Jste zde

Liči čínské (Litchi chinensis, Sonnerat)

Liči čínské (Litchi chinensis, Sonnerat)

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

Liči čínské (Litchi chinensisSonnerat, také známé pod jménem dvouslivák lahodný), je jediný zástupce rodu liči (Litchi) z čeledi mýdelníkovité(Sapindaceae). Jeho ovoce je známo jako liči. Původem je z Asie, z Číny a Indočíny. Liči čínské je nejznámější zástupce čeledi mýdelníkovitých poskytujících jedlé plody.

Liči je plodem stálezeleného majestátního stromu, který může dorůstat 15–20 m a dožít se i přes 200 let. Pro snazší sběr ovoce se však udržuje řezem na výšce okolo 6–10 m. List je poněkud kožovitý, mladé listy mají načervenalou barvu, starší jsou tmavě zelená na svrchní a šedozelené na spodní straně.

Liči se konzumuje čerstvé, kompotované nebo sušené. Obsahuje vysoké množství vitaminů a svou jemnou exotickou chutí zaujme snad každého, kdo je okusí. Sušené plody liči se často nazývají čínskými švestkami a konzervované plody čínskými jahodami nebo jablky. Slupku s drsným povrchem před konzumací nutno oloupat, bílá dužina má lahodnou chuť, která bývá popisována různě. Po oloupání a odstranění pecky "připomíná" liči na dotek ženské pohlaví..., což je zvláště pro muže silně stimulační.

Čerstvé liči udrží barvu a kvalitu maximálně 5 dnů po otrhání, proto se kompotuje nebo suší. Ovoce se kompotuje oloupané, je nakládáno do sladkého nálevu s obsahem kyseliny vinné a kyseliny citrónové. Pro vývoz a pultový prodej se neoloupané liči suší, napřed se blanšíruje, pak se namáčí do disiřičitanu draselného a kyseliny citronové a nakonec se suší na slunci nebo elektricky. Sušené plody, v Asii velice oblíbené, vydrží asi 5 roků. Také oloupaná liči nakládaná v cukru jsou významným čínským i indickým vývozním artiklem.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje