Jste zde

Testosteron - mužský pohlavní hormon

Testosteron - mužský pohlavní hormon

Volné pokračování článku "Pohlavní hormony".

Testosteron je jeden z nejznámějších hormonů vůbec. Testosteron je mužský pohlavní hormon, steroidní hormon ze skupiny androgenů. V chemii se řadí mezi anabolické steroidy. Tvoří se v mužských varlatech, kde stimuluje produkci spermií, podporuje mužskou sexuální touhu. Z pohledu vývoje mužského těla je významné i to, že také pomáhá budovat svalovou a kostní hmotu.

Přirozený úbytek mužského pohlavního hormonu – testosteronu, je nezvratný biologický proces, kterému musí čelit každý muž. 

Produkce a působení

Přirozenou cestou vzniká testosteron v mužském těle v tzv. Leydigových buňkách ve varlatech. Ovlivňuje spermatogenezi (tvorbu spermií) a vývoj sekundárních pohlavních znaků v období dospívání. Patrný je jeho vliv především v pubertě, kdy dochází k růstu varlat a penisu, pigmentaci a vrásnění šourku. U mužů má také vliv na růst ochlupení, zvětšuje se prostata a hrtan, dochází k nárůstu svalové hmoty. V dospělosti testosteron s jinými androgeny udržuje mužský charakter ochlupení, stimuluje spermatogenezi a brání rozvoji osteoporózy. Také v pozdním věku jeho dostatečná hladina brání rozvoji osteoporózy. Snížením kostní hmoty - osteoporózou trpí především ženy, ale pokud se hladina testosteronu výrazně sníží u muže, pak problémy s touto nemocí vznikají i u mužů. Přerozeně se to pak týká především starších mužů, kteří jsou podstatně náchylnější ke zlomeninám kostí a poškození kloubů. Osteoporóza je komplikací léčby hormonální nerovnováhy, tedy i s nerovnováhy hormonu testosteronu.

Nízká hladina testosteronu se u mužů projevuje také únavou a ospalostí.

Jeho hladina je u mužů vyšší ráno, což vysvětluje fakt, že muži mají ráno větší zájem o sex než ženy. Ze společenského hlediska je spojován s dominancí, libidem a agresivitou. Předpokládá se také, že má vliv na čestné chování. Znamením vyšší hladiny testosteronu je také lepší prostorová orientace mužů. Nízkou hladinou testosteronu u mužů často provází extrémní únava a pocity pokles celkové energie a aktivity.

Hladina testosteronu se s věkem snižuje

Postupující věk přináší nejen "moudrost stáří", ale i celkové změny tělesné kondice a někdy i zdravotního stavu. Jedním z těch ne příliš příznivých dopadů spojených s "moudrostí stáří" je i postupné přirozené snižování hladiny testosteronu v krvi. Hladina testosteronu přirozeně klesá jen velmi pozvolna a to z důvodu, že se s věkem zcela přirozeně snižuje produkce tohoto hormonu. Začíná to již před čtyřicátým rokem věku a kulminuje mezi padesátkou a šedesátkou. Tento proces není nijak významně rychlý protože se jedná o snížení průměrně o 1 % za rok. Jedná se však o proces pravidelný... Tomuto období se říká "období andropauzy" (období mužského přechodu), kdy se hladina testosteronu postupně snižuje až na třetinu původní nejvyšší hodnoty, doby, kdy, jak říkají Slováci" jsou muži "junáci".

Muži pak s láskou vzpomínají na období života, kdy to všechno šlo tak nějak samo a mnohdy k tomu nepotřebovali ani ženu. Jen málokterý muž však ví, že za své problémy s erekcí, krátkou souloží a sníženým sexuální apetitem nemůže vlastně on, ale testosteron. Kdyby to muži věděli, byli by klidnější ...

Úplně nejhorší však je, když se dostaví příznaky stáří, jako je celková sešlost, impotence, změny postavy, pleš a to vše bez jediného náznaku toho, že přichází i ona slibovaná "moudrost stáří". Slováci v takových případech říkají, že se stáří s moudrostí někde minulo... To je pak ovšem přímo tragedie.

Přirozený pokles produkce testosteronu je normální. Pokud však dojde k vyššímu nebo náhlému poklesu hladiny testosteronu v krvi nebo pokud se jeho hladina v krvi předčasně, neadekvátně věku, výrazně snížila, pak se může jednat o zdravotní problém, který je potřeba sledovat a řešit. Může se také jednat tzv. hypogonadismus, který je genetickou či získanou poruchu pohlavních orgánů. V takovémto případě je potřeba důsledné zdravotní vyšetření a zahájit léčbu. Hladina hormonu testosteron se zjistí vyšetřením krve. Vyšetření a odběry provádí výhradně lékař nebo odborný zdravotnický personál. Výsledky pak doloží laboratorní analýza krve. Léčba musí být vedena výhradně pod odborným lékařským dozorem, jakékoli "samoléčba" je hazardem se zdravím a nekončí úspěchem, ale ještě většími problémy...

U mužů je možné pokles testosteronu rozpoznat podle toho, že

  • muži se stávají rozladění, podráždění až neurotičtí, mnohdy jednají neadekvátně situaci...
  • u nich dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů. Testosteron totiž také ovlivňuje tvorbu a růst vlasů včetně veškerého ochlupení. Přirozeně s věkem mohou muži začít plešatět, ale chlupů na těle a vousů se to netýká. Ztráta veškerého ochlupení nesouvisí s přirozeně sníženou hladinou tohoto hormonu, ale často s jiným onemocněním.
  • že se zvyšuje jejich afinita ke tloustnutí. Podstatně snadněji nabírají na váze i přes to, že jinak se stravují a chovají stejně jako dříve. Poznáte to snadno, tuk se mužům hromadí hlavně v oblasti břicha (u žen se hromadí na bocích).
  • tlustí muži mají často výrazně zvětšená prsa. Tomuto projevu ukládání tuku se říká gynekomastie - zvětšení prsou u mužů.
  • že díky klesající hladině testosteronu mužské tělo v období andropauzy ztrácí každý rok až 3 % svalové hmoty. Úbytek svalové hmoty je v tkáních nahrazovaný tukem. Je to přirozený projev stárnutí a postupného omezení tělesné aktivity. 
  • že jsou častěji vyčerpaní a stále častěji si stěžují na extrémní únavu a celkový pokles energie.
  • že trpí kvalitou spánku a tím, že jim nepřináší odpočinek.
  • že trpí poruchami erekce, i touhy na sex.
  • ....

Testosteron se v organismu mění na látku dihydrotestosteron

Vypadávání vlasů v zónách závislých od androgenů (temeno hlavy, kouty) má na svědomí právě tato změna testosteronu v dihydrotestosteron, protože tato látka poškozuje vlasové kořínky. Mimo jiné se také podílí na vzniku zánětů kůže ve formě akné, ale i na nadměrném ochlupení těla a tváří a speciálně u mužů na zvětšování prostaty.

Na hladinu testosteronu v krvi má vliv i prostředí

Je prokázáno, že hladina testosteronu u mužů může kolísat podle prostředí ve kterém muž se ženou žijí. Takže například změnou prostředí při přestěhování do nového bytu nebo změně města, může jeho hladina klesnout nebo naopak vzrůst. Nejvýrazněji se takováto změna dá vypozorovat tehdy, když se přestěhují například do zemí, které mají přímý přístup k moři a kde je strava založena na konzumaci ryb, ovoce a zeleniny. No a s touto změnou může korespondovat i změna sexuální touhy... Kvalita životního prostředí, kvalita bydlení i pracovní prostředí, to vše ovlivňuje nejen pocity vnitřní pohody a dobrou fyzickou a psychickou kondici lidí, ale i tvorbu hormonů. Není na tom nic divného. Stačí si uvědomit, jak dobře nám je v přírodě a jak silné podněty umí vytvořit erotické a smyslné prostředí se svíčkami, vonnými oleji a sklenkou kvalitního vína. Proto není nic divného na tom, že hladinu testosteronu zřejmě ovlivňuje nejen prostředí ale i strava. Nemyslím tím jen to sklenku kvalitního vína! Kvalitní a vyvážená strava má příznivý dopad na zdravotní stav, snížení nadváhy a samozřejmě i na celkové pocity spokojenosti, vyrovnanosti a vnitřní pohody.

Testosteron a mužská psychika

Změny hladiny aktivního testosteronu v krvi však mají dopad i na mužskou psychiku. Čím je jeho hladina nižší, než normální, tím více se projevují u muže změny nálady, zvyšuje se jeho podrážděnost, snižuje pozornost, zhoršuje paměť a nastupují sklony k depresím. Změny často provází návaly vzteku, nervozita, někdy až agresivita. Výrazně se snižuje ochota k rozumné komunikaci o problémech. Navíc někdy přibývají problémy se spánkem, snížení koncentrace, soustředění a chronická únava a pokles sexuální touhy.

Muži s velmi nízkou hladinou testosteronu trpí podobnými příznaky jako ženy v menopauze.

Když k tomu přidáme sexuální problémy, je jasné, proč má řada mužů postupně problémy s udržením emocí a pevnými nervy...

Testosteron a sexuální touha (libido) u mužů

Testosteron se stal synonymem mužnosti a sexuální výkonnosti. Stárnutí, nemoci, přetížení, problémy, to vše se nakonec logicky nějak odrazí i v kvalitě sexuálního života. Snížená hladina hormonu navíc postupně negativně ovlivňuje zbytnění prostaty, kvalitu erekce i celkově zájem o sex. Možným nežádoucím příznakem andropauzy je ztráta nebo snížení libida, které může vést k problémům v sexuálním životě.

Testosteron sám o sobě nezpůsobuje erekci, ale stimuluje receptory v mozku, které produkují oxid dusný, jenž pomáhá vyvolávat erekci. Když se hladina testosteronu výrazně sníží, dochází k nižší stimulaci a nastávají problémy s erekcí. Nicméně poruchy erekce mohou způsobovat i další faktory, proto je velmi důležité řešení problému neodkládat a podstoupit krevní testy, které zjistí, zda za problémem skutečně stojí nízká hladina testosteronu, či něco jiného.

Proto se o testosteron zajímá tak velká skupina mužů nejrůznějšího věku. Hlavně se snaží zjistit, jaký význam má pro možnost zvýšení sexuální touhy a samozřejmě i sexuální výkonnost. Spíš by jim však mělo jít o to, jak zjistit, stabilně udržet a ještě lépe zvýšit jeho hladinu v organismu. 

Je celkem známé, že mužské i ženské libido kolísá v závislosti na hladině pohlavních hormonů v krvi. Testosteron pak velmi významně ovlivňuje sexuální touhu u obou pohlaví. Především u mužů má největší význam hladina aktivního testosteronu v krvi. Nedostatek hormonu zapříčiňuje řadu nežádoucích zdravotních ale i estetických komplikací.

Pokud produkce hormonů klesá přirozeně, libido se sice mírně snižuje, ale žádný velký problém nenastává. Jen u žen může docházet ke změně nálad, pocení a dalších projevům spjatým s ženskou menopauzou. Když ale sexuální touha u mužů výrazně poklesne, je dobré situaci okamžitě řešit, nejlépe návštěvou u urologa.

Jak zmírnit problémy s poklesem testosteronu v krvi

Muže stárnutí i projevy stárnutí samozřejmě trápí. Často neví a ani nezkoumají čím to je, jen ví, že už to není to, co to bývalo dříve. Trápí se a přitom často zbytečné. Důležité je svůj zhoršený zdravotní stav začít řešit a hlavně se s ním nesmířit. Pokles testosteronu v krvi se ale dá zlepšit pouze v rozsahu problémů, který je zaviněn přirozeným poklesem testosteronu v souvislosti s věkem a přetížením.

Pokud však muž cvičí, posiluje a je tělesně aktivní, nemusí být úbytek svalové hmoty nějak rušivý nebo neestetický. Základním předpokladem samozřejmě je, že nesmí být provázený tloustnutím. Prudký úbytek svalové hmoty ale nemusí být zaviněn hormonální nerovnováhou, ale nějakou chorobou. V takových případech je potřeba hledat skutečnou příčinu problémů vyšetřením.

Nejsnadněji a nejrychleji se dá celkového zlepšení dosáhnout (jako vždy) vhodnou úpravou životosprávy, sportem a fyzickou aktivitou. Strava musí být bohatá především na zinek, draslík a hořčík. K udržení normální hladiny testosteronu v krvi významnou měrou přispívá zinek, který tělo přijímá z řady dostupných potravin. Ke snížení únavy pomáhá dostatek vitamin B6, svalové křeče a deprese snižuje například hořčík.

Důležité je nekouřit, nebrat drogy a omezit alkohol, který také výrazně snižuje hladinu testosteronu. V každém případě nepřejídat se, vyvarovat se sedavé práci a cíleně vyhledávat fyzickou aktivitu a sport. Přímo vynikající výsledky jsou s pozitivním myšlením a s radostí ze života. Nic nezkazíte ani přiměřeným užíváním různých doplňků stravy obsahujících například macu, arginin, kotvičník pozemní, Muira Puama, zázvor, mučenku a další. Více se o vhodné stravě a doplňcích stravy dočtete v článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny". Tam v širších souvislostech naleznete informace o tom, které potraviny vám určitě neuškodí...

Někteří muži, ve snaze buď posílit potenci či obecně zvýšit svoji mužnost, hledají legální či nelegální cesty k získání léků s obsahem testosteronu. Stále více mužů totiž testosteron považuje za jakýsi "elixír věčného mládí", který posílí jejich sexuální aktivitu a navíc přispívá k tvorbě svalové hmoty i odbourávání přebytečného tuku. Možná to je pravda, ale draze za svou touhu být mužem s velkým "M", zaplatí. Nadměrné, nekontrolované zvyšování jeho hladiny v krvi cestou aplikace anabolických steroidů se totiž s velkou pravděpodobností negativně podepisuje nejen na nárůstu nádorových onemocnění, ale také větším výskytu chorob srdce a cévního aparátu. Užívání anabolik se také někdy uvádí v souvislosti s problémy s početím zdravého potomstva.

 

Čánky s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)