Jste zde

Nejčastější intimní a gynekologické problémy žen

Nejčastější intimní a gynekologické problémy žen

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".
Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby

Intimní problémy při sexu i v osobním životě se netýkají jen žen, ale trápí i řadu mužů. Právě proto, že jsou intimní a týkají se často pohlavních orgánů nebo sexuálního života, lidé o nich mluví jen velmi málo nebo se těmto tématům přímo vyhýbají. Velká část intimních problémů žen se přímo dotýká mužů. Jednak výrazně omezují nebo přímo znemožňují partnerský sexuální život, ale také jsou většinou velmi snadno přenosné ze ženy na muže a naopak. Většinou se je možnost nákazy obousměrná. Přitom platí, že ženy však jsou na nákazy a infekce více citlivé, jak muži. To samozřejmě neplatí u sexuálně přenosných chorob, kde je riziko nákazy naprosto shodné.

Gynekologické problémy se samozřejmě týkají jen žen, ale i muži mají své potíže, které jsou neméně nepříjemné. O těchto potížích pojednává článek "Intimní zdravotní problémy mužů a jejich pohlavních orgánů".

Častým dotazem mladých dívek a žen je, jaké jsou nemoci a gynekologické problémy, na které je potřeba si dát pozor a důsledně jim předcházet. Proto byl zpracován tento článek ve kterém se budeme zabývat výhradně ženskými gynekologickými obtížemi a chorobami. Klade si za cíl upozornit na nejčastější, především gynekologické problémy, které ženy postihují a způsobují jim a jejich partnerům problémy nejen v intimním životě. Gynekologické problémy a onemocnění nejsou "pohlavními chorobami", přenáší se však také pohlavním stykem a výrazně narušují a někdy i zcela znemožňují sexuální život žen i mužů. Přehled těchto potíží a chorob a problémů můžeme průběžně doplňovat a rozšiřovat podle vašich osobních zkušeností. Vaše postřehy a náměty zcela jistě pomohou dalším ženám a jejich partnerům.

Mezi nejčastější gynekologické problémy žen patří:

Další intimní problémy žen a mužů

  • potíže s inkontinencí
  • potíže s vyprazdňováním

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom (PMS) se u žen projevuje týden až dva před menstruací. Jedná se o následek hormonální nerovnováhy v ženském těle v období, kdy vzrůstá hladina estrogenů a hladina progesteronu naopak klesá. Nejčastěji se tato nerovnováha projevuje bolestmi hlavy, podrážděností, změnami nálad, lehkými depresemi nebo sníženou sexuální touhou. Fyzicky se pak projevuje neadekvátní únavou, bolestmi břicha a bolestmi a tlakem podbřišku. premenstruační syndrom se neléčí. Žena, která jím trpí by měla hodně odpočívat, vyhýbat se stresům, psychickému napětí a větší fyzické námaze. Velmi důležitá je pravidelná a zdravá životospráva zaměřená na doplnění vitamíny a hlavně železa v přírodní podobě. Některým ženám pomáhá větší příjem tekutin, pití bylinkových čajů a minerálních vod bohatých na železo. Pokud je premenstruační syndrom pro ženu příliš vyčerpávající, pak jí může lékař předepsat hormonální antikoncepci, která jí pomůže lépe se vyrovnat s přechodnou hormonální nerovnováhou. Premenstruační syndrom odezní v okamžiku spuštění menstruace.

Nepravidelný menstruační cyklus

Nepravidelný menstruační cyklus v životě zažije většina žen. Důvodů pro nepravidelnost menstruačního cyklu je více. Tím hlavním však bývá hormonální nerovnováha u hormonů estrogenu a progesteronu, které pravidelnost menstruačního cyklu regulují. Další informace naleznete v článku "Nepravidelný menstruační cyklus".

Menstruační křeče

Menstruační křeče, provázející pravidelnou měsíční menstruaci, jsou víceméně "normální". Řada žen je nijak výrazně nepociťuje, ale jsou ženy, které každou případně skoro každou menstruaci trápí. Další informace naleznete v článku "Menstruační křeče".

Vaginální mykóza

Jedním z nejčastějších ženských onemocnění je vaginální mykóza. Za svůj život se s ní alespoň jednou setkalo více jak 75% žen. Mykózy mají navíc tu nepříjemnou vlastnost, že se často a poměrně snadno znovu vracejí pak po poměrně dlouhou dobu ženě znepříjemní běžný a prakticky zastaví pohlavní život. Mykóza není příliš nebezpečné onemocnění, je však velmi nepříjemná jak pro ženu, tak někdy i pro muže. K nekontrolovanému množení ji probudí většinou vnější okolnosti, například způsobené oslabením organismu nějakou nemocí nebo vliv léků (především antibiotik) použitých při jejich léčbě. Užívání antibiotik je v odůvodněných případech nezbytné, riziko vaginální mykózy ale výrazně zvyšuje.

Další informace naleznete v článcích

Gynekologické záněty

Gynekologické záněty patří k civilizačním chorobám dnešní ženy. Postihují zejména ženy v reproduktivním věku od 18 do 40 let, trápí však dívky a ženy všech věkových kategorií. Patří k typickým ženským problémem které gradují v létě, ale ženy se s nimi musí potýkat celoročně. Další informace naleznete v článku "Gynekologické záněty".

Gynekologické výtoky

Svědění, případně pupínky v oblasti genitálií mohou být (a bývají) následkem holení intimních partií nebo vytrhávání chloupků. Pokud je však svědění nebo pálení v těchto oblastech spojeno s výtokem, může se jednat o zdravotní problém. Určitá vlhkost ve vagíně je normální a přirozená. Proto i přirozený výtok nebo vlhkost vagíny je přirozená. Více v článku "Gynekologické výtoky".

Záněty močových cest

Záněta močových cest se nejčastěji projeví jako bolest při močení. Infekce močových cest je často je spojena s častým nutkáním na močení a to je pak provázeno pocity pálení až řezání v oblasti vyústění močové trubice močových cest a močového měchýře. Tímto problémem trpí dívky i ženy které mají časté gynekologické záněty nebo jsou často nachlazené. Největší riziko se opět vztahuje k létu a jeho aktivitám. Další informace naleznete v článku "Záněty močových cest".

Zánět vaječníků

Důvodem zánětu vaječníků (ooforitida) nebo vejcovodů (salpingitida) často bývá infekce orgánů v oblasti pánve. Někdy je toto onemocnění nazýváno pánevní zánětlivá nemoc. Kromě vaječníků bývají často zánětem napadeny i vejcovody a děloha a někdy i pánevní pobřišnice. Vaječníky jsou proti infekci většinou odolnější a proto zánět intenzivněji postihuje především vejcovody. Jedná se sice o infekční onemocnění, které postihuje gynekologické orgány ženy, infekce je však přenosná i na muže. Bakterie pak napadají močový a pohlavní systém muže. Původcem nemoci jsou gonokoky, streptokoky, chlamydie, stafylokoky, Escherichia Coli. Nejčastěji se však tato nemoc přenáší při nechráněném pohlavním styku bez použití kondomu bakteriemi zvanými chlamydia trachomatis. Riziko nákazy výrazně zvyšuje promiskuita, větší počet sexuálních partnerů, ale i vyšší pohlavní aktivita ženy. Další informace naleznete v článku "Zánět vaječníků".

Zánět vejcovodů, salfingitida

Salphingitida (anglicky a latinsky salphingitis) je infekční zánět vejcovodů. Obvykle má infekce původ již v pochvě a odtamtud stoupá směrem vzhůru do vejcovodu. Vzhledem k tomu, že infekce se může šířit i prostřednictvím lymfatických cév, infekce z jednom vejcovodu se obvykle přenese i do druhého. Druhy bakterií které nejčastěji způsobující salphingitidu jsou Neiserie, Chlamydie, Stafylokoky, Streptokoky apod. Záněty vejcovodů nejčastěji postihují mladé dívky a ženy ve věku 16 až 25 let. Jedná se o nebezpečné zdravotní onemocnění, které může mít komplikace jako neplodnost, vyšší riziko mimoděložního těhotenství, abscesy na vaječnících a následné infekce dělohy. Další informace naleznete v článku "Zánět vejcovodů".

Vaginismus

Vaginismus je zdravotní problém, který postihuje některé dívky a mladé ženy, především v počátcích jejich sexuálního života. Jedná se o křečovité, bolestivé stažení vaginálního svalstva v okamžiku, kdy má dojít k pohlavnímu styku. Příčinou často bývají psychické problémy, ale také podvědomě negativní přístup k sexu nebo traumatický zážitek při sexu. Některé ženy tímto zdravotním problémem trpí v souvislosti s prodělanou gynekologickou operací nebo zákrokem v oblasti malé pánve. Vaginismus může být také komplikací po prodělaných zánětech močového měchýře, při výskytu cyst případně při endometrióze.

  • Další informace naleznete v článku "Vaginismus".

Bulka v prsu

Bulka v prsu nemusí znamenat žádný závažná zdravotní problém. Hormonální změny, které provází každý měsíční menstruační cyklus se promítají i do velikosti, citlivosti, tvaru i napětí ženských prsou. Jsou ženy, které jsou v období menstruačního cyklu mimořádně vnímavé na jakékoli podněty na prsou a zvláště na jejich dvorcích a bradavkách. Stejně tak ovšem může na hormonální změny reagovat i tkáň tvořící ňadra. Právě v tomto období ženy nejčastěji pohmatem v prsou naleznou zatuhnutí nebo "bulky". jedná se však o reakce na hormonální změny a proto tyto "bulky", většinou ještě v průběhu cyklu, za dva tři dny zmizí. Právě proto je velmi důležité, aby se žena naučila znát svá prsa a pravidelně prováděla jejich samovyšetřování. Pokud svá prsa zná, nezalekne se občasných změn, které především hormonální změny snadno vytváří. Pokud bulky nebo nepatřičná změna tkáně prsu nezmizí, pak už je nutné vyhledat lékaře a nechat se odborně vyšetřit.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nádorové onemocnění postihující v drtivé většině ženy (mužů je přibližně 1 %). V počátečním stadiu se neprojevuje, v dalších stadiích lze nahmatat bulku, na prsu jsou různé nerovnosti, kůže se stahuje dovnitř, může se objevit pomerančová kůže. Riziko tohoto onemocnění roste, pokud je výskyt rakoviny v rodině, při věku nad 45 let, menopauze. Dalšími rizikovými faktory jsou porod po třicátém roce, obezita, alkohol a kouření, špatná životospráva, nižší fyzická aktivita. Neplodnost Příčiny jsou různé. Nejčastěji je způsobená poruchou ovulace a hormonálních stavů, dále vyšším věkem (nad 35 let klesá pravděpodobnost otěhotnění), nebo ji mohou způsobovat anatomicky podmíněné poruchy (poruchy ženského pohlavního ústrojí, časté infekce a záněty).

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším onemocněním u žen. Navíc se v současnosti její výskyt zvýšil i v nižších věkových kategoriích. Hlavní příčinou vzniku této nemoci je infekce papilomaviru (HPV), kterým je infikována až pětina žen. Většinou se tato infekce sama vyléčí. Zvýšení rizika je nejvíce při častějším střídání sexuálních partnerů, špatné hygieně, snížené imunitě a kouření.

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění výstelky dutiny děložní. Jedná se o chronické onemocnění žen, kdy endometriální (tkáň děložní sliznice) se objevuje na jiných orgánech - vaječníky, vejcovody, žlučník, vzácně i odlehlé orgány jako plíce, hlava, nosní dutiny. Tato tkáň reaguje na hormonální změny a každý měsíc krvácí. Krev, která nemůže normálně odtékat způsobuje vážné záněty, srůsty, bolesti, cysty. Často je toto onemocnění zaměňováno s jinými zdravotními problémy. Projevuje se bolestivou menstruací, bolestmi v podbřišku, bolestí při pohlavním styku, ale i krví v moči. Endometrióza může také způsobovat neplodnost. Další informace naleznete v článku "Endometrióza".

Chlamydiové infekce

Chlamydie je onemocnění způsobené stejnojmennými infekčními mikroorganismy. Jde o velmi zákeřnou nemoc, s níž se můžete potýkat celý život. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít také v sauně, bazénu či na toaletě. Příznakem chlamydií je svědění a výtok, puchýřek na vnější části genitálií, bolest při pohlavním styku, případně slabé krvácení a bolesti v podbřišku. Další informace naleznete v článku "Chlamydiové infekce".

Herpes simplex

Herpes neboli genitální opar způsobený virem herpes simplex typu 2. Opar, který se vyskytuje na rtu, je také způsoben virem herpes simplex, ale typu 1. Toto onemocnění je vysoce infekční, při nechráněném pohlavním styku je proto přenos téměř jistý. I poté, co se oparu zbavíte, může se nadále vracet, protože v těle stále zůstává. Projevuje se většinou svěděním a malými puchýřky naplněnými tekutinou v oblasti genitálií. Další informace naleznete v článku "Herpes symplex".

Další zdravotní problémy

Gynekologické problémy jsou nepříjemné a ženám značně komplikují život. Stále více žen však dnes trpí zdravotními problémy psychického charakteru, změna těla po porodech, migrénami nebo osteoporózou.

Potíže s vyprázdněním

Potíže spojené s vyprázdněním jsou pro sex stejným problémem jaké jakékoli předešlé, výše popsané potíže... Celkem je jedno, zda se jedná o zácpu nebo průjem... Jen průjem může být akčnější...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)