Jste zde

Prostata - mužský bod G

Prostata - mužský bod G

Prostata je součástí pohlavní soustavy muže.

Prostata je jednou z nejdůležitějších žláz v mužském těle. Z anatomického hlediska je to součást vnitřních pohlavních orgánů muže, tedy se jedná o část mužského pohlavního ústrojí. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormony v těle. Sekret této žlázy se mísí se spermatem. Prostata zdravého muže je kulovitého tvaru s hladkým a pružným povrchem, je velká asi jako vlašský ořech, nebo kaštan, tedy asi 3 x 2 cm a váží zhruba 15 až 25 gramů. Je vklíněná do prostoru mezi stydkou kostí a konečníkem, pod močovým měchýřem a jako prstenec obkružuje močovou trubici. Prostata se skládá z přibližně 40 žlázek, které jsou obaleny svalovinou. Z vnější strany je pak svalovina ještě obalena vazivovou kapsulou s velkým množstvím cév a nervů. Je silně inervovaná a prokrvovaná. Má na starosti upravování hladiny hormonů v těle.

Prostata, pohlavní žláza při ejakulaci vylučuje sekret, který tvoří 10 % až 30 % ejakulátu. Významně ovlivňuje nejen pohlavní život muže, ale z urologického hlediska i močení. Je významnou zásobárnou zinku v těle muže. Prvek zinek je duchovně charakterizován jako ochrana člověka.

Ejakulát je velice důležitá tekutina, která vytváří vhodné prostředí pro pohyb spermií a obsahuje i živiny, pro ně potřebné. Navíc obsahuje také prostaglandiny, látky, které podporují erekci a také povolují uzavření krčku dělohy, aby spermie mohly proniknout do dělohy a oplodnit ženu. Ejakulát je vlastně živný roztok, díky kterému jsou spermie schopné přežít v nehostinném prostředí mimo tělo muže.

Zdravá prostata by na dotyk měla být citlivá, ale nebolestivá. Pokud je prostata zdravá, pak by dotek neměl způsobovat bolest. Je v přímém kontaktu se stěnou hráze a konečníku a tak je poměrně snadno dostupná jak z vnější strany těla, tak vnitřně přes rektum. Toho se využívá jak při rektálním vyšetření prostaty, tak při sexu nebo cílené masáži.

Nahmatáte ji kousek nad hrází (spojnice mezi konečníkem a šourkem) mezi varlaty a análním otvorem, na hrázi - na rozhraní konečníku a šourku. Toto místo je pohledu východních teorií a zvláště tantry považováno za energetické centrum. Stimulace zdravé předstojné žlázy je vnímána pozitivně, příjemně až vzrušivě. Prostata ovlivňuje nejen pohlavní život muže, ale zasahuje i do jeho vylučovacího procesu. Muži o ní většinou ani neví a ani se o ni moc nestarají, dokud nezačnou mít zdravotní problémy. Mezi zdravotní problémy spojené s prostatou patří především obtíže při močení, nedostatečná erekce, tlaky a bolesti mezi hrází a šourkem. Když se tyto problémy objeví, je nutné je řešit s lékařem. Odborný lékař - urolog, je schopen nejen diagnostikovat nemoc prostaty, ale hlavně navrhnout správnou léčbu. Svůj nezastupitelný význam má i z reprodukčního pohledu. Sekret této žlázy s vnitřní sekrecí se při ejakulaci mísí se spermatem a usnadňuje jeho cestu z penisu muže.

Pozná muž problém s prostatou?

Častou otázkou je, jak muž pozná, že jeho prostata není v pořádku. První příznaky problémů s prostatou pozorují muži při močení. Je to proto, že v blízkosti prostaty je začátek močové trubice, která je zbytnělou prostatou utlačována a utlačována. Muž poté pociťuje častější nucení na močení, proud moči může být přerušovaný a slabší. Oblouk moči je kratší, tlak menší. Čím je prostata větší, tím je močení obtížnější a Je zapotřebí vyvinout větší úsilí, aby se močový měchýř vyprázdnil. Stále silnější je pocit nedostatečného vymočení a zároveň se zkracuje doba udržení moči. Nakonec jde spíš o ukapávání, než o močení. Na problémy upozorní i častější vstávání v noci a nepříjemné pocity nutkání ve dne, kdy muž musí urgentně na toaletu. Častější nucení na močení v noci ještě nemusí znamenat nějaký zásadní problém. U muže ve věku nad 50 let je maximálně 2 močení v noci v podstatě přijatelné. Ale samozřejmě i takováto četnost může znamenat nějaký urologický problém a tak je vhodné navštívit specialistu - urologa.

Prostata bývá často tabuizována. Její význam pro muže je jen velmi málo zvýrazňovaný. Většina mužů si její název spojuje s nepříjemnými prohlídkami u lékaře a s možnými zdravotními komplikacemi, jako jsou zbytnění prostaty, obtížné močení, operativní odstranění prostaty.

Muži o svou prostatu v každodenním životě vlastně ani nijak nepečují. Její existenci si většinou uvědomí až když začnou mít zdravotní nebo sexuální problémy. Z jejího onemocnění panuje mezi muži i jejich ženami strach. Ze zdravotního hlediska jsou sice nejčastější obtíže spojené s potížemi s močením a hrozbou rakoviny prostaty, ale problémy s prostatou mohou být spojeny také s potížemi s erekcí, případně mohou vést až k impotenci muže. Z energetického a funkčního porovnání se odnětí prostaty u muže se dá srovnat s chirurgickým odnětím dělohy u ženy. Všechny problémy urologické a samozřejmě i prostatické výrazně zhoršují kvalitu života muže.

Stádia zhoršení funkce prostaty

 • slabé kontrakce prostaty při ejakulaci
 • menší množství ejakulátu
 • postupná impotence nebo problémy s erekcí a dosažením orgasmu
 • v některých případech dochází k ukapávání ejakulátu
 • neustálé nutkání k močení vlivem tlaku zvětšené prostaty na močový měchýř
 • slabý, případně přerušovaný proud močení
 • bolest při močení
 • bolest nebo tlaky v oblasti prostaty při delším sezení, muž prostatu "vnímá"
 • dlouhá doba nástupu začátku močení.
 • močení není dokonalé, v močovém měchýři zůstane zbytková moč a proto je potřeba jít znovu na WC
 • časté chození na záchod v noci (více jak 2x za noc)
 • zvláštní vzhled, barva, zápach a další změny ejakulátu
 • problémy s udržením nebo nechtěným únikem moči

Ke změnám dochází postupně a proto je potřeba jim věnovat včasnou pozornost!!!

Co způsobuje zbytnění (zvětšení) prostaty

Prevencí nemocí a problémů s prostatou je především zdravý životní styl a přiměřená aktivita organismu, dostatek pohybu a přiměřený sexuální život. Prostata, stejně jako ostatní orgány v těle, potřebuje být neustále stimulována. Co je používáno a prokrvováno, to zůstává déle v funkční a zdravé. Se zdravou prostatou nemá muž problémy s močením a tím se snadněji detoxikuje i jeho tělo. Mezi hlavní negativní okolnosti způsobující problémy s prostatou patří:

 • Obezita
 • Sedavý způsob života a málo pohybu. Pokud má muž práci při které sedí, měl by si ve volných chvílích najít nějakou aktivní činnost, sport ap. Prostata, jako každý jiný orgán v těle, potřebuje aktivitu a prospívá jí pohyb, při kterém dochází k prokrvení. Nemusí se jednat přímo o masáž, někdy stačí fyzický pohyb, běh, chůze, plavání, dřepy, výskoky, skákání přes švihadlo, jízda na kole nebo na koni, stahování a následné povolování hýžďových svalů a další aktivity. Nic se ovšem nesmí přehánět. Silové sporty s těžkou zátěží moc vhodné nejsou. Prostata se při sportu musí prokrvovat, ne přetěžovat a překrvovat. Nejlepší bude si sporty vyzkoušet a troch víc sledovat, jaká aktivita se prostaty týká a kdy se při ní cítí příjemně. Poku cítíte po zátěži v oblasti prostaty klaky, nebo bolesti, či pálení, zvolněte. Pohyb vhodnou cestou k celkové vitalizaci organismu.
 • Nesprávný životní styl. Je potřeba omezit především kouření, nadměrné pití tvrdého alkoholu, pití silné kávy, a častou konzumaci silně kořeněných jídel.
 • Nezdravé stravování. Velký podíl na problémech mají smažená, tučná jídla a nadměrná konzumace živočišných tuků. Jezte hodně zeleniny a ovoce, zejména tepelně zpracovaná rajčata. Vhodná je i zvýšená konzumace rostlinných tuků zejména olivového oleje a vitamínu D. Ten se tvoří v těle vlivem slunečního záření, najdeme ho však také v mase mořských ryb. Vhodné jsou i produkty ze sóji a dýňová semínka, která patří mezi nejjednodušší a léty ověřenou prevenci zbytnění prostaty. Určité preventivní efekty může mít maso tučných mořských ryb nebo samotný rybí tuk. Obsahují totiž omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Doporučuje se také pití velkého množství vody (až 3 litry denně) - což je z pochopitelných důvodů snadné jako prevence, ale velmi obtížné až při příznacích prostatitidy, kdy muži podvědomě pití naopak omezují, aby nemuseli tak často na toaletu.
 • Nepravidelný a nepřiměřený sex. Sex je nejpřirozenějším stimulantem prostaty. Je lépe když má muž pravidelný sex odpovídající jeho věku. Nejsou vhodné dlouhé pauzy, ani náročným a dlouhým pohlavním stykem. Prostata potřebuje pravidelnost a umírněnost. Extrémy ji mohou spíš poškodit. Důvod je logický - po dlouhém v klidu a najednou je najednou přetížená a překrvená.
 • Východní teorie považují problémy s prostatou jako reakci těla na negativní přístup muže k ženám a ženskému principu.
 • Negativní postoj k životu. Jedná se o syndrom vyvolaný životními problémy, bezvýchodnou situací, ztrátou životních cílů a priorit.
 • Dlouho trvající stres. Při stresu dochází ke stahování cév a tím k menšímu prokrvení orgánů včetně prostaty.
 • Neřešené deprese. Reakce depresivních lidí bývají zpomalené, nevýrazné, pasivní, což se druhotně projevuje i zdraví vnitřních orgánů, tedy i prostaty.
 • Velmi velkou roli hraje i zděděná dispozice. Proto mohou mít problémy i lidé, kteří žijí relativně velice zdravě.
 • Prokázaná a spolehlivá prevence nemoci zatím neexistuje. Proto je tak důležité odhalit chorobu včas a vyléčit, když je to ještě možné.

Pohyb a sex je vhodnou cestou k celkové vitalizaci organismu. Je to cesta jak odolávat v životě panice a depresím, jak být spokojený a šťastný. Pokud má člověk žít a pracovat, potřebuje být zdravý a vitální a emocionálně vyrovnaný. Fyzické i duševní zdraví a uspokojivý sex jsou pro muže velmi důležité a ovlivní nejen jeho vlastní život, ale i vztahy s partnerkou a okolím.

Zvětšení prostaty a její zánět, neboli prostatitida, postihuje až polovinu dospělých mužů v populaci. Zdravotní komplikace provázejí nepříjemné symptomy jako bolesti pánevního dna, pálení či bolest při močení a porucha erekce. Při prostatitidě i rakovině prostaty se zvyšuje množství prostatického specifického antigenu PSA, který lze stanovit krevním testem. Většina mužů však přichází k lékaři pozdě až když je donutí vážné zdravotní problémy, se kterými si již neví rady. Léčba nebakteriálního zánětu prostaty (zbytnění prostaty) může zahrnovat protizánětlivé léky nebo svalové relaxanty, horké koupele, pití velkého množství vody, nácvik uvolnění při močení a časté ejakulování.

Akutní bakteriální zánět prostaty je pak způsoben infekcí bakteriální či virovou, někdy získanou při pohlavním styku. Bývá provázen horečkou, výtokem, bolestí v podbřišku a častým, bolestivým močením. Léčí se většinou antibiotiky.

Kdo se chce vyhnout komplikacím s prostatou, měl by pravidelně a často ejakulovat. A je jedno, zda při masturbaci či sexu s protějškem. Mezi prevenci můžeme počítat i přiměřenou a odborně provedenou masáž prostaty.

Ejakulace ani masáž prostaty však rakovině prostaty většinou nezabrání

Největším nebezpečím pro prostatu je rakovina prostaty. U mužů je vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním. přitom rakovina prostaty není nemocí starých mužů. Kolem čtyřicítky se již v populaci objevuje a v padesátce je již poměrně rozšířeným problémem. Od roku 1980 stoupl počet případů rakoviny prostaty šestkrát a úmrtnost se zdvojnásobila! Problémy s prostatou nejsou daní za věk a dají se řešit. Každý rok je v České republice tato choroba diagnostikována u 5 000 mužů. Ne každý problém s prostatou však hned musí znamenat vážné onemocnění.

Často se jako prevence před rakovinou prostaty doporučuje co nejčastěji ejakulovat. Není přitom podstatné, zda k ejakulaci dojde s partnerkou nebo při masturbací. Prokrvení prostaty a procesy při ejakulaci jsou bezesporu prospěšné pro udržování prostaty v dobré kondici. Není však nijak prokázáno, že častou ejakulaci je možné považovat za prevenci proti rakovině prostaty!

Tantrická masáž prostaty je jednou z možností, jak prostatu ozdravit tím, že je jí věnována dostatečná pozornost a péče jak ze strany muže, tak i ženy. Její význam a energetická role v životě muže se díky masáži přenese do jeho vědomí a více si pak uvědomuje i při prožívání vzrušení a ejakulace. Pro zlepšení sexuálních funkcí muže je masáž prostaty jednak příjemná, ale také prospěšná. Nedokáže však zabránit vážným onemocněním a především rakovinnému bujení její tkáně. Proto i muži, kteří o svou prostatu pečují pravidelnými masážemi by měli chodit na pravidelné prohlídky k lékaři.

Potravinové doplňky na prostatu

V televizi a reklamách nám jsou denně předkládány informace o zaručených účincích léků na prostatu. Nikdy se však nehovoří o lécích, ale o doplňcích stravy. Léky se však schvalují jinak, než doplňky stravy. Stejně tak probíhají i testy a jejich hodnocení. Výrobci doplňků stravy musí především zajistit aby jejich výrobky neškodily lidskému zdraví. Léky musí doložit i výsledky na zlepšení zdravotního stavu formou srovnávacích testů a jsou podrobeny dlouhodobému ověřování před schválením. Účinnost potravinových doplňků je tedy může být sporná a jednoznačně nikdy nebyla prokázána na takové úrovni, aby se z nich staly léky....

V žádném případě však doplňky stravy samy o sobě nemohou působit jako univerzální prevence zvětšení prostaty, nebo nádorového onemocnění. Reklamy které nás ujišťují, že spolknutím pilulky jsme za vodou, jsou v tomto směru vůči nádorovým onemocněním svým způsobem i nebezpečné, protože mohou vzbudit dojem, že děláme vše pro své zdraví a oddálí v muži pocit, že je třeba jít k lékaři. Ten by pak mohl dříve určit správnou diagnózu a zahájit léčbu.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)