Opatření při kvasinkové infekci a mykózách
Vzhledem k tomu, že mezi nejčastější a velmi nepříjemné gynekologické problémy žen patří kvasinková infekce, připravil jsem souhrn vhodných opatření, jak této nákaze předcházet a jak případně zmírnit její následky. S touto infekcí se v životě setká více jak 80% dívek a žen. Infekce je nejen nebezpečná pro zdraví ženy a její plodnost, ale je také nesmírně nepříjemná. Způsobuje pálení a svědění na intimních místech, rozpraskání sliznic, špinění, nepříjemný, často zapáchající výtok. Infekce úspěšně omezuje až znemožňuje pohlaví život nejen ženy, ale i jejího partnera.
Kvasinkové infekce jsou sice poměrně častým a běžným onemocnění, je však možné se jim vyvarovat nebo alespoň zkrátit dobu léčení a snížit intenzitu nepříjemných pocitů, které ji provázejí. K docenění nebezpečí gynekologických infekcí a mykoz je důležité je uvědomit si, že obdobím kdy vzniká a graduje velká většina těchto onemocnění, tedy obdobím největšího rizika nákazy, je především premenstruační období. Právě v této době je imunita ženy nejvíce snížena a proto jsou dopady na její zdraví nejsilnější.
Nebudeme se zabývat vlastní infekcí, ta je řešena v článku "Mykózy a kvasinkové infekce, ale přejdeme hned k návrhům. jak infekci předejít a jak ji léčit.
Dobré rady zkušených žen
Předcházet vaginálním infekcím je rozumnější, než řešit jejich léčení. Každá žena může výrazně riziko infekcí snížit nebo jim zcela zamezit.Ve střevě a zdravé pochvě existuje přirozená bakteriální mikroflóra, která přirozeně zabraňuje přemnožení kvasinek. Pokud dojde k porušení této přirozené rovnováhy, může dojít k přemnožení kvasinek. Cílem všech opatření proti mykózám a kvasinkovým infekcím je prevence a co nejrychlejší zmírnění a vyléčení projevů nákazy.
Hygiena je základ prevence
- Základem je správná intimní hygiena. Musí být přiměřená, ne přehnaná. Úplně stačí jednou až dvakrát denně opláchnout přirození vlažnou vodou.
- Pro ženu je důležité i správné utírání po vykonání malé i velké potřeby. Utření by mělo být vedeno směrem zepředu dozadu. Tento pohyb je schopen omezit nebo zcela zabránit riziku zanesení bakterie do pochvy. Zbytky stolice mohou obsahovat i kvasinky, které se pak mohou množit v okolí anální oblasti. Nevhodný způsob hygieny nebo špatně vedené utírání je může zanést až do intimních míst a odtud do pochvy.
- Pokud je WC vybaveno bidetem, pak je ideální po vykonání potřeby intimní partie omýt vlažnou vodou a pak teprve osušit ručníkem. Mimochodem - v arabských zemích je omytí po vykonání potřeba naprostou samozřejmostí!
- Nepoužívejte pro intimní hygienu klasické mýdlo, běžné sprchové gely nebo saponáty. Běžná mýdla nebo sprchové gely mohou u citlivých žen vést k podráždění sliznice stydkých pysků, poševního vchodu a pochvy. To následně může být příčinou narušení rovnováhy poševní mikroflóry. Právě nerovnováha poševní mikroflóry vytváří snazší cestu pro množení nejrůznější mikroorganismy. Používejte mýdla a sprchové gely určené na intimní partie. Lépe je používat přírodní mýdla a někdy úplně stačí i teplá voda. Možné je používat také speciální mýdla a tělové šampony speciálně navržené pro intimní hygienu ženy. Nedráždí, naopak mají zklidňující účinek. Nejlepší jsou mýdla přírodní nebo s kyselostí s pH 5,5.
- Ručník používaný na intimní partie vyměňujte častěji jak ručníky a běžnou hygienu.
- Snažte se udržovat okolí genitálu v suchu. To platí i po vykonání malé potřeby!
- Omezte používání barvených a parfémovaných toaletních papírů.
- Omezte používání parfémovaných intimních vložek v období mezi menstruacemi nebo parfémovaných vložek při menstruaci.
- Stejné je to i s deodoranty a parfémy. Nikdy je nepoužívejte v oblasti třísel nebo pohlaví. Pamatujte si, že muži zdravé ženské přirození voní, přitahuje ho a vzrušuje. Parfém nebo deodorant muže o tento erotický stimul připraví.
- Tampóny jsou sice pohodlné, mohou však svým povrchem dráždit sliznici pochvy. V období mykózy je nepoužívejte vůbec - nasávají sekret a bakterie a viry se v nich úspěšně množí.
- Vložky i tampony v období menstruace vyměňujte co nejčastěji.
- Tampony se naopak doporučují používat při plavání ve veřejném bazénu. Hned po koupání je však vhodné ho vyjmout. Tampon omezuje větší průnik vody do pochvy, Bazénová voda by případně mohla obsahovat nežádoucí mikroorganismy. Vyjmutím tamponu se odstraní i voda, která do pochvy pronikla a tampon ji nasál.
- Za nejednou mykózou stojí "preventivní" výplachy pochvy. Nemají logické opodstatnění a ničí přirozené ochranné kyselé prostředí pochvy.
- Vhodná není ani častá koupel s koupelovou pěnou nebo koupelovými oleji nebo solemi. Mohou nepozorovaně, ale intenzivně dráždit sliznice.
- Osobní hygiena není jen pravidelná koupel nebo sprcha. Nutné je také pravidelně měnit spodní prádlo. Kupujte si kalhotky s "nápisy pondělí, úterý ....neděle", ne kalhotky s nápisem "leden, únor, .....prosinec". Kalhotky můžete měnit i dvakrát denně, nejlépe častěji, vždy když to bude potřeba.
Oblékání a spodní prádlo
- Spodní prádlo vyrobené ze syntetických materiálů je spíše náhradním řešením. Některé ženy je přímo nesnáší a mnoho z nich do nich musí používat intimky.
- Daleko nejlepší je nosit čistě bavlněné prádlo bez příměsí syntetických látek. Je měkké, teplejší, dá se vyvářet a žehlit. Dobře saje a většina žen na ně není alergická. V zimě zahřeje a v létě nezapaří....
- Podobně je to s kalhotkami s nylonovými švy. Bavlnění kalhotky nebo kalhotky s bavlněnými švy jsou vzdušnější, více sají a žena se v nich ani tak moc nepotí, jako v syntetických.
- Pro běžné nošení se vyhýbejte kalhotkám ve střihu tanga.
- Nenoste těsné neprodyšné kalhoty, například kožené legíny nebo těsné, upnuté džíny. Stejně tak se vyhýbejte i těsným, neprodyšným kraťasům.
- Pokud spíte v těsném& nočním pyžamu nebo kalhotkách, raději zkuste tento svůj zvyk změnit. Neprodyšné nebo těsné prádlo, společně s teplem a relativním vlhkem pohlaví v klidu pod peřinou, přispívá ;k množení mikroorganismů v intimní oblasti.
Několik rad ke stravování
- Zařaďte do jídelníčku mléčnými výrobky, například mléko, tvarohy a jogurty, které pomáhají k navýšení zdravých bakterií v intimních oblastech. Tyto bakterie chrání tělo před viry a bakteriemi, tedy i před kvasinkovou infekcí.
- Naprosto bez konkurence v boji proti zánětům a mykózám je konzumace bílých jogurtů, zvláště pak typů "předlistopadových" které ještě obsahují probiotické kultury. Jsou ještě občas k sehnání a jedná se o bílý tuhý jogurt (výhradně ve skleničkách). Ten je také vhodný k potírání vnějších rodidel. Pomáhá likvidovat vnější záněty a mykózy a má výrazně zklidňující účinek na postiženou vnější kůži rodidel.
- Zcela omezte konzumaci sladkých jídel a sladkostí. Ještě více to platí pro diabetiky. Dokud nebude hladina cukru v krvi na správné úrovni, bude boj s mykózou složitý, možná i dopředu prohraný.
- Správný pitný režim je potřeba dodržovat trvale! Voda z těla vyplavuje toxiny a zplodiny metabolizmu. Při nedostatečném pitném režimu dochází k dehydrataci. Vzhledem ke snížení hladiny vody v těle dojde i k zahuštění poševního hlenu a následkem je pak vyšší koncentrace alergenů a kvasinek. Doporučovaná denní dávka tekutin by se měla pohybovat mezi 2 až 3 litry vody.
- Správný pitný režim je správný. V žádném případě ho však nerealizujte limonádami, a sladkými nápoji. Zbytečně zvyšují hladinu cukru v krvi a nejsou vhodné ani z pohledu udržení sexi postavy!
- Sacharidy však obsahují i běžné potraviny například z bílé mouky. Proto nejsou vhodné například ani rohlíky, koláče, buchty, lívanečky nebo koblihy....
- Jídelníček ženy by měl obsahovat hodně ovoce, zeleniny a vláknin, které udržují a zlepšují imunitu. Některá zelenina a ovoce mají i protizánětlivé účinky. Velmi vhodné je konzumovat například artyčoky, brokolici, česnek, čínské zelí a další. Hlavně česnek má úžasné čistící a protizánětlivé účinky.
- Dieta zaměřená na imunitní systém a prevenci kvasinkových a gynekologických onemocnění je nastavena nejen na omezení cukrů a správnou životosprávu, ale také na doplnění minerálních látek, vitamínů a kyselin potřebných pro zvýšení imunity a prevenci nákazy. Některé přírodní látky napomáhají tělu udržovat přirozenou bakteriální mikroflóry a přispívají k správné a vyrovnané funkci imunitního systému. Působí příznivě i proti kvasinkám a jsou vhodným přírodním doplňkem protikvasinkové diety. Tyto látky obsahují kyselinu askorbovou, která podporuje a udržuje správnou funkci imunitního systému a kyselinu kaprylovou, která dokáže pronikat lipidovým obalem kvasinek a infekcí a ničí je. Již zmiňovaný lactobacillus, který se nejvíce vyskytuje v zakysaných mléčných výrobcích, produkuje látky, které pomáhají udržovat normální zdravou a vyváženou mikrofloru v organismu.
Něco o sexu a mykózách
- Nepoužívejte lubrikanty na olejové bázi. Podobně není vhodná ani lékařská vazelína, dětský olej které ucpávají póry a podporují kvasinkovou infekci.
- Pro ženy trpící mykózami jsou vhodnější lubrikační gely vyrobené na bázi vody.
- Nejlepší je však dlouhá milostná předehra, která ženu vzruší, přirozeně zvlhčí a připraví na penetrační spojení s mužem.
- Riziko představují některé extrémní sexuální praktiky. Skoro jistou příčinou mykóz je například střídání vaginálního styku s análním nebo vaginálního s orálním v případě zánětu nebo kazu zubů.
- Příčinou může být i zvýšená frekvence pohlavních styků. Jedná se především o období zahájení pohlavního života nebo období "líbánek". Ne náhodou se v tomto období říká mykózám "nemoc novomanželek".
- Dodržujte hygienu před i po pohlavním styku. To platí i pro muže!
- Nezapomeňte se po styku vymočit a osprchovat čistou vodou
Rady lékařů
- V případě zdravotních problémů je nutné včas vyhledat lékaře, gynekologa. Jakékoli odkládání vyšetření nebo léčky je naprosto nevhodné a zbytečné. Infekce se sama jen tak nevyléčí a pokud její akutní příznaky odezní, nemusela odeznít i vlastní infekce. Recidiva je pak velmi častá a jen prodlužuje pozdější léčku, ke které stejně bude nutné přistoupit. Lékař zhodnotí zdravotní problém, odebere vzorky pro laboratorní vyšetření a navrhne vhodné léky. Většinou se bude jednat o masti nebo čípky, případně je doplní orálními medikamenty. To však musí posoudit lékař. Je naprosto nevhodné používat léky na doporučení známých, případně léky, které "zbyly od minula".
- Užívání antibiotik pro ženu znamená, že antibiotika pomohou vyřešit zdravotní problém, kvůli kterému byla nasazena, zároveň však většinou rozhodí vyvážené prostředí pochvy. Antibiotika prakticky vždy ovlivní nebo zhorší křehkou poševní rovnováhu a následkem pak může být mykóza nebo gynekologický zánět. proto je s tím potřeba dopředu počítat a udělat opatření.
- Vzhledem k tomu, že vaginální mykóza je nákaza, která se poměrně dobře šíří, je potřeba být ohleduplný nejen k sobě, partnerovi, ale i ostatním ženám.
- Včasné zahájení léčby hned při prvních příznacích můžete léčbu nejen výrazně zkrátit a ušetřte si chronické opakování problémů. Hlavně předejde vážným komplikacím, jako jsou záněty močových cest, záněty vejcovodů nebo vaječníků a záněty děložního čípku, případně až problémům se zánětem dělohy. Neplodnost získaná díky gynekologickým zánětům bývá obtížně léčitelná, někdy nevratná a definitivní!
- Nákaza se může snadno rozšířit i tak, že žena s vaginální mykózou navštíví veřejné lázně, koupaliště, bazén nebo vířivku. Kvasinky se dostanou do teplé vody a jedna bezohledná žena pak můžete nakazit desítky dalších mužů i žen. I když tato forma nákazy je přece jen méně pravděpodobná, je reálná. Navíc podrážděná sliznice ženy postižené mykózou ještě víc trpí při styku s bazénovou vodou nebo vodou ve vířivce a léčení se tak prodlužuje.
- Léčba gynekologických zánětů a mykóz obvykle spočívá v podávání lokálních přípravků. Osvědčené jsou preparáty obsahující lactobacillus, který má schopnost obnovovat a udržet zdravé prostředí pochvy a brání přemnožení ostatních mikroorganismů.
Články s podobnou tematikou
Literatura a zdroje
(AK)(Z)(L)