najít kompromis. Na to neexistuje žádný návod, to je cesta pro osobní rozhodnutí každé ženy.

Ženy a reprodukční hodiny

Antikoncepce dovoluje ženám, aby svůj organismus v době reprodukčního maxima, převedly do umělé neplodnosti. Věnují se práci, kariéře, cestování, láskám i milencům, vydělávají peníze a užívají si. Jejich babičky a matky v této době již pečovaly o dvě a více děti. Díky hormonální antikoncepcí ženy procházejí bez obav z těhotenství svým nejplodnějším obdobím a často se kolem pětatřiceti proberou z klidu a rozhodnou se pro dítě.

Plodnost ženy však s věkem přirozeně klesá a končí po období přechodu, tedy okolo čtyřicátého pátého roku.

Takže když se najednou rozhodnou pro dítě, jejich plodnost již může být značně snížená. Za předcházející období používání hormonální antikoncepce organismus ženy zpracoval velké množství hormonům a ty mohly zastínit některé zdravotní problémy, které by se daly léčit v mladším věku. Zůstaly však skryty pod náhradním cyklem působení ochrany proti otěhotnění.

Žena, která bere od 16-ti roků do 35-ti roků hormonální antikoncepci, ji bere skoro dvě desítky let, tedy více jak polovinu života! Když ji pak vysadí, zjistí, že nějak nemůže přirozeně otěhotnět. Po dalším období pokusů o přirozené oplodnění to vzdá a podstoupí proces asistované reprodukce. Ta přináší další hormonální zátěž pro stimulaci vaječníků a to může být pro ženu velká zátěž. Žena je po několika nezdařených asistovaných reprodukcích plná úzkosti a strachu, má snížené sebevědomí ve vlastní ženskost o prožívá vlny úzkostí a depresí. Celý organismus to zatíží, stáhne a naplní stresem, jehož důsledkem může být i menší prokrvení pánevního dna a zhoršení podmínek pro přirozené otěhotnění.

Výhody a nevýhody hormonální antikoncepce

Je známé, že kromě zabránění početí patří k výhodám antikoncepce i zlepšení pleti, větší pravidelnost menstruačního cyklu nebo menší menstruační bolesti. Jenže obsah estrogenů v tabletkách představuje také riziko, kdy může docházet ke zvyšování srážlivosti krve, což vyvolává nebezpečí vzniku žilní trombózy a embolie. Kouření je s užíváním tabletek proti početí neslučitelné! A stejně tak je třeba dávat velký pozor na ženy, které již mají prokázanou poruchy srážlivosti krve – často i velmi mladým ženám může hormonální antikoncepce přivodit mrtvici.

Výhody metody:

  • účinně zabraňuje početí
  • má dobrý vliv na pleť
  • lze ji kdykoli vysadit
  • snižuje počet zánětů
  • snižuje  výskyt cyst na vaječnících
  • snižuje výskyt akné

Nevýhody metody

  • zvyšuje srážlivost krve
  • zvýšené riziko vzniku trombózy
  • často i velmi mladým ženám může hormonální antikoncepce přivodit mrtvici.
  • může způsobovat bolesti hlavy
  • nevhodné pro kuřačky - možné další zdravotní komplikace případně snížení účinnosti ochrany
  • souběžně použitá antibiotika snižují účinnost metody
  • kontraindikace s některými druhy léků
  • ne každá žena hormonální antikoncepci může používat - některé ženy při ní mají náběh ke slabému krvácení

Kontraindikace hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce se nesmí předepsat ženám:

  • které někdy v životě prodělaly hlubokou žilní trombózou
  • mají potvrzenou některou z mutací zvyšující srážlivost krve,
  • ženám s nádory v prsu, vaječnících, děloze, pokud jsou tyto nádory svým růstem závislé na hormonech.
  • které mají nestabilní, nebo nestabilizovaný vysoký tlak
  • s labilní cukrovkou
  • obézním ženám, zejména starším 35 let a jsou-li silné kuřačky. U těchto žen je předpis jistě možný, ale doporučují se přípravky s co nejnižším obsahem estrogenů a pravidelná lékařská kontrola.
  • není vhodná pro ženy trpící těžkou migrénou
  • trpícím některými jaterními poruchami
  • u žen léčených některými antiepileptiky, nebo antibiotiky může naopak dojít k poruše působení antikoncepčních pilulek zvýšeným odbouráváním v játrech a dávky je pak nutné adekvátně zvýšit.

Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce

Nežádoucí účinky se dají dělit do tří skupin: na velmi závažné, středně závažné a nezávažné.

