Jste zde

Sex a hemeroidy

Sex a hemeroidy

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".

Hemoroidy patří mezi zánětlivá onemocnění při kterém dochází k rozšíření žilních struktur žilních pletenců uvnitř řitního kanálu a sliznice v okolí dolní části konečníku a v řitním kanálu. Lidově se hemeroidům říká "zlatá žíla" nebo odborněji "řitní žilní městky". Často vznikají v důsledku nesprávného životního stylu, spojeného se sedavým zaměstnáním, špatnou životosprávou nebo nadměrnou konzumací kořeněných a pálivých jídel. Projevují se i jako následek a komplikace některých civilizačních nemocí, jako je například vysoký krevní tlak, poruchy žilního systému nebo neadekvátní fyzická zátěž. U mnoha lidí se projeví při poruše vyprazdňování a dlouhodobé nebo časté zácpě. Náchylnost ke vzniku hemeroidů zvyšuje i dědičná dispozice a užívání hormonální antikoncepce. Často se hemeroidy objeví u žen po období těhotenství a hlavně po porodu.

Podle umístění rozlišujeme hemoroidy na vnější a vnitřní. Vnitřní - obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Jejich výskyt nebolí, jelikož v této oblasti nejsou žádná nervová zakončení. Projevují se však krvácením při vyprazdňování a v pozdější době mohou vyhřezávat do řitního kanálu. Někdy mohou i vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, ale po vyprázdnění se zase vrátí zpět. Vnější hemeroidy jsou viditelné a nacházejí se kolem řitního otvoru. Pokud se v nich nevytvoří krevní sraženina, jsou většinou nebolestivé.

Hemeroidy a sexuální aktivity

Problémy s hemoroidy má přibližně polovina mužské i ženské populace. Jejich nejčastějšími projevy jsou pálení, svědění kolem konečníku, krvácení a bolest při vyprazdňování. Jedná se o nepříjemnou zdravotní komplikaci, která může být jednou z příčin problémů nebo odmítání některých sexuálních praktik při sexu. Hlavně se jedná o psychické trauma a teprve následně mohou být vnímány nepříjemné příznaky, jako bolest, svědění, pálení v okolí řitního otvoru a krvácení z konečníku. Psychické trauma spočívá především v tom, že postižený člověk se stydí za hroznovité útvary a zduření v oblasti konečníku. Fyzické problémy pak snižují míru vzrušení. Muž nebo i žena s hemeroidy se vyhýbají situacím při kterých by se partner nebo partnerka dotýkali konečníku. Vyhýbá se tedy všem technikám manuální nebo orální stimulace konečníku a jeho okolí. S tím samozřejmě souvisí i blokování jakýchkoli snah o anální se. Hemeroidy mohou anální sex učinit velmi bolestivým a dokonce může dojít i ke krvácení z konečníku. Je potřeba si uvědomit, že člověk s hemeroidy trpí zdravotní komplikací a proto je lépe vyhovět jeho snaze vyhýbat se dotekům nebo stimulaci těchto partií. Nejedná se o odpor k těmto praktikám, ale o vědomé vyhýbání se komplikacím a nepříjemným pocitům které hemeroidy představují.

Jak se projevují hemeroidy, hemoroidy

  • Krvácení při defekaci - při vyprazdňování stolice. To vede k obavám postiženého, zda se nejedená o nádorové onemocnění spojené s krvácením ze střev, žaludku nebo jiného vnitřního orgánu.
  • Stopy krve na povrchu stolice a na toaletním papíru. Stopy krve jsou světle červené.
  • Obtížné a bolestivé vyprazdňování.
  • Střídání zácpy a průjmu.
  • Svědění a pálení v oblasti konečníku.
  • Hroznovité útvary a zduření v oblasti konečníku, které lze zpočátku vtlačit zpět do řitního kanálu.
  • Při opakovaných větších krváceních chudokrevnost (anémie)
  • Větší bolest většinou nebývá, vyskytuje se až při velkých hemoroidech a nebo při trombóze (ucpání žilního uzlu sraženou krví).

Léčba hemeroidů

Hemoroidy je možné léčit například sedavými koupelemi ve výluhu z ořešáku nebo dubové kúry. Je to tradiční léčba předávaní z generace na generaci. Doporučovaná je však i dnešními lékaři. Klasickou léčbou dnešní doby jsou čípky nebo masti aplikované do konečníku a v případě mastí i do jeho okolí. V nejtěžších případech je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku a odstranit je.

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)