Jste zde

Menstruační vložky

Menstruační vložky

Volné pokračování článků "Co by měl vědět muž o ženě", "O intimní péči pro ženy"

Menstruační vložka je hygienická pomůcka určena pro ženy, která slouží k zachycování krve při menstruaci nebo během šestinedělí. Jedná se především o jednorázově použitelnou hygienickou pomůcku. Existují však i látkové, pratelné vložky pro vícenásobné použití. Výhody jednorázových je však neoddiskutovatelná.

Menstruační vložky ženě zaručují hygienickou čistotu, osobní pohodlí a diskrétnost.

Menstruační vložka se vkládá do kalhotek a je tedy nošena vně ženského těla, na rozdíl od menstruačních tamponů nebo menstruačního kalíšku. Obecně je životnost jedné vložky průměrně 6 hodin, i když může vydržet 4 až 8 hodin v závislosti na absorpčních schopnostech vložky a síle menstruace nositelky. Po použití se zabalí do sáčku nebo jiného obalu a ukládají do odpadků.

Menstruační vložky se nedají použít při plavání a i při jiných sportech. Právě v těchto případech může být pro ženu vhodnější ochrana pomocí menstruačních tamponů, které se vkládají do těla a zabraňují výtoku menstruační krve absorpcí do tampónu.

Jaké menstruační vložky se vyrábí?

Od 90. let 20. století se jádro menstruační vložky vyrábí z rozmělněného papíru, často běleného, někdy s přídavkem savé směsi gelů. Jádro je pokryté vatovanou bavlnou, spodní část vložky je tvořena nepropustnou folií a opatřena lepícím proužkem či proužky. Pro větší pohodlí a bezpečnost bývají některé typy vložek opatřeny křidélky, které se přehnou přes okraj kalhotek a brání bočnímu posunu vložky.

Základní rozdíly mezi menstruačními vložkami jsou dány především jejich schopností absorpce menstruační krve.

Označují se jako:

  • slipové vložky
  • vložky Normál
  • vložky Maxi, Super, Extra apod.
  • vložky určené pro použití v noci, tzv. noční vložky.

Menstruační vložky se vyrábí ve variantách s křidélky nebo bez, standardní tloušťky nebo ultra tenké. Vyrábí se parfémované i neparfémované.

Schopnost absorpce je na obalech originálního balení vložek vyjádřena množstvím (většinou modrých) kapek. Čím více kapek, tím je sací (absorpční) schopnost vložky vyšší.

Slipové vložky jsou rozměrově nejmenší a nejtenčí. Používají se při slabém krvavém výtoku nebo zároveň při použití tamponů. Mohou se používat i jako "pojistka" při občasné inkontinenci pro zachycení úniku moči například při kýchnutí nebo jiných nenadálých situacích.

Tenké a ultra tenké (označované někdy jako "neviditelné") vložky chrání spodní prádlo i svrchní oblečení i v období mimo menstruaci. Dají se tak využívat i v jiných , například v období výtoku, zánětů nebo jiných situacích. Díky své konstrukci, vlastnostem a tomu, že na rozdíl od tampónů nevysušují stěnu pochvy, dají se v odůvodněných případech používat každý den.

Vložky "Normál" mají střední absorpční schopnost a většina žen je může používat po celou dobu menstruace

Vložky s označením "Maxi", "Super", "Extra" apod. jsou menstruační vložky, které mají zvlášť velkou absorpční schopnost. V porovnání s vložkami "Normál" bývají i delší a někdy i mírně širší. Díky svým výrazným absorpčním schopnostem se doporučují používat v úvodních hodinách menstruace nebo při silném krvácení.

Někteří výrobci vyrábí extra savé "noční vložky" určené pro použití především v noci. Tyto "noční vložky" mají zvýšenou sací schopnost, což je právě výhodné pro použití pro období spánku, kdy včasná výměna vložky není možná.

Výhody menstruačních vložek

  • Nové typy vložek zabraňují podráždění či vzniku infekcí, které se dřív občas u některých žen objevovaly.
  • Pohlcují všechnu menstruační krev a vedou ji do jádra vložky tak, aby nemohla vytéct na kalhotky
  • Zabraňují vzniku nepříjemného zápachu sražené menstruační krve.
  • Jsou přirozenější než tampony, protože krev a v ní obsažené odpadní látky mohou z pochvy volně odtékat.
  • Aplikace menstruačních vložek je snadná a zvládne ji naprosto každá žena.
  • Výměnu vložky je možné bez obav provádět i v horších hygienických podmínkách.
  • Kontrolovat, zda už je vložku potřeba vyměnit je snadná.
  • Menstruační vložky prakticky neprotékají.
  • Tenké a ultra-tenké "neviditelné" vložky chrání prádlo i svrchní oblečení a rozšiřují tak možnosti využití vložek pro každou ženu, pro každou situaci, i pro každý den v měsíci.

Nevýhody menstruačních vložek

  • Menstruační vložka se vkládá mimo tělo ženy a především u těch větší velikosti může být při pohybu nebo sezení občas nepohodlné.
  • Přestože mohou být zajištěny "křidélky" nebo lepení, mohou se například při pohybu nebo ve spánku svézt se stranou a menstruační krev může "zašpinit" spodní prádlo.
  • Nejsou moc pohodlné ani praktické při sportu nebo při jízdě na kole.
  • Pro zajištění včasné výměny je potřeba aby žena měla při sobě jejich zásobu. To v kabelce představuje potřebu vyčlenit větší prostor, než pro stejné množství tampónů.
  • Jsou rozměrnější a při cestování je potřeba počítat s větším místem na jejich přepravu.

Použité menstruační vložky nikdy nevyhazujeme do WC, protože je to nehygienické a také to způsobuje komplikace při čištění odpadních vod. Navíc hrozí riziko, že použitá menstruační vložka může WC snadno ucpat! Použitou menstruační vložku, podobně jako použitý menstruační tampón, zabalíme do sáčku nebo papíru a uložíme do odpadkového koše. Na veřejných WC i v domácnostech by na WC určeném ženám měly být odpadkové koše určené přesně pro tento účel.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)