Jste zde

Těhotenství ve vyšším věku není "samozřejmost"...

Těhotenství ve vyšším věku není "samozřejmost"...

Hlavní téma: "Mateřství a těhotenství".

Pohled na vztahy a rodinu se za posledních několik desítek let poměrně zásadně změnil. Zda je to jednoznačně k lepšímu si netroufám tvrdit ani posuzovat. Prostě se změnil a spousta lidí to považuje za kladnou změnu, někteří však si tím tak jisti nejsou. Je to otázka toho, jaké hodnoty lidí uznávají a skoro bych řekl - mnohdy "vyznávají". Pokud se máte dobře a nic vám "nechybí", vaše hodnoty se přizpůsobí tomu, co momentálně prožíváte. Pokud vyznáváte "společenské uplatnění", vysokou životní úroveň, peníze, majetek, moc, neustálé poznávání a zábavu,... nemusíte si možná ani všimnout toho, že jsou i jiné hodnoty, které se s postupujícím věkem od vás nenávratně posunují do ztracena. Takovou "klasickou" volbou, která se odkládá na dobu, "až se budeme mít lépe", je založení rodiny. Nejedna žena má mnohdy v dnešní době pocit, že na to, aby měla dítě, ještě není "dokonale připravena". Každá si ale pod tím "dokonale" představuje něco jiného. To, co tyto ženy vzájemně spojuje je falešný pocit, že mají spoustu času a že rozhodně není kam spěchat.

Ono i to rozhodnutí "jít do toho" a "pořídit si dítě", nemusí být tak přímočaré, jak si mnohé v těchto chvílích namlouvají. Většinou je to rozhodnutí plné pochybností, obav a nejistoty. Mnohdy je za tím nejistota v současném partnerském vztahu, často však i obava ze ztráty osobní svobody nebo jistota ztráty vlastního klidu...

Neuvažují tak samozřejmě všechny ženy a řada z nich má k tomu, že se pro založení rodiny rozhoduje v pozdním věku, vážné důvody. Možná nebylo s kým tu rodinu založit, možná dříve než se to podařilo přišel rozchod, pak spousta nejistoty, obav, zklamání... Proto se důvody pro založení rodiny v pozdním věku rozhodně nemohou paušalizovat.

Je zvláštní, že do doby, než se "rozhodly pro dítě" nikam nespěchaly. Od chvíle, kdy toto rozhodnutí udělaly ho však chtějí HNED. Najednou se vše točí okolo toho, že ONA si "pořídí" dítě. Často to vypadá tak, že nejlepší by bylo si ho objednat v e-shopu a nechat dodat expresní poštou. Alespoň to tak někdy opravdu vypadá. Zase připomínám, že se samozřejmě nejedná o všechny ženy. Většina těch, které takové rozhodnutí udělaly v pozdním věku se tak ovšem chová... Najednou jsou schopné pro své oplodnění udělat cokoli. Možná to vychází z toho, že doposud to, co chtěly - to dostaly...

Představa, že dítě musí i v pozdním věku mít každá žena, je mylná!

Posunutí zakládání rodiny nemá nic společného s tím, že by se nějak zásadně měnily schopnost ženy být mužem oplodněna, ve zdraví prožít těhotenství, donosit a porodit zdravé dítě. "Zaručená" média sice každou chvíli píší o tom, jak ta nebo ona celebrita porodila po 40 roku věku zdravé a neskonale krásné dítě, ale nepíší o tom, co za tím bylo a kolik úsilí pro lidí okolo takové těhotenství mohlo představovat. To, že ženy konzumují kvanta hormonální antikoncepce je považováno za "normální". Jenže pro reprodukční cyklus ženy to nakonec "normální" být nemusí. Reprodukční cyklus se nedá "omladit".Vrchol plodnosti ženy je někde okolo 28. roku jejího života a postupně klesá. Už po 30. roku života se její plodnost snižuje přímo závratným tempem a ve 40. letech je už jen na jednotkách procent... V posledních letech je tato křivka výrazně prudší a na vině není jen alkohol, kouření, přepracování, ale také hormonální antikoncepce a především nezdravá strava a stále se zhoršující životní prostředí. Vajíčka jsou ženě "poskytnuty" v omezeném počtu a neregenerují se. Stárnou společně se ženou a to jak žije, se významně podílí na jejich kvalitě a "ochotě" k případnému oplodnění. Hormonální antikoncepce zásadně mění přirozený cyklus, který příroda po tisíciletí vylepšovala... Pár tabletek a je po přirozeném způsobu přípravy ženy na to, aby otěhotněla, donosila a porodila dítě.

Každý stárne a žena, která chce mít dítě musí počítat i s tím, že její zdravotní stav už nebude takový jako byl ve dvaceti. Mohou se dostavit zdravotní komplikace a omezení, jako je například endometrióza, syndrom polycystických ovarií, zánět vejcovodů nebo řada dalších gynekologických problémů ... a je po naději...

Gynekologické problémy se samozřejmě týkají jen žen, ale i muži mají své potíže, které jsou neméně nepříjemné. O těchto potížích pojednává článek "Intimní zdravotní problémy mužů a jejich pohlavních orgánů". O problémech žen pak článek "Nejčastější intimní a gynekologické problémy žen".

Problémem je i psychika, která je jiná než ve dvaceti...

Mnoho žen má ve vyšším věku problémy nejen s otěhotněním, ale také s průběhem těhotenství. Často u starších žen dominuje pocit, že na dítě už je příliš "stará". Negativně také působí vědomí, že pokud by dítě žena ve vyšším věku nedonosila, mohlo by to znamenat, že další otěhotnění by už přicházet do úvahy vůbec nemuselo...

Když vše dopadne dobře a žena otěhotní, je to jen začátek cesty. Mnohé starší ženy bývají už v průběhu těhotenství přecitlivělé, propadají obavám, strachům a depresím. To je sice normální stav psychiky i u mladších žen, jen ty starší to prožívají podstatně intenzivněji. Když vše s těhotenstvím dobře dopadne, žena je na dítě mnohdy až úzkostná a velmi těžce prožívá jakékoli komplikace, které dítě má. "Vymodlené dítě" je navíc často až chorobně sledované a opečovávané, což se může negativně projevit na jeho další výchově.

Je potřeba vzít do úvahy, že život je velmi složitý a že mateřství není jen otázka určité, předem plánované fáze života ženy. Ženy se za svůj život potýkají i s partnerskými problémy, rozchody a rozvody. Těhotenství mohou prožít ve velmi mladém věku a pak později ve věku okolo čtyřicítky. Některé ženy mají více dětí nebo mají mezi jednotlivými dětmi dlouhou pauzu. Pokud by například žena první dítě měla ve 20 letech a druhé ve 40 letech, pak jejich věkový rozdíl činí 20 let. První dítě je pak ve stejném věku, jako když sama poprvé rodila. Znovu se proto vracím k tomu, že otázku mateřství v pozdním věku opravdu nejde paušalizovat a také není možné ji posuzovat očima těch, kterých se to přímo netýká.

Je těžké komukoli cokoli radit. Každý si žije svůj život a má za něj také sám před sebou odpovědnost. Pokud se však žena rozhodne mateřství "odkládat na později", měla by si o tom nejdříve promluvit se svým lékařem a gynekologem. Mohou poradit a rádi to udělají!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje: