Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článků "Anální sex" a "Časté otázky k análnímu sexu".
Otázky bezpečného análního sexu se týkají jak lidí heterosexuálních, tak také homosexuálů. Proto se nad tímto článkem nezamýšlejte jen z pohledu své sexuální orientace, ale snažte se ho přijmout obecně.
Anální sex je většinou lidí spojen s představou "bezpečného sexu". Co k tomuto přesvědčení lidi vede je opravdu záhadou. Je to ovšem jinak. Anální sex je možné hned z několika pohledů považovat za rizikový.
Z pohledu "bezpečného sexu" je představa o bezpečnosti zaměřena především na dvě hlavní kriteria:
U análního sexu však přibývají ještě další otázky
Riziko neplánovaného otěhotnění se nedá vyloučit ani při anální sexu. Tedy především tehdy, když při něm nepoužíváte kondom. Nejčastěji je to důsledek zatečení spermatu po análním sexu - zatečením ejakulátu z análu do oblasti pochvy. Konečník je totiž po análním sexu nějakou dobu uvolněný, žena jej nedokáže plně stáhnout a sperma tak může vytékat bez možnosti nějak tomu zabránit.
K otěhotnění může dojít i při análním sexu, kdy muž, naprosto proti zdravému rozumu, po ejakulaci v ánusu provede zavedení penisu do pochvy. (Možná pod okouzlením z pornografických filmů, kde je takováto praxe běžně demonstrovaná).
Bližší informace naleznete v článku "Jak snadné je neplánovaně otěhotnět".
Je anální sex bezpečný z hlediska možného přenosu sexuálně přenosných nemocí?
U análního sexu je mnohem vyšší riziko vzniku drobných krvácejících poranění a tím se otevírá i cesta ke snadnějšímu přenosu pohlavních chorob mezi partnery. Většina pohlavně přenosných nemoci se nepřenáší jen cestou pohlavního styku. Svůj název pohlavní získaly skrze hlavní cestu přenosu nákazy, ale přenáší se však také dotekem, sekrety a krví. Proto je možné nakazit se při nechráněném, ale i nedokonale chráněném sexuálním styku při análním sexu.
Mezi typické pohlavní nemoci přenášené análním sexem zcela určitě patří chlamydie, kapavka, infekční hepatitidy, HIV a další. Vzhledem k tomu, že sliznice konečníku je tenčí jak sliznice vagíny, je kontakt pohlaví s krví partnera mnohem snadnější jak u vaginálního sexu. Je to dáno tím, že tenčí sliznice se snáze poškodí ať už odřením nebo natržením a i minimální krvácení může být pro přenos potenciální nákazy nebezpečné. Nejčastěji k poškození sliznice konečníku dojde při nedokonalé lubrikaci, kdy pronikající penis nebo prsty poškodí sliznici a otevřou tak cestu vlásečnicovému krvácení. Základem úspěšného análního sexu je lubrikace!. Dokonalá lubrikace!
Podobně tomu může být například při poškození sliznice pořezáním nebo poškrábáním nehty prstů nebo při neopatrném používání erotických pomůcek. K natržení může dojít například při použití nepřiměřeně velké pomůcky zasunuté silou přes odpor konečníku.
Jakýkoli kontakt dvou lidí a to i nepřímý, může být zdrojem nákazy běžnými chorobami. například kapénkovou infekcí se přenáší řada respiračních onemocnění, včetně tuberkulózy. Z tohoto pohledu je vlastně jakýkoli kontakt lidí rizikem. Při sexu se však řeší spíše nemoci, které souvisí s kontaktem pohlavních orgánů nebo těl při sexuální aktivitě.
Anální sex je samozřejmě vždy rizikovější, jak vaginální. Jde ovšem o to, jak se na věc díváme. Pochybuji, že by někdo chtěl jakýkoli druh sexuální zábavy provozovat s někým, kdo by dopředu sdělil, že je například HIV pozitivní. Pak by se ani doporučovaný prezervativ pravděpodobně nikomu nezdál dost bezpečný. Sex mezi promiskuitními lidmi je nebezpečný vždy.
Doporučit se dá jedině naprostá věrnost partnerů a při té se i rizika análního sexu výrazně snižují. I přes naprostou partnerskou věrnost je však u análního sexu potřeba myslet na rozdíly mezi vaginálním a análním sexem.
Pokud není při análním sexu použit prezervativ, hrozí muži, jako „dávajícímu partnerovi“, infekce močových cest. Ani při nejlepší snaze o dokonalou hygienu totiž není možné dokonale zlikvidovat všechny střevní bakterie, které se v konečníku nacházejí. Podobně tomu bude u ženy, kdy muž nedodrží základní hygienické zásady análního sexu a pronikne po penetraci análu do ženiny pochvy. Pak může následovat nejen zánět močových cest ženy, ale i velmi vážné gynekologické problémy. Bližší informace naleznete i v článku "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Může při análním sexu dojít k zdravotním komplikacím s trvalými následky? Ano! Především se jedná o odření sliznic konečníku nebo pohlavního orgánu. Při agresivním análním sexu hrozí také poškození svalů svěrače nebo jejich natržení. Následkem pak může být doživotní inkontinence.
Použití kondomu při análním sexu je nezbytností. Nejedná se v tomto případě jen o ochranu proti přenosným pohlavním chorobám, ale i proti problémům, která způsobují střevní bakterie. V tomto případě není ani naprostá partnerská věrnost žádnou výhodou. Bližší informace naleznete v článku "Je při análním sexu nezbytně nutné použít ochranu?".
(AK)(Z)(L)