Jste zde

Zdravá sexualita

Zdravá sexualita

Věk vás neochrání před láskou.
Ale láska vás, do jisté míry, chrání před stárnutím.
(Jeanne Moreau)

Než se společně začneme zabývat jakýmikoli problémy spojenými se sexem, je naprosto zásadní a nezbytně nutné, aby každý z nás pochopil, že problémy se sexem nejsou vůbec žádná sranda!!! Nemůžete pokračovat v dalším čtení, pokud si nepřečtete článek "Pohled zdravotníků a léčitelů na jednoho a téhož pacienta ..." Jedině po jeho přečtení se můžete odvážit pokračovat v četbě na našem webu!!! Jinak čtete výhradně na vlastní nebezpečí!!!

Nenechejte se zblbnout!

V dnešní době se stále více prosazují pohledy na lidskou sexualitu a na sexuální život z pohledu komercionalizace všeho okolo nás. Časopisy, reklamy, filmy, internet nebo pořady o sexu chrlí doporučení jak začít sexuálně žít, kdy už je skoro pozdě, jak se stát dokonalým milencem nebo milenkou nebo jak je důležité si dostatečně užít, než se uvážete k jednomu partnerovi. Nevěra je sice "odsuzovaná", ale zároveň se hned dovíte co udělat pro to, aby vám na ni ten druhý nepřišel. Doporučuje se, co všechno je potřeba vyzkoušet a z kolika partnery. Hledají se cesty pro dosažení maximálního vzrušení, maximální prožitky, maximální rozkoš... Obyčejný člověk musí mít pocit, že sex je tím nejdůležitějším, hned po penězích. Ze sexu se stal životní styl, modla, které je potřeba se klanět. Kde však jsou nějaké mantinely, kdo zdůrazňuje význam rodiny, manželství, výchovy, rodičovství, věrnosti, společného překonávání problémů všedního každodenního života? To není tak akční, vzrušující, zajímavé, žádané..., proto to ani nemůže být ani silné téma pro média... Jenže kam nás zavede médii vykreslovaný pohled na lidské vztahy? Co budou mít jednou naši vnuci za vzory, když už nyní většina lidí nechce uzavírat manželství a polovina těch uzavřených se rozpadá? Není toto to zlo, které nakonec produkuje většinu problémů nejen v sexuální oblasti? 

"Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali". 
(Albert Einstein)

Myslím si, že dnes je právě ta hraniční doba, kdy se ještě dá něco ve společnosti změnit. Proto se domnívám, že základem zdravé sexuality je především zdravý pohled na život, vztahy a sexuální chování každého jedince ve společnosti. Prostě nedejte se zblbnout tím, co do Vás chce někdo ze všech směrů natlačit, čím Vám chce vymýt mozek a čím Vás zasunuje do davu. A neplatí to jen z pohledu zdravé sexuality...

Kdy začít se sexuálním životem?

Sex je v České republice legální od patnácti let. Rozhodnutí se, kdy mít první sex je naprosto individuální záležitost každého člověka. Není to ani úkol, ani povinnost a důvodem by rozhodně neměla být obava, zda nebudete poslední ve třídě nebo mezi kamarády. První milování je něco, na co se nezapomíná, tak nespěchejte. Vše má svůj čas a kdy to bude není tak důležité. Statisticky je u nás průměrný věk pro první milování uváděn okolo 18 let. Neznamená to ovšem, že když se budete milovat ve dvaceti nebo později, že jste o něco přišli. Možná skutečně ano - o zklamání, rozčarování a možná už několikátého partnera, kterému šlo opravdu jen o ten sex. Nezáleží až tak moc na tom, kolik je vám roků, důležitější je první milování prožít s člověkem, kterému na Vás záleží a se kterým si rozumíte. První milování je jen jedno jediné za celý život. Tak spíše jak o tom kdy, hodně přemýšlejte nad tím s kým. Bližší informace naleznete v článku "Kdy je nejlepší věk pro první milování?".

Za jak dlouho po seznámení mít sex?
Je to podobné jako s prvním milováním. Těžko radit. Pokud se dobře nepoznáte, něco spolu neprožijete v období platonické lásky, o něco vás to ve vztahu ochudí. Milenecký vztah je podstatně jiný, jak vztah dvou lidí, kteří se poznávají. I tady platí, že není kam spěchat. Uvědomte si však, že pokud kvůli předpokládanému sexu počítáte, kolikrát jste se sešli, pak to porovnejte, kolikrát jste s někým jiným šli třeba do kina nebo na večeři a přitom jste neskončili v posteli.... tady žádné počty nehrají roli. Statisticky je doporučováno se sexem počkat alespoň měsíc. Je to relativně dost dlouhá doba na získání alespoň nějaké představy o partnerovi nebo partnerce. Je to dost dlouhá doba na to, aby jste si o sobě navzájem v koutku duše nemysleli, že vám jde jen o sex. Když ale počkáte, o nic nepřijdete, jen po sobě budete déle toužit... Bližší informace naleznete v článku "Za jak dlouho mít s partnerem první sex?"

Jak je to v průběhu života s potřebou sexu?
Z výzkumů vyplývá, že muži myslí na sex mnohem častěji než ženy. Z běžného života je zřejmé, že to muži nijak netají. Může za to testosteron, jehož hladina u mužů je dvacet až čtyřicetkrát vyšší než u žen. Na této úrovni se hladina testosteronu udržuje větší část života. Hladinu testosteronu u žen řídí hormonální cyklus. Vzhledem k tomu, že se úroveň hormonů během měsíčního cyklu mění, chuť na sex u žen je mnohem proměnlivější, než u mužů a během měsíce se může výrazně měnit. Ženy mají k sexu jinou motivaci, sex je pro ně vyjádřením blízkosti a intimity nebo způsob, jak udělat radost partnerovi. Muži jsou většinou motivovaní čistě fyzicky s touhou pro uvolnění. Bližší informace naleznete v článku "Potřeba sexu v průběhu života"

Jak často je vhodné mít sex a jak dlouho má trvat?
To je jedna z otázek v oblasti sexuality, na kterou nejde jednoznačně odpovědět. Je těžké definovat, co je normální a správné, obzvláště pak v milostném životě. Jsou páry, které se milují každý den, jiným stačí jednou za měsíc. Pro zdravého fungování vztahu mezi partnery žádný stanovený nebo doporučený počet sexuálních styků neexistuje. Pokud máte odlišné potřeby, co se týká frekvence sexuálního styku, v takovém případě je jediným řešením hledání přijatelného kompromisu. Když potřebuje sex někdo každý den a jiný jednou za týden, neznamená to, že oba nejste normální. Nebylo by však dobré, kdyby partner s vyšší potřebou sexu byl pravidelně odmítán. Může také stát, že partner s nižším libidem se začne sexu a všem intimním situacím, které by k sexu mohly vést, vyhýbat. Proto se chová preventivně odmítavě, protože se obává že jakékoli intimnosti povedou k požadování sexu. Takovýto stav v partnerských vztazích je nutné řešit, protože postupně povede k hádkám, výčitkám,  podezřením a odcizení. Mezi asexualitou a hypersexualitou si musí každý pár najít nějakou vlastní rozumnou rovnováhu. Bližší informace naleznete v článku "Jak často je vhodné mít sex a jak dlouho má trvat?".

Kolik sexuálních partnerů je vhodné mít?

Statisticky má průměrný Čech má za život 10 sexuálních partnerek. Jestli je to moc, nebo málo, to ponechám na zvážení každému Čechovi.

Statisticky má průměrná Češka za život 5 sexuálních partnerů.
Vzhledem k tomu, že žen je jen o málo více než mužů, tak to vypadá, že se asi chlapi mají rádi i mezi sebou....

 

K zamyšlení:

Možná že člověk ani tolik nepotřebuje, aby ho někdo miloval, ale aby mu rozuměl.
(George Orwell)

Že jsi ji miloval, bylo přirozené. Že jsi ji slíbil manželství, byla hloupost. Ale že jsi dodržel slovo, to bylo šílenství.
(Johann Wolfgang Goethe)

Čestní muži se žení rychle, moudří nikdy.
(Cervantes)

Oženit se proto, že ji milujeme - to je omluva, nikoliv důvod.
(Achard)

Pro zasmání:

Rozčílená jeptiška jde zahradou, lomí rukama a volá:
"Sodoma Gomora!!! Sodoma Gomora!!!"
Potká zahradníka a ten se jí ptá co se stalo.
"Jdu po cestě, slyším šramot za křovím, podívám se blíž a tam ONA a ON.
Kouknu na druhou stranu a tam ONA a ONA. Za dalším keřem ON a ON. Prostě něco strašného.
Zahradník se jen usměje a říká:
"Tak to buďte ráda, že jste nešla ještě dál."
"Tam jsem byl JÁ a JÁ.

"Žily, byly tři sestry. Jelikož měly partnery, dohodly se, že udělají velkou společnou svatbu. Jejich zvědavá matka jim před svatbou říká: "Zítra ráno mě povíte, kolikrát jste se milovaly. Ale aby to nebylo tak nápadné, řeknete mi nějakou větu, a kolikrát v ní bude písmeno K, tolikrát to bylo!"
Druhý den přijde do kuchyně první dcera a říká:
"Dobré ránko."
Za chvíli přijde druhá dcera a povídá:
"Dobré ránko, mamko."
Za hodinu přijde i třetí dcera a řekne:
"Dobré ránko, mamko. Kéž by takové ránko, jako bylo toto ránko, bylo každé ránko. Kykyriký!"

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

Štítky: