Jste zde

DOTAZ: "Sex a partnerství"

DOTAZ: "Sex a partnerství"

Dobrý den, jak stručně a jednoduše položit otázku na problém, který nás potkal? Žiji s manželkou 24 let. Před svatbou jsme se znali necelý rok. Mě je 53 let a ženě 49. Máme jednu dceru 23 let. Dcera bydlí ve společné domácnosti.

Každý jsme měli před svatbou už sexuální zkušenosti. Celý vztah jsme byli a jsme k sobě stále velice upřímní a otevření. Manželka potkala před rokem svého bývalého KLUKA z mládí. Přeskočila u ní jiskra a zamilovala se do něho. KLUK je rozvedený také v našem věku. Když jsem se to na jaře dozvěděl, plakala a řekla mi, že se rozhodla vrátit do našeho partnerského vztahu, pokud to příjmu. Bylo to pro mě velice těžké období! Já svojí ženu miluji, mám jí rád, moc si vážím celých 24 let co jsme spolu prožili a dokázali.  Od jara tohoto roku, TLUSTÁ ČÁRA, jsme pokračovali ve vztahu dál. Vrátil se i SEX. Myslel jsem, že je vše v pořádku a soustředil jsem se na práci a rodinu.

Bohužel, asi od září tohoto roku se žena opět začala stýkat s KLUKEM. Po předchozí zkušenosti jsem začal cítit, že není opět všechno v pořádku. Byl to hlavně SEX. Nikdy jsem nikoho a to ani manželku nekontroloval, neprohlížel osobní věci a pod. Nesmírně si vážím soukromí a zodpovědnost nechávám na druhých. Bohužel jsem přišel na to já, že se žena opět stýká s KLUKEM. Auto ženy stálo před jeho bytem. Nechápu to, ale svým způsobem ze mě vše spadlo a cítil jsem úlevu svého napětí, nejistoty. Byl to velmi vysilující týden. Jsem rád, že jsem to ustál. Čas je lékař!!!

Po týdnu jsme začali spolu, normálně, slušně komunikoval. Řešili jsme situaci v klidu a na neutrální půdě, kavárna. Od ženy jsem se dozvěděl, že SEX s KLUKEM je něco co ještě nezažila a má s tím veliký problém! Myslím, že mě má ráda svým způsobem, za to jak jsem se staral o rodinu. Říkala mi plačíc, že jí to zničilo život. Ona vlastně měla celých 24 let SEX pouze se mnou, tak jako Já. Teď poznala něco jiného a nemůže se toho zbavit. Je jasné, že píši proto, že chci pomoci jí, mě a našemu vztahu pokud to lze. Nevím jak to dál řešit? Nevím co bude?

 

POZNÁMKA:
Datum: 30.11.2016 09:28. Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://www.kamasutra.cz/contact.
Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz DOTAZ: "Sex a partnerství"

Dobrý den.

Potřeboval jsem trochu času, abych si vůbec mohl udělat představu o tom, co asi oba dva prožíváte. Za těch čtrnáct dnů, od doby, co jste napsal dotaz do poradny, se nejspíš ve Vašem vztahu hodně událo. Nebudu spekulovat o tom, jakým směrem se Váš vztah posouvá. Pokusím se Vám předložit svůj pohled na situaci, která nastala.

Z mého pohledu se jedná o "klasický" manželský trojúhelník, do kterého se lidé mohou dostat a přitom ani neví jak a proč se to stalo ... Některé životní situace prostě nemají logické vysvětlení. Něco podobného se mohlo přihodit i Vám. Vaše partnerství je vztahem Vaší ženy s jiným mužem samozřejmě silně nabouráno. Nyní je potřeba si spolu promluvit a snažit se najít řešení situace, která moc řešení nenabízí.

V každém případě je potřeba si promluvit s manželkou. Tento rozhovor však nesmí být veden v duchu výčitek, ale ani doprošování se. Ale nesmí být veden směrem k nějakému ultimátu, které problémy jen vyostří a někdy úplně znemožní další komunikaci. Rozhodně není snadné si po tolika společných letech, jak uvádíte klidného společného života, přiznat, že se něco zásadně změnilo. Plně věřím tomu, že Vaše paní je z této situace stejně nešťastná, jako Vy. Proto je potřeba si otevřeně promluvit o tom, jak dál...

Jedním řešením je rozchod. To však není to, co byste si nejspíš oba přáli. Důsledky takovéhoto rozhodnutí jsou velmi negativní a většinou trvá velmi, velmi dlouho, než se pocity křivdy alespoň otupí. Zvláště tehdy, když k rozchodu vlastně "není jiný důvod", než to, že se Vaše paní zamilovala také do jiného muže. Důsledky rozchodu by byly samozřejmě značným zatížením jak pro Vás dva, tak i pro Vaši dceru. I když je už dospělá, dotkne se jí to a to především v oblasti důvěry k lidem. Těžko bude chápat, jak se to mohlo stát a bude mít nejspíš obavu z toho, že něco podobného potká i ji...

Další možností je ve vztahu zůstat a paralelní citový vztah Vaší partnerky radikálně ukončit. Není to však tak snadné uskutečnit, jak napsat ... Vaše žena bude nejspíš značně trpět tím, že v životě o něco významného přišla a že vlastně její další život ztrácí smysl. Zvláště tehdy, když její citový vztah nepolevuje a jeho ukončení provede "jen" z důvodu, že nechce ukončit vztah s Vámi... Obávám se, že ani Vy toto řešení nebudete považovat za velké vítězství, neboť stále budete vnímat, že je s Vámi, ale myšlenkami je nejspíš i jinde... Takovéto řešení je sice příkladem pro Vaši dceru, ale pouze v případě, kdy nebudou eskalovat hádky a vztah zůstane (alespoň navenek) takový, jako byl dříve. To se však v praxi daří jen velmi zřídka. Bohužel, citový vztah který není ukončen z přesvědčení nebo časem nevyhasne, se nedá jen tak potlačit a vytěsnit.

Další, ale "netradiční" možností, za kterou mne řada lidí nejspíš odsoudí, je stav, kdy dáte své ženě možnost žít nadále ve společném vztahu a dovolíte jí pravidelně navštěvovat svého milence. Důležité ovšem je, že se na tomto řešení shodnete všichni tři. Řada lidí takto žije a "dá se to" prý zvládnout... Takovéto řešení Vás ovšem posune do tzv. volných vztahů, kdy Vy respektujete a hlavně tolerujete to, že Vaše žena má milence a pravidelně ho navštěvuje nebo on navštěvuje jí. Je to samozřejmě řešení, které je pro Vás bolestivé a pro Vaši ženu možná jedině v současné době přijatelné... Má sex s Vámi a se svým milencem. Vhodné ovšem je, aby o takovémto řešení nebyla příliš do detailu informována ani rodina (ani okolí) a především aby o něm nevěděla dcera. Pro ni by to mohl být dost nešťastný příklad rodičů do jejího dalšího života.

Za další řešení situace mne odsoudí už i ti, kteří se doposud jen smířlivě usmívali... Tím řešením je vztah tří lidí. Tedy Vás, Vaší ženy a jejího milence. Nemyslím tím, že by se k Vám nastěhoval a žil s Vámi ve společné domácnosti. Myslím tím, že se společně dohodnete na sexu ve třech... Relativně k tomu máte už dnes blízko, jen ten sex ještě neprovozujete společně, ale oba dva s jednou ženou. Už teď jste vlastně tak trochu "příbuzní"... Pokud