Jste zde

DOTAZ: Problémy v sexuálním životě - porucha vzrušivosti

Zpráva byla doručena pomocí kontaktního formuláře na adrese http://kamasutra.cz/contact.

DOTAZ: Problémy v sexuálním životě - porucha vzrušivosti

Dobrý den, mám partnera, jsme spolu už několik let. Náš sexuální život byl dlouho velmi pozvolný. Delší dobu jsme k sobě byli jen něžní a postupně jsme se navzájem začali uspokojovat. Postupně jsme stále hlouběji prožívali náš intimní vztah. Byli jsme spolu téměř každý den, ale k sexu nedošlo, protože jsme nespěchali. Po půl roce se četnost našich sexuálních aktivit bez sexu začala snižovat. Partner se cítil unavený z práce, kde zažíval velké pracovní zatížení. Menší sexuální aktivitu přisuzoval únavě a přepracování. Za necelý rok od počátku našeho intimního setkávání jsme se uspokojovali už jen ojediněle. Tehdy jsme se spolu poprvé milovali a náš sexuální život získal opět na intenzitě. Bylo to moc pěkné, ale asi po měsíci se náš intimní život začal omezovat a po dvou se vrátil do stejných kolejí, jako před naším prvním milováním...

Problémem našeho sexuálního života je, že partner nemůže dosáhnout ejakulace. K rekci penisu dojde, ale nedokáže dosáhnout vyvrcholení. Dlouho se o jeho vyvrcholení pokoušíme, oba se snažíme, ale někdy seto nakonec ani nepodaří a pak to vzdáme... Partner má pocit, že je nedostatečně vzrušený, ale já si to nemyslím. Můžete mi poradit, co máme dělat? Jsme oba ještě mladí, není nám ještě ani 30 let. Máme se moc rádi, milujeme se, ale už dlouho jsem nezažila vášnivé milování. Já po něm toužím stále více, ale chybí mi tělesný kontakt. Obávám se, aby to nevedlo k odcizení. Já tělesný kontakt potřebuji, ale on po něm tolik, jak já, netouží. Prosím poraďte mi.

Děkuji předem.


 

ODPOVĚĎ na dotaz "Problémy v sexuálním životě"

Dobrý den.

Děkuji za Váš dotaz. Pokusím se napsat svůj názor tak, abyste mohla hledat řešení, jak situaci změnit. Váš dotaz na poradnu jsem částečně upravil, aby nebylo možné poznat, kdo se na nás obrátil. Základní myšlenky a problémy z Vašeho dotazu však zůstaly zachované. Děláme to tak pokaždé, aby dotaz bylo možné zveřejnit na webu www.milovani.cz a případně tak pomoci i dalším lidem v podobné situaci.

Váš problém se nejspíš dá hodnotit jako sexuální porucha, které se říká retardovaná ejakulace - opožděná ejakulace. Takovýto problém je potřeba společně s parterem řešit a hlavně neodkládat jeho řešení na pozdější dobu. Pokud problém řešit nebudete, je velmi pravděpodobné, že jednou bude příčinou Vašich dalších konfliktů a to nejen v sexuální oblasti. Je potřeba jej řešit a vyřešit!!!

Naštěstí se tento problém vyřešit dá. Výsledek může být dokonce lepší, než mají lidé s "normálním" průběhem sexu. Pro Vás to může znamenat to, po čem touží mnoho žen - dosáhnout vyvrcholení při dlouhé souloži a pro partnera to může přinést klid a jistotu, že po Vašem uspokojení se může věnovat sobě (i s Vámi) a dosáhnout svého orgasmu. Nejčastěji je řešením koordinace průběhu sexu tak, aby vyhovoval oběma partnerům. Jestli Vás to uklidní, tak tímto problémem "trpí" i rada pornoherců...

(To však je jen informace pro zasmání.)

Nyní se vrátíme k řešení. 

Otevřený rozhovor mezi partnery

Bez otevřeného rozhovoru partnerů se tato situace řešit prostě nedá. Sama vnímáte, že situace se zhoršuje a že Váš partner se sexu začíná pomalu, ale jistě vyhýbat. Je pravděpodobné, že se bojí toho, že se z milování začne stávat "dřina", především pro Vás. Proto si možná myslí, že když nebude sex a něžnosti, ze kterých by se sex mohl vyvinout, bude lépe... Sama však vnímáte, že Vám intimnosti i sex prostě chybí. Jemu možná také, ale raději se mu vyhýbá, než by měl pocit, že trpíte a nevíte si se situací rady... Otevřený rozhovor je proto naprosto nezbytný!!!

Otázky pro partnerský rozhovor:

  • Dokáže přítel dosáhnou vyvrcholení při masturbaci snadno, za dlouhou dobu nebo se mu ani při masturbaci vyvrcholení nedaří dosáhnout?
  • Je pro něj snadnější dosáhnout vyvrcholení masturbací než souloží? Vnímá proč?
  • Pozoroval partner problémy s dosažením vyvrcholení i v období Vašeho sexuálního sbližování?
  • Dokázal by po souloži snadněji dosáhnout vyvrcholení svou masturbací, bez Vašeho přičinění?
  • Jak partner prožívá stav vzrušení, jaké pocity má v období, kdy se snaží o vyvrcholení?
  • Jaké pocity přítel prožívá když se mu s vyvrcholením snažíte pomáhat Vy?
  • Je pro něj soulož dostatečně vzrušující nebo by potřeboval přidat ještě další stimuly vzrušení? Jaké?
  • Jaké pocity má v případě, že vyvrcholení při souloži a následní stimulaci vaší masturbací nedosáhne?

Mohly by se najít i další a další otázky, které nějakým způsobem s Vaším dotazem souvisí. Zatím však bude stačit pravdivě si zodpovědět ty, které jsem uvedl. Jejich zodpovězení totiž bude vhodným podkladem pro zhodnocení situace z Vašich pohledů. 

Následně je však potřeba udělat zásadní rozhodnutí a tím je návštěva lékaře - specialisty - sexuologa nebo psychologa.

Návštěva lékaře - specialisty

Bohužel problémy s retardovanou ejakulací patří mezi ty, které mohou mít značné množstvím příčin. Korespondenčně se nedají zjistit všechny souvislosti, které jsou potřeba pro zodpovědné zhodnocení situace na navržení nejvhodnějšího řešení pro Vás oba dva. Bez vyhledání odborné pomoci je málo pravděpodobné, že se Vám podaří situaci dlouhodobě vyřešit. Bohužel svépomocí se tato situace asi nedá v rozumném čase zvládnout. 

Bude totiž potřeba si s lékařem pohovořit a objasnit si daleko více otázek, než ty, které jsem položil já. 

Nebojte se návštěvy sexuologa nebo psychologa. Nejdříve si zjistěte kde má Vás sexuolog spádovou ordinaci, zavolejte mu a domluvte si schůzku. Nebojte se toho setkání. Nepůjde o nic jiného než o rozhovor mezi Vámi dvěma a jím. Může to být samozřejmě žena i muž. Domluvte se s lékařem nebo s lékařkou, (u kterého budete mít pocit, že se Vám bude o problému lépe mluvit). Lékař nebo lékařka pak bude sám navrhovat další schůzky, případně Vám domluví další konzultace.

Asi nejzákladnější otázka bude, zda Váš partner dosahuje vyvrcholení masturbací bez větších problémů a na co se přitom soustřeďuje. Také ho bude zajímat doba za kterou masturbací vyvrcholení dosáhne. To je velmi důležitá informace. U lidí, kteří problémy s retardovanou ejakulací mají, je zkušenost s masturbací velmi cenná.

Možná se zjistí, že potřebuje dlouhou dobu stimulace nebo zvláštní formu masturbace, kterou Vy neznáte a ani znát nemůžete. Je pravděpodobné, že Váš partner zjistil, že potíže s ejakulací má až tehdy, když s Vámi začal sexuálně experimentovat při párové masturbaci nebo při souloži. Do té doby mohl mít pocit, že masturbace s dlouhou stimulací je prostě normální a že to tak má být. Párová sexuální zkušenost je samozřejmě úplně jiná, než masturbace.

Podobně tomu může být při milování. Stimulace penisu v pochvě je jiná, než při masturbaci. Pokud Vy díky dlouhé souloži dosáhnete vyvrcholení (předpokládám), může mít partner následně problém se svým dalším vzrušením. Z pohledu muže (partnera) bylo uspokojení ženy dosaženo a nyní nastává problém, jak dosáhnout vyvrcholení muže. To může být pro muže s tímto problémem po ukončení soulože traumatizující a může to být příčinou snížení jeho dalšího vzrušení. Může to potvrzovat jeho pocit, že je pro vyvrcholení málo vzrušený.

Možná by bylo řešením, kdyby po souloži on sám pokračoval v masturbaci tak, jak je zvyklý. Žena i při nejlepší snaze nemusí vyvrcholení muže s retardovanou ejakulací, dosáhnout. Její technika masturbace je vždy jiná, než jak masturbuje muž!!! Muž sám si s vyvrcholením poradí mnohem snadněji!!! Jen mu je možná obtížné přiznat, že by si vyvrcholení raději navodil sám, svým, možná neběžným způsobem. Vy se snažíte, on pomalu ztrácí vzrušení a pak už to prostě nejde...

Masturbaci po souloži například využívají muži, kteří mají problémy s erekcí. Žena by je nikdy (nebo nesmírně obtížně) k vyvrcholení nedovedla a tak si po souloži poradí (s pomocí něžností ženy) sami...

Jiným řešením může být to, že něžnosti, milování nebo sexuální hry budou běžnou součástí Vašeho společného života. Nic nebudete omezovat a budete si vzájemně vyhovovat tak, jak to oba potřebujete. Jediný rozdíl bude v tom, že pokud se partnerovi vyvrcholení nebude po Vašem orgasmu dařit, tak si ho prostě odpustí. Vy to nebudete nijak řešit a on se prostě spokojí s tím, že sex byl zakončen 1:0 ve Váš prospěch. Nebude to však žádná prohra, ale naopak vítězství v chápání vašeho sexuálního vztahu! Tak to řeší mnoho mužů, kteří sami nemohou orgasmu dosáhnout z jiných příčin, například z důvodu nedostatečného vzrušení, které k vyvrcholení prostě nevede. chápou ale, že jejich partnerka orgasmus a hlavně něžnosti a intimnosti ke vztahu potřebuje. A funguje to!!!!

Jsou to však jen úvahy!!! Opravdové důvody Vašeho problému mohou být i někde jinde. Kde, to Však z dosavadních informací opravdu nevím.

Vidíte, že je opravdu nutné navštívit lékaře a probrat sním celou situaci. Upřímně, otevřeně, bez skrývání a zamlčování... Je to možné. Tito lékaři jsou nejen specialisté, ale také jsou nesmírně lidští. Problémy v lidské sexualitě možná fyzicky nebolí, ale psychicky jsou to nejtěžší bolesti, k jejichž pochopení je potřeba velkého vcítění se. Nebojte se. Tito lidé s pacienty se sexuálními problémy pracují dennodenně.

Jen připomínám, že když lékařskou pomoc nevyhledáte, sami si neporadíte!!! A pokud ano, pak to nejspíš bude na úkor jednoho z Vás.

Vyhledal jsem články, které se Vaším dotazem zabývají nebo se ho nějak týkají.

Další informace můžete vyhledat na internetu zadáním hesla retardovaná ejakulace do vyhledávačů.

Veškeré tyto informace však jsou pouze teoretickou přípravou na Váš rozhovor s partnerem a hlavně na návštěvu odborného lékaře. Prosím Vás - neodkládejte ji!!! Problém s obtížně dosažitelnou ejakulací muže je řešitelný. V partnerském vztahu však hrozí, že pokud tento problém nebudete včas společně řešit, může se z problému muže stát problém partnerský. Hlavně může dojít k tomu, že muž se začne vyhýbat sexu a Vy se budete bát představy, že dovést ho k vyvrcholení nebude snadné. Nakonec si OBA můžete vybudovat psychický blok, jehož odstranění bude mnohem obtížnější, než vyřešení potíží s retardovanou ejakulací!!!

 

S úctou
Administrátor webu www.milovani.cz

(AK)(Z)(L)(DOTAZ 2015)