Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že přirozená poševní vlhkost je normální. Nesmí však být provázena nepříjemnými pocity svědění, pálení, zarudnutím kůže a sliznice, výtokem bělavé nebo intenzivnější barvy, zápachem a dalšími obtížemi.
Doporučuji seznámit se s článkem "Mykózy, kvasinkové infekce". Tato tematika s gynekologickými výtoky úzce souvisí.
Většina žen má v období mezi menstruacemi fyziologický poševní výtok. Jedná se o hustší sekret který má čirou nebo bělavou barvu a nemá nepříjemný zápach. Fyziologický výtok zajišťuje určitý stupeň vlhkosti pochvy, který je pro ženu důležitý, brání totiž poškození sliznice a zvlhčuje poševní stěny při sexu. Vůně, nebo pro někoho "zápach" je spíše neutrální a je ovlivněn především stravou a životním stylem ženy.
Pokud žena zaznamená na spodním prádle mírnou vlhkost, pak se tím opravdu nemusí znepokojovat. Jedná se o přirozený poševní sekret, který je obvykle čirý, bez zápachu, má čistící funkce a ochraňuje poševní výstelku před vysušením a pochvu před poraněním třením. Při pohlavním vzrušení je vlhkost pohlaví naprosto nezbytná a potřebná. Ženě usnadňuje a zpříjemňuje pohlavní styk a muži umožňuje proniknutí penisu do pochvy. Vůně vzrušené ženy je neopakovatelná a muže díky obsahu feromonů vzrušuje. Pokud tedy žena svoji vůni při vzrušení překrývá parfémy a voňavkami, bere muži jeden z velmi významných podnětů vzrušení. Navíc si žena přehnanou hygienou může způsobit i gynekologické problémy.
Za fyziologický poševní výtok je možné považovat i výtok spermatu po milování, ke kterému může docházet i několik hodin po nechráněné ejakulaci muže do pochvy ženy.
Patologický gynekologický výtok
Patologické gynekologické výtoky jsou u žen velmi častým důvodem návštěvy ordinace gynekologa. Odhadem je až 40% všech gynekologických potíží nějakým způsobem spojeno s gynekologickými výtoky. Na první pohled to není nic až tak závažného. Ovšem jen do té doby dokud nenastoupí nepříjemné vedlejší projevy zánětu jako je svědění, pálení, rozpraskání kůže a sliznice a to vše někdy provázené nepříjemným zápachem sekretu. Gynekologický výtok má prakticky vždy nějakou svou příčinu. Většinou je spojen s gynekologickým zánětem a to znamená, že musí být přijata opatření k léčbě. Nejčastěji se jedná o záněty způsobené kvasinkovými a plísňovými mikroorganismy. Výtoky bývají mléčně bílé, nažloutlé až žluté, někdy až nazelenalé barvy. Výtok ztratí svůj neutrální pach a mnohdy až nepříjemně zapáchá. Podobně se mění i struktura výtoku, ten může vodnatět a lepit nebo se může měnit v tvarohovitou hmotu. Díky vytrvalé sekreci hlenu a výtoku dojde i k narušení sliznice pochvy a velkých a malých stydkých pysků a okolní kůže rodidel. Rozpraskání sliznice a kůže bývá doprovázeno až slabým krvácením nebo špiněním krví. Návštěva gynekologa je nejen vhodná, ale někdy i naprosto nezbytná.
Léčba by vždy měla probíhat pod kontrolou odborného lékaře, gynekologa, který nejen dokáže rozpoznat zdravotní problém, ale také navrhne odpovídající léčbu a předepíše vhodné léky. Možné je také samoléčení, ale to rozhodně není možné doporučit všem ženám a bez lékařské kontroly průběhu samoléčení. Přírodní formy samoléčení jsou vhodné spíše jako prevence a pro období doléčení zdravotních potíží. Nedoléčení nebo neléčení gynekologických výtoků má prakticky vždy za následek recidivu a ta se pak léčí mnohem hůře, než původní nákaza. Léčení pak může být delší a komplikovanější a někdy i s následky.
Patologický poševní výtok mívá řadu příčin:
Mezi vnější rizikové faktory patří:
V každém případě, pokud žena pozoruje negativní komplikace výtoku je nutné co nejdříve navštívit svého lékaře a při sexu nepoužívat jakékoli sexuální praktiky s penetrací. Následně je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Nákaza pohlavní chorobou může být tím nejhorším důvodem gynekologického výtoku. V těchto případech se ani nepokoušejte o jakoukoli amatérskou samoléčbu. V případě nákazy pohlavní chorobou musí nastoupit výhradně odborná léčba. Pohlavních nemocí je celá řada a jejich léčení vždy závisí na druhu nákazy. Léčba pohlavních chorob spadá výhradně pod lékařskou kontrolu a musí být sledována až do úplného vyléčení. Jen připomínám, že některé pohlavní nemoci jsou smrtelné a většina z nich podléhá povinnému epidemiologickému hlášení pohlavní choroby.
Pro vyloučení jiné příčiny gynekologického výtoku je vždy lepší navštívit svého gynekologa. Jestliže se u tebe objeví jakýkoliv výtok, který se ti nezdá být normální, tak je vždy nejlepší navštívit svého gynekologa, který zjistí příčinu výtoku a nasadí patřičnou léčbu. Pokud se ti bude zdát, že tvůj výtok není normální, tak je samozřejmě nejlepší navštívit svého gynekologa. Je mi však jasné, že ne vždy je možné k doktorovi běžet okamžitě. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, omezují přemnožení mikroorganismů pomáhají s dalšími opatřeními navrátit přirozeně kyselé prostředí v pochvě.
Samoléčbu lze doporučit pouze ženám, které již mají nějaké osobní zkušenosti a dokáží svůj zdravotní problém dostatečně zhodnotit. Ale i v případě samoléčby platí, že pokud příznaky a zdravotní problémy nemají zlepšující se tendenci, nemá smysl samoléčbu nijak prodlužovat. Pak je nutné okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc, nechat se vyšetřit gynekologem a dodržovat navrženou léčbu. Žena může použít i volně prodejné antimykotické masti, s aplikátorem pro jejich snadnější vnitřní zavádění. V lékárnách se dají i bez lékařského předpisu zakoupit antibakteriální roztoky pro výplachy pochvy, které potlačují zánět, otoky a pálení. Vhodné je změnit hygienické návyky a přejít na speciální přípravky pro provádění intimní hygieny.
Samoléčení nepřichází do úvahy v případech, kdy se ke gynekologickému problému spojenému z výtokem navíc přidají bolesti, křeče, krvácení a nevolnosti. Tehdy se nemusí jednat o zánět nebo výtok, který žena dokáže sama bez pomoci nejen správně zhodnotit, ale také vyléčit. Komplikace, které takovéto vedlejší symptomy mohou signalizovat mohou mít velké a pro ženu i tragické následky. Tehdy je okamžitá návštěva gynekologa naprosto nezbytná a neodkladná.
Pokud nasazená amatérská léčba do týdne nezabere a obtíže přetrvávají nebo pokud se po milování příznaky objevily i u partnera, pak je nutná návštěva gynekologa a případně léčení obou partnerů.
Prevence je stejná jako u léčby gynekologických zánětů.
Téma pokračuje jako "Gynekologické výtoky a sex"