Volné pokračování článku "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Když spolu začnou lidé sexuálně žít, pak jim mnohdy nedělá tak velký problém se svléknout a pohlavně se spojit, jako si před sexem promluvit o ochraně proti nežádoucímu těhotenství. A co teprve promluvit si o pohlavně přenosných chorobách?! Je to prostě psychická bariera, která jim mnohdy brání tento důležitý krok, který by měl předcházet jakékoli penetrační nebo orální sexuální aktivitě předcházet. V naprosté většině případů se spoléhá na to, že muž má prezervativ a že žena bere antikoncepci.
Pokud se však fyzicky začínají milovat dva lidé, kteří toho o své vzájemné sexuální historii vědí jen velmi málo, pak je riziko pro oba dva velmi vysoké. Musíme vzít do úvahy, že ochrana proti nežádoucímu těhotenství a ochrana proti sexuálně nakažlivým chorobám jsou dvě naprosto odlišné záležitosti. Jakákoli ženská antikoncepce, případně vasektomie u muže, nemohou zabránit nákaze sexuálně přenosnou nemocí.
Přitom žena před sexem myslí hlavně na to, aby nedošlo k nežádoucímu těhotenství, které by jí mohlo zkomplikovat život. Muž také myslí na to, aby zbytečně neriskoval nežádoucí otcovství, ale plně se většinou spokojí s ujištěním, že žena bere například hormonální antikoncepci.
Především mladé ženy mají největší problémy s dodržováním zásad používání hormonální antikoncepce a jen málokterá z nich trvá na používání kondomu ze strany partnera. Mladé ženy na sebe vzaly odpovědnost za své případné otěhotnění a mnohdy si ani neuvědomují, jak málo stačí, aby jejich slepá víra v antikoncepci neutrpěla těžkou ránu. Už vůbec si většina z nich nepřipouští, že by jejich partner mohl mít někde jinde další sexuální zkušenost a přenést pohlavní chorobu i na ni. Množství nakažených mladých lidí a šířící se epidemie AIDS jasně ukazují na to, že především mladí lidé jsou v této oblasti velmi zranitelní. Je to dáno malými životními zkušenostmi, mnohdy naivitou a také samozřejmě i sexuálním nevybouřením, které je někdy svede k nevěře nebo střídání partnerů. Co se týká rizika, pak je úplně jedno, zda je problém na straně muže nebo ženy. Nákaza pohlavní chorobou je obousměrná a neušetří ani toho, kdo to "myslel dobře"....
Největší obavy vždy máme z neznámého. Na počátku sexuálního života je otázka nežádoucího těhotenství mnohem významnější, jak po nějakých zkušenostech. Čím více sexuálních partnerů lidé mají, tím více se považují za zkušené a tím méně věnují pozornost ochraně. Nejsou přece žádní nováčci a ví jak na to.
Pokud žijí partneři delší dobu společným sexuálním životem, přirozeně klesá i jejich obava z neplánovaného těhotenství. Je to dáno většinou tím, že každý sám za sebe společný sexuální život hodnotí tak, že v dnešní době by nebylo nic divného, kdyby spolu měli dítě. Důvodem takovýchto úvah je fakt, že okolí o nich ví a tak klesá podvědomá obava z toho, co by lidé řekli, kdyby čekali dítě. S klesajícími obavami mnohdy klesá i pozornost a obezřetnost při sexu.
Dalším možným důvodem bývá, že jeden z partnerů může mít pocit, že by bylo dobré, kdyby přišlo dítě a tedy i řešení jejich vzájemného partnerského vztahu. Představa je samozřejmě taková, že řešením bude svatba a založení rodiny. V takovémto případě se však nejedná o vzájemnou dohodou partnerů. Prostě jeden z partnerů se rozhodne vzít osud do vlastních rukou a vysazením antikoncepce nebo nepoužitím ochrany začne vytvářet podmínky pro otěhotnění. Výsledkem může týt těhotenství, nemusí však být provázeno manželství. Původní záměr potom vyjde jen částečně.
Málo častou, ale občas se vyskytující příčinou selhání antikoncepce je úmyslné poškození prezervativu, případně výměna antikoncepce za placebo. Motivem je zajistit si partnera a rodinu i proti vůli toho druhého.
Jen pro úplnost přidávám i informaci o tom, že sperma pečlivě zabezpečené v zauzlovaném prezervativu, ale volně pohozené po souloži pod postelí, může být stejně hodnotné jako sperma ze spermabanky! Myslím, že nebudu daleko od pravdy, že některé děti se na svět dostaly pomocí takovéhoto "umělého oplodnění", kdy zdrojem spermatu byl právě nešikovně odložený prezervativ.
Pokud je veškerá odpovědnost za ochranu proti otěhotnění pouze na ženě, pak to nemusí být trvale nejbezpečnější řešení. V životě může až příliš snadno nastat životní období, kdy je žena roztěkaná, nesoustředěná, nepozorná. Právě tyto faktory jako je nepozornost a nesoustředěnost stojí za špatným používáním antikoncepce. Potom může dojít k situaci, kdy pár pokračuje v zaběhlém způsobu sexuálního života a vůbec si neuvědomí, že ochrana na kterou spoléhali je omezená nebo neúčinná.
Rizika jsou naprosto jasně doložitelná ze skutečných statistických výsledků:
Zvýšení bezpečnosti sexu používáním dvojité ochrany může zabránit značným komplikacím a životním problémům.
Spolehlivou metodou je, když každý z partnerů vezme svůj díl odpovědnosti na sebe a nebude se spoléhat na toho druhého. Je to naprosto jednoduchá metody jak můžete zdvojnásobit vaši ochranu. Zdvojnásobením ochrany je myšleno nejen proti nežádoucímu těhotenství ale i proti nákaze pohlavními chorobami.
Domnívám se, že je to metoda nejen nejúčinnější ale i nejrozumnější. Když si rozdělí úkoly ochrany, stávají se oba zodpovědní jeden za druhého. Těhotenství přece není jen záležitost ženy a založení rodiny je vždy velmi významný a odpovědný okamžik v životě každého páru. A nákaza sexuálně přenosnou chorobou v situaci, kdy si pár "důvěřuje" mnohdy bývá i koncem vztahu (v lepším případě).
Postupujte v tomto pořadí:
Pro ženu:
Vyzkoušejte různé antikoncepční metody, dokud nenajdete takovou, která vám bude vyhovovat. Případně se poraďte s gynekologa, aby vám vysvětlil jaké jsou dnes možnosti a jaká jsou při nich rizika. Ne každá antikoncepce je pro ženu vhodná. Nepřemýšlejte hned o jediné, zajímejte se o všechny možné metody a jejich kombinace.
Pro muže:
Muž je na tom trochu hůře. Možností mužské antikoncepce tolik není. Je však možné vybrat si z velkého množství velikostí, tvarů a typů prezervativů a naučit se je hlavně správně a účinně používat.
Prezervativy jsou dnes na velmi dokonalé úrovni. Přesto jsou stále muži, kteří si myslí, že s prezervativem bude sex o ničem, že už to nebude ono! Pokud muž nemá o používání prezervativů zájem nebo je nemá v oblibě, pak je potřeba zjistit jaký k tomu má důvod. Možná jen neměl šťastnou ruku a při prvních pokusech zvolil prezervativ nevhodné velikosti, délky nebo materiálu. Rozdíly v prezervativech mohou být značné. Přinejmenším jsou ve tvarech, velikostech, tloušťce materiálu, druhu materiálu, povrchu a lubrikaci. Problém se vhodným prezervativem může být vyřešen velmi rychle správnou volbou odpovídajícího prezervativu. Poradit vám může i lékař.
Horší je to v případě, kdy muž nebo žena trpí alergií na materiál prezervativu nebo na lubrikaci, kterou často bývá prezervativ doplněn. Tady pomůže jen zkoušet nové druhy, materiály a vhodné lubrikace prezervativů. Nebojte se s tímto problémem obrátit na lékaře, Může udělat alergický test a velmi rychle pak zjistí, v čem může být problém. Alergické reakce jsou velmi nepříjemné, způsobují mykózy a ty jsou pak oboustranně přenosné. Většinou pak zajistí tu nejdokonalejší antikoncepci a tou je stav, kdy na sex ani nepomyslíte, jak vás bude pohlavní orgán trápit.
Spojení obou antikoncepčních metod - barierové na straně muže a jakékoli antikoncepce na straně ženy, je jedinou současně možnou ochranou proti nežádoucímu těhotenství a proti nákaze sexuálně přenosnou nemocí.
Pro přesnější informace o antikoncepci, pohlavních chorobách a bezpečném sexu, doporučuji seznámit se s články:
Pokud nějaká antikoncepce má nepříznivé nebo nežádoucí účinky, pak ji rozhodně neměňte ze dne na den a hlavně ne bez vědomí vašeho lékaře nebo gynekologa. Většinou se po uvedení antikoncepce na trh projeví některé nežádoucí účinky u specificky vnímavých jedinců. Výrobce hledá řešení, které by vyhovovalo většině a na nežádoucí zjištěné kontraindikace upozorní v příbalových letácích. Tyto příbalové letáčky musí být vždy součástí balení léku a tedy i antikoncepce. Výrobci mají samozřejmě zájem na tom, aby antikoncepce byla nejen spolehlivá, ale také měla co nejméně nežádoucích účinků a mohla tedy být využívána co největší skupinou potenciálních uživatelů. Vedlejší účinky se mohou díky neustálé kontrole léčiv minimalizovat nebo se výrobci podaří vedlejší účiny zcela odstranit. O antikoncepci mají gynekologové velké znalosti. Navíc některé druhy mohou předepisovat jen oni. Proto je potřeba se vždy poradit s lékařem a nejednat z vlastního uvážení.
Komplikace s antikoncepcí a změnu antikoncepce vždy řešte po poradě s vaším lékařem.
Hlavně nepodléhejte takovým nápadům, jako je vzít si antikoncepci od kamarádky a "vyzkoušet ji". Některé druhy antikoncepcí potřebují pro nastavení účinků čas. I když jen polknete prášek, není to lentilka!!!! Vyzkoušet antikoncepci od kamarádky může být velmi dobrá cesta k mateřství, ale i k závažným zdravotním komplikacím, které nemusí vždy skončit bez následků.
Období změny antikoncepce je nejkritičtějším obdobím na které už doplatila řada žen. Je to snadné a pochopitelné. Žena si zvykla na jeden druh antikoncepce a najednou přechází na jiný. Ten může být aplikovaný v jiných dávkách a v jiném pořadí. Pokud si žena neuvědomí jiné dávkování nebo se přehmátne a špatně pozře pilulku ve špatném pořadí, může dojít k nežádoucímu otěhotnění. Naprosto nevhodné je vyjmout pilulky z blistrů balení a dát si je do skleničky a označit si víčka například RÁNO a VEČER nebo PŘED a PO. Nevěřili by jste jak snadné je víčka zaměnit ať už nešťastnou náhodou nebo úmyslně. Na změnu si musíte zvyknout a doporučené postupy dodržovat naprosto bez výhrad!!!! Také připomínám, že zapomenout se dá i na smrt, natož pak na spolknutí pilulky antikoncepce.
Jediným ospravedlnitelným důvodem pro zdravotní problémy zaviněné "lehkou pohlavní chorobou" jsou případy. které může provázet situace, kdy žena má zdravotní komplikace, například mykózy, zaviněné hormonální dysbalancí po hormonálních změnách, které přivodí hormonální antikoncepce. Řešením je samozřejmě barierová antikoncepce ve formě prezervativu. Muž se sice pravděpodobně nenakazí, ale žena do vyléčení moc velkou chuť na sex asi mít nebude. Nepřestávejte používat kondomy jen proto, že jste začali používat antikoncepci.
Některé choroby mohou mít velmi dlouhou inkubační dobu a tak se nákaza z období sexuální minulosti může projevit až v novém vztahu.
Používejte kondomy vždy a za všech okolností. jedná se o vysoce účinnou metodu antikoncepce a zároveň jedinou barierovou metodu pro ochranu proti sexuálně přenosným chorobám.
V období léčby je pohlavní styk lékaři nemocnému většinou zapovězen. Po vyléčení je i tak vhodné dbát zvýšené ochrany a hlavně dodržovat další naprostou partnerskou věrnost.
Žijete-li v monogamním vztahu déle jak šest měsíců a oba jste prošli testem na viry pohlavně přenosných chorob, pak je možné bez obav nadále žít bezpečným sexuálním životem. Pokud nebudete používat prezervativ a zůstanete jen u ženské antikoncepce, pak zůstane pouze riziko z pohledu nežádoucího těhotenství. Výše tohoto rizika je pak statisticky daná používanou antikoncepční metodou.
(AK)(Z)(L)