  1. Mezi velmi závažné nežádoucí účinky patří zvýšení krevní srážlivosti a z toho plynoucí nebezpečí žilní trombózy, která postihuje dolní i horní končetiny s hrozbou plicní embolie, nebo trombóza mozkových splavů, která postihuje téměř výhradně uživatelky antikoncepce. Je nutno ovšem dodat, že tyto příhody jsou u jinak zdravých fertilních žen velmi vzácné, cca 2-3/100 000 žen, což se stále jeví jako velmi málo (pokud se to ovšem netýká právě vás). Ovšem u žen s některou, např. Leydenskou mutací, se riziko zvyšuje mnohonásobně, hlavně je-li mutací více, je tedy nutné pečlivé vyšetření a to zejména v ČR, kde se tyto mutace v populaci vyskytují daleko častěji než jinde. Dalším nebezpečím je mírné zvýšení rizika některých hormonálně dependentních nádorů.
  2. Ke středně závažným nežádoucím účinkům patří zhoršení nebo vyvolání migrenózních bolestí hlavy, ne zcela jasný vznik deprese, vzestup krevního tlaku nebo mírné poruchy metabolismu jater a adenomy jater.
  3. K nezávažným nežádoucím účinkům, leč nepříjemným, patří mírný přírůstek hmotnosti, způsobený spíše zadržováním vody a solí než zmnožením tukové tkáně (některé ženy a dívky s mírnější nadváhou dokonce zhubnou!), benigní bolesti hlavy, nevolnost a nucení na zvracení, únava, pigmentové skvrny v obličeji po oslunění (chloasma), mírné krvácení a špinění z průniku, případně amenorea, u mladých dívek po vysazení antikoncepce. U těchto stavů se dá očekávat zlepšení po několika měsících nebo po změně preparátu.

Poslední výzkumy ukazují, že užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje proces tvorby a vnímání feromonů, na nichž je částečně založeno utváření si dojmů a vztahů s jinými lidmi. Vliv může být až tak silný, že zahájení či ukončení užívání této antikoncepce může silně ovlivnit kvalitu existujícího vztahu nebo výrazně změnit preference ženy při výběru partnerů.

Hormonální antikoncepce má svou setrvačnost

Pokud žena ukončí užívání hormonální antikoncepce a rozhodne se otěhotnět a založit rodinu, pak to nemusí jít tak snadno, jak by očekávala. Některé ženy berou hormonální antikoncepci již od 15-ti roků života a pro otěhotnění se rozhodnou třeba až ve věku 35 let. Berou tedy hormonální antikoncepci nepřetržitě  mnohdy 20 a více let, než se rozhodnou otěhotnět. Jenže jejich tělo za tu dobu prodělalo řadu změn. Hormonální antikoncepce potlačila prakticky větší část jejich přirozeného ženského cyklu a nyní má tělo problém vyrovnat se s přirozenou hormonální rovnováhou a menstruačním cyklem bez ovlivnění antikoncepcí. To však nemusí jít až tak snadno. Dlouho potlačovaný přirozený cyklus ženy nejde nastartovat na povel. někdy obnovení přirozených reakcí ženského těla trvá půl roku i déle po ukončení užívání hormonální antikoncepce. Proto mnohé ženy trpí obavami i stresy spojenými s tím, že nyní, když otěhotnět chtějí se to nedaří podle jejich představ. Problém nemusí však být jen v tom, že žena byla dlouhou dobu ovlivněna antikoncepcí. Mohou nastat i mnohé jiné problémy spojené s jejím celkovým stavem, případně může už být problém i na straně muže podobného věku. Mužská plodnost neustále klesá a zakládání rodiny v pozdním věku stále častěji bývá problémem i pro páry, ve kterých žena hormonální antikoncepci nikdy nepoužívala. Řešením je navštívit gynekologa a požádat o léčbu neplodnosti nebo problémů s neplodností. Většinou se však při léčbě ženy musí provést i vyšetření muže.

Hormonální antikoncepce dokáže nahradit "Pilulku poslední záchrany".

Pokud se něco nepředvídaného přihodilo a žena ví, že je vystavena riziku nechtěného otěhotnění, měla by to řešit včas. Pokud nemáte k dispozici "Pilulku poslední záchrany" a víte, že ji do 72 hodin nezískáte, pak lze k řešení situace použít "Yuzpeho metodu". Najednou si vezmete 2 - 4 kusy běžné hormonální antikoncepce ve formě pilulek (podle množství obsažených hormonů) a to do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku. Postup zopakujete za dalších 12 hodin. Spolehlivost této metody je zhruba stejná jako u ostatních postkoitálních přípravků.

(AK)(Z)(L)

Štítky: