Jste zde

Nitroděložní tělísko - spirála

Nitroděložní tělísko - spirála

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Antikoncepce".

Tato metoda antikoncepce patří mezi ty účinné a spolehlivé. Je známá jako "nitroděložní tělísko" a už z názvu je zřejmé, že spočívá v umístění speciálního tělíska do dělohy. Zavádění není bolestivé, ale může být nepříjemné. Dříve se používala tělíska čistě plastová.  V současné době se nabízí více variant této antikoncepce. Vyrábí se "nitroděložní tělísko" obsahující hormonálního látky, které se z něho pomalu dlouhodobě uvolňují hormon gestagen. Jiné varianty "nitroděložní tělíska" jsou bez hormonálních látek, jsou také vyrobeny ze zdravotně nezávadného plastu, ale s přídavkem mědi, protože měď má spermicidní účinky. Někdy místo mědi obsahují drátek ze zlata nebo stříbra, který v děloze vyvolává obranné reakce organismu, na základě kterých dochází k produkci velkého množství leukocytů, které zabraňují nidaci. Dnešní nitroděložní tělíska mají nejrůznější tvary, nejčastější je tvar písmene T nebo S - podle toho název "spirála".

Výhodou antikoncepce na bázi "nitroděložního tělíska" je, že zabrání nidaci plodového vejce a přitom nepotřebuje hormonální přípravky klasické hormonální antikoncepce a má dlouhodobější účinek. Odpadá tedy nutnost každodenního požívání antikoncepčních pilulek.

Jaký je mechanismus zabránění početí?

Principem funkce "nitroděložního tělíska" je, že brání usazení vajíčka v děloze. Cizí tělísko umístěné v děloze vyvolává obranné reakce organismu a na jejich základě dochází k produkci velkého množství leukocytů. Svou přítomností navozuje v děložní sliznici "dojem", že je děloha již "obsazena" plodem a sliznice tudíž nemůže přijmout další oplodněné vajíčko. Vajíčko, které se dostalo až do dělohy tedy po krátkém čase odumře (abortivní účinek). Někdy se také se hovoří o sterilním zánětu v místě kontaktu s tělískem. Takto "nemocné" endometrium (děložní sliznice) zygotu (oplozené vajíčko) nepřijme. Jiná teorie mluví o rychlejším pohybu svaloviny dělohy a vejcovodů, které jsou tělískem drážděny, a vajíčko se tak dostane do děložní dutiny dříve, než je vývojově schopno nidace.

Tato forma antikoncepce vyžaduje lékařský zákrok

Vhodnost antikoncepce posuzuje lékař! Pro to, aby mohl posoudit všechna pro a proti, potřebuje mít informace o všech chorobách a zdravotních obtížích, kterými žena v minulosti prošla. Součástí posouzení je i gynekologické vyšetření. Teprve pak může lékař zvážit, zda je "nitroděložní tělísko" vhodná forma antikoncepce pro konkretní ženu. Předepsání této antikoncepce je možné pouze gynekologem, který ji také vkládá do dělohy, nejčastěji na konci menstruace. Zavedení "nitroděložního tělíska" se provádí jako lékařský zákrok. Vkládání, stejně jako odstraňování tělíska je téměř bezbolestné. Po umístění spirály "nitroděložního tělíska" do dělohy je nutná kontrola jejího usazení, proto je nutné přijít na kontrolní vyšetření. Tělísko účinkuje až 3-5 let.

Každý lékařský zákrok může v některých nepříznivých situacích způsobit zdravotní komplikace. Proto je vhodnost této konkretní antikoncepce vždy posuzována lékařem. Je velmi pravděpodobné, že "nitroděložní tělísko" doporučí až poté, co žena bude mít po porodech dětí. Není tedy vhodná pro ženy, které doposud nerodily. Dalším rizikem je, že "nitroděložní tělísko" je vlastně cizím tělesem umístěným do děloha a tělo ženy ho nemusí přijmout.

Výhody metody:

  • jednoduchost používání
  • tělísko vyžaduje jen minimální kontrolu
  • na lékaře je nutné se obracet pouze tehdy, pokud ho vnímáte při běžných každodenních činnostech nebo při sexu
  • vysoká účinnost (98,5 %)
  • téměř 100 % jistota konce antikoncepčního efektu po odstranění spirály
  • dlouhá doba použitelnosti (3 - 5 let). 

Nevýhody nebo rizika metody:

  • určitá pravděpodobnost posunutí nebo vypadnutí tělíska
  • riziko možného proražení stěny dělohy tělískem
  • riziko mimoděložního těhotenství
  • nepravidelné krvácení
  • riziko aktinomykózy
  • některé ženy mohou přestat menstruovat
  • nutnost častějších lékařských prohlídek
  • antikoncepční metoda nechránění ženu ani muže před pohlavními infekcemi
  • riziko karcinomu endometria

Existují nitroděložní tělíska hormonální (Mirena) a nehormonální (Dana). Hormonální uvolňuje gestagen, a ten tak způsobuje zahuštění hlenu v děloze, zamezuje průnik spermiím, brzdí růst sliznice dělohy a zabraňuje usazení vajíčka.

Bezpečný sex

Tato druh antikoncepce chrání pouze proti nežádoucímu otěhotnění ženy. V žádném případě však nechrání před pohlavními chorobami.

 

POZNÁMKA
Antikoncepce pomocí "nitroděložního tělíska" může být spojena s rizikem vzniku aktinomykózy. Jedná se o anaerobní infekci uvnitř dělohy, která je spojena s drážděním uvnitř dělohy. U žen bez "nitroděložního tělíska" je aktinomykóza vzácná. Z pohledu plodnosti ženy patří mezi komplikace, které mohou snížit pravděpodobnost otěhotnění nebo plodnost ženy výrazně zkomplikují a v krajním případě jí až zabrání. Po odstranění "nitroděložního tělíska" bývá otěhotnění ženy bezproblémové a to ve velmi krátkém čase. Zmizí zdroj dráždění, normalizuje se množství leukocytů a nic nebrání brání usazení vajíčka v děloze.

Literatura a zdroje

Štítky: