Jste zde

DOTAZ: "Přecitlivělost na kondom?"

DOTAZ: "Přecitlivělost na kondom?"

Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://milovani.cz/contact.

Dobrý den, je mi 25 let a pár let beru HA. Nyní mám nového partnera, který chce používat i kondomy, alespoň do doby, než spolu budeme o něco
déle. Osobně mi to přijde nadbytečné, když nemáme nikoho jiného než sebe, nicméně jeho přání naprosto respektuji a nikterak o nepřesvědčuji On se tak cítí jistěji a vím, že pocit klidu je k nezaplacení. Akorát po několika minutách sexu mě to začne vevnitř jako kdyby trochu pálit. Přemýšlím, zda to nemůže způsobit ten kondom, přeci jen, je to umělina. Nespíme spolu moc často a vím, že při sexu po delší době je normální, že je to tam trochu "nepřizpůsobené", nebo jak to nazvat. Nedokážu rozlišit, co je příčinou toho pálení a nemám zase tolik vlastních zkušeností, abych z nich čerpala. Obracím se pro to na vás, je možné, že jsem tam vevnitř přecitlivělá na kondomy, nebo příčina bude jinde?

Děkuji

Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Přecitlivělost na kondom?"

Dobrý den,
děkuji za Vaši důvěru a dotaz.

Vícenásobná ochrana proti nežádoucímu otěhotnění není na závadu. Váš přítel je nejspíš velmi svědomitý (opatrný).

Váš problém může být spojený s

  • alergií na latex
  • možnou alergií na lubrikační krém, kterým je kondom potažený
  • nebo je důvodem nedostatečné vzrušení a tedy nedostatečná přirozená lubrikace sliznice pochvy
  • případně se jedná o kombinaci všech vlivů současně
  • může se také jednat o alergickou komplikaci v souvislosti s používáním antikoncepce

Nejčastěji je problém s pálením v pochvě, při použití kondomu, spojený s alergií na latex. Není to příliš častá komplikace, ale jsou ženy, které tuto alergii mají a poznají to až když partner začne používat latexové kondomy.

Doporučuji Vám navštívit alergologii a svěřit se s Vaším problémem. Ať už se jedná o případnou alergii na latex nebo na lubrikant, testy na kůži ruky ji odhalí. Je to naprosto normální, nebolestivé a zcela diskrétní testování pomocí náplastí s dráždivou látkou. Pokud Vám bude alergie prokázána, pak vám lékař nejspíš navrhne změnu kondomu - za latexový materiál nějaký silikonový nebo jiný nealergický materiál vhodný pro alergiky. Podobný problém alergie na latex totiž mají i muži. Proto se kondomy vyrábí i jiného materiálu, než jen z latexu. Poradí Vám, jaký druh je pro Vás vhodný. Pokud nepůjdete na vyšetření, máte druhou možnost a tou je vyzkoušet jiné druhy kondomů z vlastní iniciativy... (nedoporučuji).

Podobně je to s alergií na lubrikanty, které jsou na povrchu kondomu. Můžete zkoušet kondom za kondomem a doufat, že některý z nich má jiný druh lubrikantu...

Jít k lékaři alergologovi je rozumnější.

Velmi často je problém pálení v pochvě spojen s nedostatečnou přirozenou lubrikací, tedy nízkou hladinou vzrušení v okamžiku pohlavního spojení. Tehdy se velmi snadno sliznice pochvy odře (i mikroskopicky) a pak stačí i malá nesnášenlivost lubrikantu nebo latexu a nepříjemné pocity ženě sex znehodnotí, případně znemožní. Záněty pochvy a pocity pálení nebo svědění jsou pak mnohem častější...

Vyzkoušejte změnu lubrikantu a použijte lubrikant na vodní bázi ve větším množství. Pokud jste alergická na lubrikant na kondomu, pak se může jeho koncentrace lubrikantem na vodní bázi naředit...

Dále si prostudujte návod na používání HA. Pokud tam je o této komplikaci zmínka, pak se Vás tato komplikace bohužel týká. Stává se to, ale jen velmi zřídka. Většinou je to jen viditelný projev Vaší reakce na hormonální změny, které tuto antikoncepci provází.

Doporučuji Vám zajít k alergologovi nebo se poradit s Vaším gynekologem.

Poslední možností je samozřejmě přestat používat kondomy nebo brát HA a testovat zda je to lepší. Ale to celý problém jen odkládáte.

Těch možností, jak čtete, je víc a zkoumat, která je ta pravá, není nic příjemného. Váš lékař Vám poradí na základě jednoduchého vyšetření nebo zkušenosti velmi rychle.

 

Děkuji Vám za Vaši důvěru.
S úctou Administrátor webu www.milovani.cz