Jste zde

Poševní pesar - vaginální diafragma

Diafragma, poševní pesar

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".

Poševní pesar patří mezi bariérové nehormonální metody ochrany proti nežádoucímu početí. Je považován za jednou z těch spolehlivějších antikoncepčních metod a ve spojení se spermicidními krémy může být téměř stejně spolehlivé jako klasická hormonální antikoncepce.

Velkou výhodou barierové ochrany je její zdravotní nezávadnost a to, že se nejedná o hormonální antikoncepci. Nevýhodou je obtížné zavádění a nutnost pomůcku vložit do pochvy před stykem. Pomůcky se musí žena naučit správně do pochvy vložit a k tomu je potřeba poměrně velká zručnosti a bez nácviku to nepůjde... Při nesprávném použití nebo nedostatečném ošetřování pomůcky mohou způsobit zánět sliznice pochvy nebo infekce močových cest.

Existují dva druhy antikoncepčních pesarů:

Barierová antikoncepční ochrana pro ženy

První dva typy umožňují opakované použití pomůcky, ženský kondom (Femidom) je pro jednorázové použití. Hlavní nevýhodou barierové ochrany pomocí poševního pesaru v podobě cervikálního kloboučku nebo vaginální diafragmy je, že nechrání muže ani ženu před pohlavními chorobami. Tuto ochranu však "zvládá" ženský kondom (Femidom).

Vaginální diafragma

Myšlenka na ochranu proti početí přehrazením pochvy není nová. Diafragma byla údajně objevena už v roce 1881.

Vypadá jako gumový klobouček kruhového tvaru s pružným, vyztuženým, zesíleným okrajem. Lem pomůcky je vyztužen tenkou kovovou spirálou která udržuje tvar diafragmy a její polohu v pochvě. Diafragma se vyrábí nejčastěji z tenké, pevné vrstvy latexu. Pomůcka se zavádí hluboko do pochvy a jejím úkolem je zamezit přirozenému pohybu spermií v jejich cestě do dělohy. Umístí se před děložní čípek a na správném místě drží pouhým rozepřením vyztužené okraje pomůcky.do poševních stěn. V místě rozepření o stěnu pochvy tak vytvoří barierovou zábranu. Zadní okraj pomůcky leží v zadní poševní klenbě a přední okraj směřuje ke stydké sponě. Diafragma tak pochvu přepaží na dvě části a sperma zůstane před pesarem - diafragmou. Tím se barierově zabraňuje oplodnění vajíčka.

Před zahájením užívání této metody je nutná gynekologická prohlídka k vyloučení chronických zánětů, poševních a děložních sestupů, poševních anomálií. Pomůcku není možné používat v případech děložní retroverze (retroverze = jedna z variant uložení dělohy v pánvi), kdy děložní tělo leží směrem ke konečníku. V takovémto případě anatomického uložení dělohy je užití diafragmy kontraindikováno - zakázáno. proto je tuto ženskou antikoncepci vhodné až nutné konzultovat s gynekologem. V případě, že ji žena může použít, gynekolog ženě pomůže vybrat vhodnou velikost pomůcky pomocí sady měřicích kroužků a určí velikost vhodného pesaru. Rozměry ženské pochvy nejsou stejné a závisí také na konkrétních anatomických poměrech pánevního dna. Navíc se mění v závislosti na věku a počtu porodů. Pesar se musí po svém obvodu ideálně opírat o stěnu pochvy a musí k ní po celém obvodu dobře přiléhat. Stěna pochvy pak po obvodu pesaru vlivem napružení obvodového kroužku pomůcky "těsní". Jedině tak se zabrání pohybu spermií za lem pomůcky a pomůcka může plnit svůj antikoncepční účel. Pesar nesmí být ani moc malý, ale také nesmí být moc velký, protože pak by mohl tlačit na močové cesty a vyvolávat pocity nutkavé potřeby na malou stranu.

Po pohlavním styku se doporučuje pesar v pochvě ponechat přinejmenším šest hodin po souloži. Tato doba by měla stačit k tomu, aby spermie ztratily schopnost doputovat k vajíčku. Poševním prostředí není pro přežití spermií tak vhodné, jako je prostředí dělohy. Proto spermie v pochvě mají omezenou životnost a poměrně rychle ztrácí potřebnou pohyblivost. Vlastně se čeká na to, až zahynou všechny spermie v pochvě a ty, které přežijí prostředí pochvy ztratí pohyblivost a schopnost oplodnit vajíčko. Teprve po uplynutí doporučované doby je možné pesar vyjmout. Pomůcka by měla být být vyjmuta do 24 hodin, v krajním případě o několik hodin později.. Po provedení jejího ošetření po použití, tedy po omytí a osušení, se uloží do ochranného pouzdra a je připravena k opětovnému použití.

Optimální velikost pomůcky je nutné kontrolovat

Příliš velká diafragma utlačuje poševní stěny a močové cesty, příliš malá pak špatně drží a netěsní, což negativně ovlivňuje její účinnost. Šířka pochvy je značně variabilní a mění se nejen s porodem a věkem, ale i se změnou váhy či zavodněním. Optimální velikost může ovlivnit i prudké zhubnutí nebo navýšení váhy. Proto vhodná velikost se musí pravidelně přeměřovat a při změně je třeba pořídit velikost odpovídající aktuální potřebě. V současnosti je u nás velmi málo lékařů, kteří měření šířky pochvy nabízejí.

Údržba pesaru - vaginální diafragmy

O pesar je potřeba se také starat. Údržba pomůcky není nijak náročná. Když dodržíte postup údržby uvedený v příbalovém letáku, bude to naprosto stačit. Po použití je nutné pesar omýt vlažnou vodou a mýdlem a důkladně opláchnout proudem vody. Nechejte ho přirozeně oschnout na vzduchu nebo ho můžete osušit jednorázovým kapesníčkem který neuvolňuje vlákna papíru. Nikdy ho nepokládejte na topidla nebo nevystavujte slunečnímu záření!!! Po osušení ho uložte zpět do původní krabičky. Zároveň je dobré pesar po použití při údržbě zkontrolovat pohledem, zda něm nevznikla nějaká trhlina. Můžete do něj také napustit vodu, aby bylo opravdu jisté, že je neporušený. Pesar vydrží jeden až dva roky, a to v závislosti na četnosti použití.

Spolehlivost antikoncepční metody

Klasické kruhové pesary - diafragmy se vyrábějí z latexu. Vaginální diafragmu však není možné používat při zakloněné poloze dělohy a proto se o to ani nepokoušejte! Ani správně zvolená velikost pomůcky a její dokonalé zavedení však neposkytuje dokonalou ochranu proti početí. Účinnost volně umístěné diafragmy je přibližně 84 %. Proto se poševní pesar doporučuje kombinovat se spermicidními krémy, které její účinnost zvýší až na přibližně 97 %. Pearlův index v prvním roce užívání je 13, ve druhém roce užívání 16, v kombinaci s užitím spermicidních látek cca 3.

Z pohledu barierové ochrany se dá přirovnat k mužskému kondomu. Dokonalejší přirovnání ke kondomu se však hodí na kondom pro ženu - Femidom.

Zásady pro požívání pesaru - vaginální diafragmy

Při používání pesaru je nutné dodržovat několik zásad.

  • Především je potřeba si před zaváděním i vyjímáním pesaru pořádně umýt ruce a vyndat jej nejdéle 48 hodin po jeho zavedení.
  • Pesar se nesmí používat během menstruace
  • Pesar se nesmí používat při vaginální infekci a zánětlivých onemocněních pochvy nebo dělohy.
  • Nesmí se používat v případě rakoviny děložního čípku.
  • Nechrání muže před nákazou pohlavní chorobou, kterou by případně mohla být žena nakažena.
  • Po použití je potřeba provést dokonalou údržbu a zajistit jeho bezpečné uložení.
  • Životnost pomůcky ke jeden až dva roky, a to v závislosti na četnosti použití.

Výhody pesaru - vaginální diafragma

  • Jedná se o pomůcku pro opakované užití
  • Při správné údržbě a uložení a přiměřeném používání vydrží zhruba rok až dva.
  • Pomůcku není nutné žádat na lékařský předpis.
  • Pomůcka nemá žádné nežádoucí účinky na zdraví.
  • Pesar je možné zavést do pochvy i několik hodin před pohlavním stykem.
  • Jeho zavedení je možné provést v klidu, žena nemusí spěchat a zavedení může provést v naprostém soukromí.
  • Pesar nenarušuje spontánnost sexu.
  • Poševní stěny zůstávají jsou přístupné stimulaci penisem, pocity ženy i muže jsou prakticky stejní, jako bez pomůcky.
  • Pro zvýšení bezpečnosti pomůcky, tedy při její kombinaci se spermicidním gelem postačí asi kávové lžičky tohoto gelu.

Nevýhody pesaru - vaginální diafragma

  • Poševní pesar​ není možní použít při prvním pohlavním styku. (Jeho zavedení brání neporušená panenská blána).
  • Velikost pomůcky je vhodné konzultovat a určit gynekologem.
  • Poševní pesar nelze využívat při zakloněné děloze.
  • Zavádění pomůcky vyžaduje jistou míru zručnosti a jistou zručnost a zkušenost. První zavádění ženě většinou vysvětlí a předvede ženě gynekolog. Žena se pak zavádění pomůcky už naučí zvládnout sama.
  • Pesar nesmí být zaveden na dobu delší než 48 hodin, jinak ženě hrozí nepříjemný zánět pochvy a případně následně i močových cest.

 

Rizika používání pesaru

Ve výjimečných případech může po zavedení pesaru nastat toxický šok. Ten se projevuje prudkou horečkou (během několika minut může vystoupat až nad 39 °C. Jedná se o následek prudkého zánětu pochvy který vyvolají toxiny produkované bakteriemi, které se mohou vyskytovat v pochvě. Toxiny se mohou díky vaginální infekci nebo při menstruaci dostat do krve a mohou způsobit příznaky akutní otravy organismu. V takovémto případě musí žena vyhledat lékaře. Další použití poševního pesaru pro ni již nikdy nebude možné.

Pesar a inkontinence

Pesar se využívá také při problémech s inkontinencí. Ženám, které trpí inkontinencí, pomáhá tím, že dokáže upravit porušenou anatomii v pánvi. Svým pružným lemem může zevnitř podepřít některý z pánevních orgánů. Toho se využívá například při poklesu či výhřezu dělohy a okolních orgánů s ní vazivově spojených.

Při stresové inkontinenci, kdy k úniku moči dochází například při smíchu, zvedání těžkých předmětů, kašli, kýchání, chůzi, úleku nebo ohýbání jeho zavedení může doporučit gynekolog nebo urolog. Pomocí pesaru se pak snaží upravit stav, kdy se močová trubice nenachází na svém původním místě. Vložený pesar její umístění podepřením stěny pochvy mírně zlepší. Zavedený pesar totiž podobně jako chirurgická léčba zvyšuje uretrální uzavírací tlak. K úniku moči ale může docházet také v těhotenství. jedná se však většinou pouze o dočasnou zdravotní indispozici, kterou je potřeba řešit konzervativně. Dále se pesar používá i v některých případech podpory rizikového těhotenství.

Používat jej mohou také ženy, které nemohou nebo nechtějí podstoupit operaci, ale i ty, které už operaci mají za sebou, ale bez příznivého dlouhodobého výsledku. Pesar se využívá také před plánovanou operací.

 

Literatura a zdroje

Štítky: