Jste zde

DOTAZ: "Jak tlumit touhu na sex"

DOTAZ: "Jak tlumit touhu na sex"

Zpráva zaslána pomocí kontaktního formuláře na adrese http://www.milovani.cz/contact.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak utlumit, nebo se úplně zbavit sexuální touhy?
Děkuji.

Poznámka:
Poradna sexuologa 2018.


 

Odpověď na dotaz: "Jak tlumit touhu na sex"

Dobrý den.

Děkuji za Vaši důvěru a za dotaz.

Váš dotaz je jasný, ale příliš stručně jste mi poskytl informace o tom, proč vlastně cítíte potřebu svou touhu po sexu utlumit!

Škála důvodů, týkající se touhy po nižší sexuální potřebě, je příliš veliká. Proto se pokusím zobecnit některé důvody, proč se muži (nebo i ženy) snaží svou touhu po sexu utlumit. Možná, že některý z důvodů, případně jejich vzájemná kombinace, se týká právě Vás.

Hypersexualita není "klasická" nemoc!!! Je to "jen" nadbytek sexuální touhy spojený s velmi častou nebo náhlou potřebou velmi intenzivního sexuálního života nebo sexuální aktivity. Mohou ji rovněž způsobovat některé léky, ale většinou je příčina onemocnění neznámá.

  • Začnu tím nejhorším a to je akutní záchvat neukojitelné sexuální potřeby, který může vyústit až v sexuální zneužívání nebo o sexuální znásilnění jiného člověka. V takovém případě není na co čekat a je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se o nemoc a ta se musí léčit a její příčiny odstranit. Mnohdy je tato potřeba tak vysoká, že se silou vůle nedá ovládnout a člověk pak spáchá trestný čin, kterého později bude litovat... Není možné čekat a pokud si muž nebo žena takovýchto návalů nezvládnutelné sexuální potřeby nebo touhy jsou vědomi, musí to neodkladně řešit. Neodkládat to na někdy, ale řešit to hned!!! Rozhodně dříve, než se takovýto stav stane nezvladatelným a dojde k neštěstí, které zásadně ovlivní nejen život nemocného člověka, ale také jeho oběti a jejich okolí!!!!
  • Nejčastěji si lidé přejí nemít tak vysokou touhu po sexu (nadměrnou sexuální touhu) tehdy, když je jejich sexuální potřeba tak vysoká, že kvůli ní nemají čas na nic jiného a jejich touha je přímo spaluje, obtěžuje je, vyčerpává a skoro ničí. Tito lidé trpí nadměrnou sexuální touhou, které se u mužů říká satyriáza a žen je označována jako nymfomanie. Kdo něco takového nezažil, nedokáže pochopit, že touha po sexu může člověka dostat fyzicky i psychicky na pokraj sil. Pokud se jedná o tento problém, pak je nezbytné navštívit sexuologa a poradit se s ním osobně!!! Je to nezbytné, protože sám si člověk nepomůže a rady odborníka, sexuologa mohou pomoci nalézt přijatelné řešení. Oba problémy jsou popsány ve článcích pod odkazy. Bez osobní konzultace se sexuologem se na dálku tento problém řešit nedá.
  • Dalším častým důvodem je výrazně odlišná vzájemná sexuální potřeba partnerů nebo manželů. Často se až při delším vztahu rozpozná, že jeden z partnerů sex potřebuje více, než ten druhý. Tento nesoulad může být tak výrazný, že se obtížně řeší vzájemnou dohodou, kdy jeden "ubere" a druhý přidá", nebo společně hledají přijatelné řešení pomocí pomůcek nebo jiných technik. Nezřídka se stává, že ten "slabší" partner se smíří s nezastíranou "nevěrou" s dalším mužem pro ženu nebo se ženou pro muže. Takovéto řešení je však velmi rizikové protože může dojít k emocionálnímu vzplanutí milenců a k rozpadu původního vztahu. Může, ale také nemusí. Především záleží na tom, o jaké lidi a jejich životní příběhy se jedná. Může se také stát (a stává se), že nadměrná sexuální potřeba jednoho z partnerů je důvodem pro sex ve třech, kdy ten "slabší" partner se odhodlá přizvat dalšího člověka do jejich sexuálního života. Opět záleží na tom, zda tím "slabším" partnerem je žena nebo muž. Žena přizve ženu, muž muže...Takovéto řešení je možné, obtížně se však řeší dlouhodobě. Ne vždy má ten třetí čas zrovna tehdy, když by byl nejvíce potřeba... V obou variantách se výrazně zvyšuje riziko nákazy sexuálně přenosnou chorobou!!!
  • Často ke obtížné rozhodnout, co je to "zvýšená sexuální potřeba". Každý si pod tím může představovat něco jiného. Proto je především důležité si o tom vzájemně promluvit a hledat kompromis. Rozumní lidé, kteří nejsou nemocní opravdovou nemocí v rámci sexuálních potřeb, tedy satyriázou nebo nymfomanií, by se mohli domluvit. Jede přiměřeně přidá a druhý přiměřeně ubere... také je rozumná cesta asistovat při masturbaci toho druhého nebo zakoupit vhodné sexuální pomůcky. Je z čeho vybírat a rozhodně je to rozumnější cesta než nevěra nebo využívání služeb prostitutek nebo prostitutů. Kombinace partnerského sexu, masturbace ve dvojici (1:0) a masturbace bez partnera nebo partnerky, může sexuální pnutí uvést do relativní rovnováhy. Uvědomte si, že s přibývajícím věkem se sexuální potřeba mění a časem se sexuální potřeby partnerů mohou zcela přirozenou cestou dostat do "normálu".
  • Mnohdy otázka, zda by "bez sexuální touhy nebylo lépe", napadá lidi, kteří nemají sexuální partnery a myslí si, že pokud se své touhy zbaví, bude jejich život snadnější. Takovéto úvahy napadají lidi, kteří se cítí osamělí, bez partnera a bez naděje na změnu. Nepoddávejte se tomu!!! raději svou energii věnujte hledání toho pravého muže nebo pravé ženy. Určitě se najdete!!! Lidová moudrost říká "kdo hledá, ten najde!"
  • Napadá ne ještě jen důvod a to je ten, že pokud mezi partnery není už tolik vzájemné sexuální energie, že jeden nebo oba začínají pomýšlet na nevěru, nechtějí se sexuální touze mimo vztah z různých důvodů poddat a nevěru vnitřně odmítají. Tehdy je rozumné si spolu otevřeně promluvit a pokusit se společně najít řešení. Nevěra řešením není. Tehdy bych doporučil navštívit sexuologa nebo psychologa a promluvit si s ním. Odborník na sexuologii je schopen řešení s partnery bez uzardění hledat a najít!!!
  • Ještě je potřeba zmínit situaci, kdy snaha o "utlumení sexuální touhy" může být spojena s patologickou situací, kdy objektem vášně je jiný rodinný příslušník, nebo dokonce dítě. Takovéto případy se prostě stávají a musí se řešit včas a rázně. Návštěva lékaře je nutností. Není ostuda včas řešit problém, který Vám přerůstá přes hlavu. Ostuda a neospravedlnitelný je čin, kdy své touhy člověk realizuje. Takovéto stavy jsou pak nezvladatelné a spadají pod trestní právo!!! Je nutné konat, léčit se a nechat se vyléčit!!! Takováto cesta řešení problému je nejrozumnější a je-li léčba včasná, je většinou úspěšná!!! Nastoupit léčbu po spáchání trestného činu je už pozdě a byť se to jeví jako polehčující okolnost, není tomu tak! Jedině prevence a včasná účinná léčba je řešením takovéhoto stavu.
  • Zvláštním případem je, když objektem vášně je osoba stejného pohlaví. Zvláště u lidí, kteří žijí v partnerském nebo manželském vztahu je to problém, který lidé často psychicky nezvládají. Utlumení jejich touhy pak vidí jako jediné řešení, protože s navázáním sexuálního vztahu s osobou stejného pohlaví prostě vnitřně nesouhlasí. V takovém případě je návštěva psychologa nebo sexuologa rozumným řešení a rozhodně není potřeba se obávat o prozrazení důvodu vaší návštěvy.
  • Určitě jsou i další důvody. Každý člověk může mít svůj důvod, který například souvisí s rodinnou situací nebo nějakým životním obdobím.

Jedno mají erotomanie a nymfomanie společné - jedná se o nemoci, které je třeba léčit.

Co se dá doporučit?

Dotaz je tak obecný, že není možné navrhnout doporučení pro konkretní situaci. Jedno je však jisté - pokud je nadměrná sexuální potřeba problémem který zhoršuje kvalitu života, člověka nebo jeho okolí zatěžuje a vysiluje, pak je opravdu nejrozumnější vyhledat lékaře a poradit se s ním. Takovéto vyšetření není ani bolestivé, ani nijak složité. Jedná se o rozhovor, při kterém s Vámi lékař rozebere stav ve kterém se nacházíte a bude si společně s Vámi ujasňovat, zda je léčba nutná nebo se Váš problém dá řešit jinými cestami.

Léky na snížení sexuální potřeby existují a lékař je může předepsat. Musí však mít důvod který odpovídá potřebě hypersexualitu utlumit. Rozhodně se nesnažte situaci řešit tím, že začnete užívat antidepresiva nebo jiné medikamenty z "druhé ruky". Můžete si tím navodit zdravotní problémy které za to rozhodně nestojí.

Pokud máte nějaký osobní důvod, který se dá řešit jinak, lékař Vám pomůže zorientovat se v tom co prožíváte a doporučí jak se chovat v kritických situacích.

Léčba pomocí léků je jedním z řešení, rozumnější je nechat si poradit od odborníka. Hypersexualita je dar který nemusí trvat po celý život. Je to dar v případě, že je zvládnutá a pod kontrolou. Může to však být i prokletí tehdy, když se vymkne z rukou. Jak si ten dar udržet a jak ho využít Vám může pomoci právě Váš psycholog nebo sexuolog, případně oba společně.

Přeji Vám, aby Vám co v nejkratší době pomohli Váš problém rozumně vyřešit.

Děkuji za Váš dotaz i důvěru. 
S úctou administrátor webu www.milovani.cz

 

Články s podobnou tematikou