Volné pokračování článku "Tantra"
Šiva Devanágarí: शिव śiva, je jedním z velmi důležitých hinduistických bohů. Je mu přidělena například úloha ničitele vesmíru (který předtím Brahma tvořil a Višnu. Šiva je chápán jako bůh stvoření a zničení, bůh vtělení mužské tvořivé síly. Na západě díky tomu vznikla představa, že Šiva je jakési hrůzostrašné apokalyptické božstvo. Z pohledu hinduismu toto ale samozřejmě úplně neplatí. Stejně jako smrt není chápána jako definitivní konec, tak zničení vesmíru se děje proto, aby mohl být znovu stvořen. Šiva jezdí na býku Nandim.
Podle moderních spekulací Šiva mohl existovat na území Indie ještě před tzv. příchodem Árjů, což mají dokazovat nalezené sošky tzv. "Protošivy".
Nejčastěji bývá Šiva zobrazován jako meditující jogín. Sedí s překříženýma nohama a někdy jednou rukou posouvá kuličky na růženci (mále). Spojuje se v něm divokost přírody spolu s klidnou myslí. Šivovo spojení s divokou přírodou také vyjadřuje jedno z jeho jmen, Pašupati (Pán zvířat).
Velice známou formou Šivy je Natarádža, král tance. Šiva je zobrazován při ladném tanci, který má podle některých interpretací ničit svět. Jiné školy zase soudí, že Šivův tanec představuje celý projevený svět (jeho neustálé změny, vznikání a zanikání, atp.). Rozmanitost světa je způsobena zdáním, podle šivaistů je ve skutečnosti Šiva vším.
Dalším velmi častým a oblíbeným způsobem zobrazování Šivy je tzv. Šiva lingam. V této podobě je Šiva zastoupen pouze symbolickým falem představujícím Šivovu plodivou sílu.
Při tantrické masáži a tantrických technikách spojených s meditací nebo sexualitou může být jméno boha Šivy používáno jako označení pro muže. Tantra používá vlastní chápání pojmu Šiva. Je takto označovaný nejvyšší mužský princip - vědomí. Podobně ženská bohyně Šakti představuje nejvyšší ženský princip a tím je energie. Spojení mezi těmito dvěma principy vede k návratu do původního stavu, ke spojení s absolutnem - Bohem.
(AK)(Z)(L)