Jste zde

DOTAZ: "Strach z pohlavního styku"

DOTAZ: "Strach z pohlavního styku"

POZNÁMKA:
Datum: 19.10.2016. Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://kamasutra.cz/contact. Zpráva byla upravena, odstraněny kontaktní informace.

Dobrý den,
mám takový problém, žiji s přítelkyní rok v jedné domácnosti. Ze začátku v našem intimním životě bylo vše v pořádku, posléze se mi někdy přivodil problém mít pohlavní styk. Nějak jsme to přešli a nedávali tomu příliš velkou váhu (až na nějaké chladné odtažení se hned po problému). Ovšem já to s sebou od té doby nosím stále v hlavě ten strach, který se někdy podařilo překonat, někdy zase ne.

Poslední dva měsíce jsem na tom fakt špatně, a momentálně jsem už dva týdny neměl styk se svou partnerkou. Ne že bych nechtěl, ale prostě
nemůžu a bojím se sexu a bojím se selhání tak, že mě ten strach úplně utlumil
(možná psychické vypětí, nové zaměstnání). Partnerka
to už začíná hodně těžce nést (že už ji odmítám, nevzrušuje mě atd.), takže mé psychické pohodě toto také nepřidává a upřímně nevím, jak z toho ven. Moje vzrušivé momenty, které do této doby fungovaly, přestaly fungovat také a bojím se, že to jen tak nepřekonám a mé "nedobrovolné" vyhýbání se intimnostem jen tak nevymizí a bude pozdě. Proto prosím o radu, zda je možno tohle nějak překonat, jelikož si myslím, že to je vše pouze v mé hlavě.

U doktora jsem už byl vyloučit nějaké fyziologické příznaky (krev v pořádku, akorát o maličko zvýšený cholesterol, vyšetření urologa taky nic neodhalilo), takže pokud ta vyšetření proběhla správně, dalo by se považovat fyziologické příznaky jako nepodstatné.

Děkuji za odpověď.

Poradna sexuologa 2016.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Strach z pohlavního styku"

Dobrý den.

Děkuji za důvěru a Váš dotaz.

Přišel ve vhodnou dobu. Stále více mužů má podobný problém jako Vy. Proto jsem rád, že Váš dotaz popisuje prakticky modelovou situaci, která takovýto problém provází.

Zvýrazním to podstatné:

 • někdy mám problém mít pohlavní styk
 • nedávali jsme tomu příliš velkou váhu
 • její chladné odtažení se hned po problému
 • partnerka to začíná hodně těžce nést, že už ji odmítám, nevzrušuje mě atd.
 • já to od té doby nosím stále v hlavě, ten strach, který se někdy podařilo překonat, někdy zase ne
 • moje vzrušivé momenty (podněty), které do této doby fungovaly, přestaly fungovat
 • bojím se, že to jen tak nepřekonám a mé "nedobrovolné" vyhýbání se intimnostem jen tak nevymizí a bude pozdě...
 • je možné tohle nějak překonat? Myslím si, že to je vše pouze v mé hlavě.

Začnu od konce Vašeho dotazu.
Píšete:

U doktora jsem už byl vyloučit nějaké fyziologické příznaky (krev v pořádku, akorát o maličko zvýšený cholesterol, vyšetření urologa taky nic neodhalilo), takže pokud ta vyšetření proběhla správně, dalo by se považovat fyziologické příznaky jako nepodstatné.

Musím Vás opravdu pochválit. To, že jste navštívil lékaře a nechal jste prověřit Váš zdravotní stav, bylo velmi rozumné. Vyloučil jste případné zdravotní komplikace, které by za problémy s erekcí mohly stát. Často právě zdravotní problémy s dlouhodobým předstihem signalizují, že se něco děje a projevují se právě potížemi s erekcí. Mnoho mužů, ale i jejich žen, však těmto varovným signálům nenaslouchá... Pak přijde infarkt nebo jiné cévní potíže a problémy s erekcí jsou až někde vzadu za těmi opravdu vážnými... Takže jste postupoval správně!!!

Máte pravdu, problém s erekcí je ve Vašem případě nejspíš spojený se strachem, stresem, obavami ze selhání. Jak to řešit? Začít musíte tím, že změníte přístup k sexu. Vaší a možní i partnerčinou prioritou je pravděpodobně soulož. To musíte změnit. Milování není jen o souloži. Nejspíš jste se na soulož upnul jako na hlavní cestu k Vaší uspokojení partnerky. To je chyba.

Váš problém spočívá ve strachu, který Vás ochromí a dále Vám brání v gradaci vzrušení.

Doporučuji Vám zajít za Vaším lékařem nebo urologem a požádat ho o léky na podporu erekce. Předepíše Vám je bez zbytečných otázek. Váš zdravotní stav je dobrý a není důvod, proč by Vám je nepředepsal. Vy je však nejspíš nepotřebujete pro navození erekce, ale proto, aby jste si věřil, že se erekce v potřebné míře dostaví. Přesně to potřebujete. Musíte si začít věřit!!! A musíte se přestat bát, že "selžete". Léky Vám pomohou překonat Vaše obavy a pomohou Vám vrátit sebedůvěru. Jakmile si opět začnete věřit, snižujte jejich dávky až na minimum. To pomůže k návratu do normálu.

Léky samy však Váše problémy nevyřeší. MUSÍTE si o své situaci s partnerkou OTEVŘENĚ promluvit. Bez toho to nepůjde. Musíte si OBA navzájem věřit. Intimní soužití není jen o sexu a už vůbec ne o souloži a vyvrcholení. 

 • Naučte se denně partnerku hladit, laskat, jemně vzrušovat a tulit se s ní. Bez pokračování, bez sexu, jen tak pro radost Vás obou. Denně, pravidelně a alespoň 20 minut. Naučte se nespěchat a nechtít se dostat k vyvrcholení, ale naopak dávat a přijímat hezké okamžiky, které si takto vzájemně můžete poskytovat.
 • Domluvte se na tom, že DNES to proběhne 1:0 a uspokojte partnerku orálně, masturbací, nebo kombinovanými technikami penetrace prsty a orálním laskáním. Prostě se věnujte jí a to bez nutnosti penetrace penisem. Ten vůbec neřešte. Nevšímejte si toho, zda máte nebo nemáte erekci. DNES je to přece 1:0 a tak penis stejně nebudete potřebovat...
 • Až budete mít léky na podporu erekce a zvládnete předcházející dva úkoly, můžete vyzkoušet po dlouhé milostné předehře spojení a soulož. Pokud vyvrcholíte dříve než partnerka nebo ztratíte erekci, přejděte k plánu B a dokončete její uspokojení orálně nebo masturbací.
 • Takto postupujte alespoň měsíc až dva, než pochopíte, že se to takto dá dělat i celý život...

Vaše partnerka pochopí, že ji potřebujete, že Vám na ní záleží a že ji neodmítáte. Vy pochopíte, že se při ztrátě erekce nemáte čeho obávat a že milování 1:0 je také nádherné a že Vaší přítelkyni plně nahradí soulož (která se Vám nepovedla). Vy se zklidníte a do půl roku si budete věřit. Partnerka se přestane "chladně odtahovat" a pro Vás se "nedobrovolné" vyhýbání se intimnostem stane minulostí.
 

Děkuji Vám za Vaši důvěru.
S úctou Administrátor webu www.milovani.cz