Doufám, že tento článek bude pro ženy jen pro osvětu. Událost mimoděložního těhotenství je totiž nejen velmi nepříjemná, ale také ohrožující život ženy. Hned na úvod chci zdůraznit, že se nejedná o častou událost a také není možné jí žádným způsobem preventivně zabránit. Je však vhodné znát příznaky a včas a správně na ně reagovat.
Ektopické jinak též mimoděložní těhotenství je stav, kdy se po početí oplozené vajíčko usadí jinde než v děloze. Z důvodu, že pro správný vývoj embrya jsou příznivé podmínky pouze v děloze, většinou dojde mimo dělohu k jeho odumření. Výjimečně však může však nastat mimořádné situace, kdy embryo začne růst i mimo dělohu a ohrožuje tak život ženy.
Rozpoznat mimoděložního těhotenství bývá někdy obtížné, protože jeho symptomy jsou velmi podobné symptomům normálního těhotenství. Dokonce i těhotenský test vychází pozitivně a tak je vše zdánlivě v pořádku. V případě dalšího vývoje embrya hrozí riziko krvácení, ruptura (prasknutí) vejcovodu a následná sepse. Mimoděložní těhotenství je pro ženu velmi nebezpečné a pokud není dostatečně rychle podchyceno, může skončit její smrtí. Statisticky jsou to právě komplikace způsobené mimoděložním těhotenstvím, které jsou nejčastější příčinou smrti matky v prvním trimestru těhotenství.
Mimoděložní těhotenství je neslučitelné s donošením plodu. Pokud není včas rozpoznáno, většinou dojde k ruptuře (prasknutí) místa, kde se vajíčko usadilo. Proto je otázce správného průběhu těhotenství v počátečních týdnech a měsících potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Nezbytná je lékařská kontrola, testy na těhotenský hormon a kontakt s gynekologem při zdravotních problémech. S ohledem na existující riziko mimoděložního těhotenství je potřeba aby těhotná žena i její okolí vědělo, jaké jsou příznaky, mimoděložního těhotenství a jak se zachovat, když dojde ke komplikacím.
Špinění, nebo vaginální krvácení - základní symptom
Jedná se o častý a většinou prvních varovný příznak mimoděložního těhotenství. V časných stádiích těhotenství krvácení nemusí vždy znamenat, že se vyvíjí špatně Opatření: bez odkladu navštivte lékaře.
Pomalu narůstající hormon hCG
Tento ukazatel je schopen posoudit pouze ošetřující lékař, gynekolog. Lékař při kontrolách v počátečním stádiu těhotenství provede test hladiny hormonu hCG - těhotenského hormonu. Pokud je průběh těhotenství normální, pak se hladina hormonu hCG na začátku těhotenství zdvojnásobuje každé dva až tři dny. Při mimoděložním těhotenství hladina těhotenského hormonu roste mnohem pomaleji.
Opatření: musí bez odkladu přijmout ošetřující lékař
Tlak na konečník
Symptomy mimoděložního těhotenství mají různý klinický obraz. V některých případech může být bolest spojená s mimoděložním těhotenstvím zaměněna za plynatost nebo zácpu. Nebezpečné je, pokud se pocit plynatosti či zácpy objeví v kombinaci s vaginálním krvácením.
Opatření: bez odkladu navštivte lékaře.
Křeče
Mírné křeče v raných fázích těhotenství jsou normální. Křeče se mohou projevit pouze na jedné straně břicha nebo mohou připomínat menstruační křeče. Nebezpečné je, pokud se projeví se špiněním či krvácením.
Opatření: bez odkladu navštivte lékaře.
Bolest na jedné straně břicha
Bolest pouze na jedné straně břicha je symptomem, o kterém byste vždy měla informovat svého lékaře. Pokud dojde k prasknutí vejcovodu, bolest se výrazně znásobuje. Na druhou stranu zdaleka ne všechny ženy s mimoděložním těhotenstvím pociťují bolest břicha.
Opatření: bez odkladu navštivte lékaře nebo volejte záchrannou službu.
Celková nevolnost a slabost
Těhotenská nevolnost a slabost může být výsledkem vnitřního krvácení. Na druhou stranu nevolnost může být způsobena i anémií, nedostatkem spánku nebo nevhodně sestaveným jídelníčkem. Nevolnost v těhotenství je častá a provází ženu celé těhotenství. Žena by se měla naučit rozpoznat co je a co už není "normální". Žaludeční nevolnost zaviněná rupturou vajíčka nebo místa jeho nesprávného uložení, pokud k ní dojde ráno, může být snadno zaměněna s běžnou nevolností provázející normální těhotenství.
Opatření: bez odkladu navštivte lékaře nebo volejte záchrannou službu.
Nízký krevní tlak
Pokud není mimoděložní těhotenství diagnostikováno a objeví se vnitřní krvácení, dojde obvykle k poklesu krevního tlaku. Ten může být spojen s dechovou nedostatečností a pocitem únavy.
Opatření: volejte záchrannou službu nebo v doprovodu bez odkladu navštivte lékaře.
Bolest v rameni
Vnitřní krvácení způsobené rupturou může podráždit nervová zakončení, které se projeví jako bolest v rameni. Ne každá bolest v rameni však signalizuje mimoděložní těhotenství. Většinou je provázena i jinými symptomy jako je krvácení, snížení krevního tlaku a nevolnost.
Opatření: bez odkladu navštivte lékaře nebo volejte záchrannou službu.
Rozvoj příznaků šoku
Rozvoj šoku u prokázaně těhotné ženy po ruptuře mimoděložního těhotenství a rozvinutí vnitřního krvácení přímo ohrožuje život a vyžaduje okamžitou operaci. Mezi takovéto příznaky šokového stavu můžeme zařadit nevolnost, pocení, studené ruce, slabost, rychlý puls nebo stavy úzkosti.
Všechny uvedené příznaky by mělo znát i okolí těhotné ženy a v případě, že se u ženy projeví musí za ni přijmout opatření, Nejrozumnější je bez odkladu navštívit lékaře nebo volejte záchrannou službu.
(AK)(Z)