Hlavní téma: "PC svaly ženy a muže".
Pokračování článku "Techniky ke zlepšení prožitku orgasmu - pro ženy i muže".
Téma pokračuje článkem "Cvičení pro posílení joni - souhrnný přehled".
Nejvíce muž vnímá pocity proniknutí lingamu do joni v okamžicích penetrace. Tehdy nejintenzivněji vnímá její pružnost, ale i obemknutí, které mu pochva poskytuje. Jedná se o jeden z intenzivních stimulů, kromě vlastního tření lingamu o stěny joni, které muž vnímá. Anatomické rozdíly ženského pohlaví jsou poměrně velké a tak se každá žena liší velikostí, tvarem a samozřejmě i pevností joni. Nejsou to rozdíly velké nebo zásadní, jsou však individuální a činí každou ženu jedinečnou. Asi největší vliv na pevnost a pružnost má právě porod. Vzhledem k tomu, že žena většinou rodí několikrát, dochází k těmto změnám opakovaně a jejich negativní důsledky se prohlubují. Ženy, které doposud nerodily, mají tonus pochvy větší než ženy, které již rodily, a jejich porodní cesty tedy prošly změnami, které porod provází. Změny spojené se vývojem joni, ke kterým dochází v souvislosti s přirozeným stárnutím a naplněním mateřství však nejsou patrné jen v souvislosti s prožíváním sexu.
Oslabení svalstva pánevního dna se projevuje jako:
Je několik cest, jak může žena své joni pomoci navrátit její dřívější pevnost a pružnost. V případě poporodních změn to již samozřejmě nikdy nebude do stejného stavu jak před porodem, ale i tak se dá hodně zlepšit. Především se dají výrazně snížit nebo i zcela odstranit výše uvedené komplikace.
Existuje celá řada cvičení a technik, které mohou výrazně pomoci. Bohužel jejich přínos se bude výrazně lišit u každé ženy. Jenže bez cvičení se nic nezmění nebo přirozené změny nebudou vždy dostačující. Proto jakákoli technika nebo cvičení budou mít vždy pozitivní vliv na celkové zdraví ženy a to i na její sexuální zdraví a prožívání milování.
Ženská pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7-8 cm, přičemž přední stěna je o 2 cm kratší než zadní a průměr je kolísavý asi 3-5 cm. Spojuje vulvu na vnějšku s děložním hrdlem uvnitř. Končí klenbou poševní. Děložní hrdlo do pochvy ční shora. Když žena stojí vzpřímená, pochva směřuje nahoru dozadu. S dělohou svírá úhel asi 45°. Poševní vchod je situován za ústím močové trubice. Poševní sliznice je silná 3–4 mm a má narůžovělou barvu, která však mění odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mění na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.
Pojem „vagina“ se často používá pro vulvu, ale tento název je nepřesný, protože vagina jen ústí ve vulvě. Je to podobný vztah, jako kdyby se ústa nazývala hrdlem.
Délka, šířka a tvar pochvy se může velmi měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavním styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte.
Lubrikaci (zvlhčení) pochvy, k níž dochází při sexuálním vzrušení a jež výrazně usnadňuje frikční pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševního vchodu. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý.
Před prvním pohlavním stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou zvanou latinsky hymen.
V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrání před infekcí. V pochvě se však nachází nesterilní prostředí, takže snaha o přehnanou nebo dokonce sterilní péči je zbytečná nebo dokonce škodlivá. Většinou je lépe (pro prevenci i léčbu) podpořit zdravou rovnováhu poševní flóry (například podporou laktobacilů - lakto-kvasinek), než usilovat o její celkové potlačení.
Součástí pochvy jsou žlázy nutné k její funkci.
Během pohlavního styku slouží pochva jako rezervoár spermatu. Sperma je do pochvy vystříknuto během frikčních pohybů zavedeného penisu v erekci a shromažďuje se v zadní klenbě poševní. Během sexuálního vzrušení se děloha poněkud naklápí a děložní čípek se posunuje níž do poševní klenby. Tento mechanismus, spolu s biochemickým prostředím pochvy usnadňuje početí.
Pochva v blízkosti poševního vchodu obsahuje velké množství nervových zakončení. Díky nim se žena při pohlavním styku cítí příjemně a pohlavní styk ji vzrušuje. Ženy mají v pochvě velmi citlivou erotogenní zónu, která se nazývá "bod G". Vnímavost oblasti "bodu G" na stěně pochvy je však u každé ženy jiná a proto ho některé ženy vůbec nedokáží rozpoznat, zatímco jiné jeho dráždění může dovést k velmi intenzivnímu orgasmu.
Pubococcygeus nebo PC sval (což je zkratka pro pubococcygeus svaly), je vlastně závěs svalů, které podporují upevnění pánevního dna a obklopují vnitřní genitálie. Tyto svaly se podílejí na močení (umožňují zastavení močení v polovině proudu). Je součástí skupiny svalů řitního zdvihače. PC svaly mají muži i ženy. Více v článku "PC svaly ženy a muže".
Existuje celá řada cvičení a technik, které ženám mohou pomoci s posílením svalstva pánevního dna a PC svalů.
Jakékoli zvýšení krevního oběhu v pánevní oblasti je dobré nejen pro zlepšení svalového napětí PC svalů a zvýšení jejich citlivost, ale pomáhá také více si uvědomit, které části těla pomáhají rozvíjet příjemné pocity při sexuálních aktivitách. Silné a dostatečně trénované PC svaly mohou být zdrojem pro intenzivnější pocity během vzrušení a orgasmu. Jejich cílený stisk při sexu může ženám pomoci dosáhnout orgasmu a mužům pomoci ke zvýšení sexuální výkonnosti.
V samostatných článcích se budeme věnovat jednotlivým cvičením. Každá žena může najít cvičení, které jí pomůže překonávat její zdravotní problémy nebo problémy s prožíváním sexu, případně ji pomůže ovládat svaly pánevního dna tak dokonale, že se z ní stane tantrická mistryně, která dokáže muže přivést k vyvrcholení bez pohybu penisu ve vagíně pouze pomocí těchto svalů.
V každém případě je nejdříve potřeba naučit se tyto svaly rozpoznat a pocitově je oddělit od ostatních svalových skupin. Pokud se budete snažit tyto svaly posilovat, ale nepodaří se vám je správně rozpoznat, pak cvičení ztratí na účinnosti, případně bude zcela neúčinné. Proto je potřeba naučit se je nejdříve rozpoznávat a potom teprve je posilovat.
Jsou dva snadné způsoby, jak PC svaly najít a pocitově rozpoznat:
Posilování PC svalů můžeme provádět
Mezi základní techniky posilování PC svalů a svalstva pánevního dna patří:
Lékařská alternativa zlepšení tonusu pochvy
Souhrnný přehled cvičení a meditací pro posilování pánevního dna naleznete v článku "Cvičení pro posílení joni - souhrnný přehled".
Téma pokračuje článkem "Cvičení pro posílení joni - souhrnný přehled".
Poznámka
PC svaly a svaly pánevního dna jsou někdy označovány jako "Kegelovy svaly". Doktorovo jméno v názvu těchto svalů se nezobrazuje jako oficiální název ve schematech svalů lidského těla. Používá se však k označování těchto svalových skupin při cvičeních, která Dr. Kegel popsal, zavedl a která dodnes slouží k posílení pánevního dna.
(AK)(Z)(L)