Jste zde

Když se první sex moc nevydaří

Když se první sex moc nevydaří

Hlavní téma: "První milování".

Do prvního milování snad každý vkládá své sexuální představy a erotické fantazie. Je jasné, že je to i proto, že o prvním milování se dlouhou dobu probírá a prožívá v představách a snech. Vždyť na tyto touhy, představy a sny máme celkem dost času. Pokud není dospívání spojeno s předčasným sexem, pak si představy prvního milování můžeme kultivovat i řadu let. Čím větší je touha, tím větší jsou pak i očekávání. Mnohdy se ale realita poměrně výrazně liší od reality. Mnoho lidí pak zažívá zklamání, když zjistí, že "TO" vůbec nebylo zdaleka takové, jaké si vysnili.

První sex je v představách vždy romantický. Představy o tom, jaký bude jsou vlastně takovým snem ve kterém se promíchává vzrušení, očekávání, touha i nedočkavost s obavami. Mnozí si první milování vysní v představách jak by mělo probíhat. Nešetří přitom svíčkami, vůněmi, květinami v originálním prostředím s příjemnou romantickou hudbou a atmosférou nabitou erotikou. Je to krásná představa, ale málokdo ji dokáže z představ dovést až k realitě. Přitom by to bylo možné a bylo by to zcela jistě nádherné, kdyby .... První sex můžete naplánovat. Musíte si však za svými představami stát a neslevit z nich. Jenže život je něco, co se jen obtížně plánuje... Dokázat realizovat naplánované sny prostě vyžaduje kázeň a pevnou vůli.

Jenže vykládejte to pubertální dívce, která sice má romantické představy o tom, že z ní bude princezna a ta se oddá svému princi na saténovém loži za zpěvu slavíků... Nakonec z těch představ mnohdy zůstane vzpomínka na to, jak o své panenství přišla na diskotéce ve skladu za WC s chlapcem, kterého sice neznala, ale vzhledem k tomu, že byla silně opilá, tak jí to až tak moc ani nevadilo.

Vždy, když někdo začne mluvit o tom, že jeho očekávání nebyla naplněna, vzpomenu si na tento příběh:

Blondýna: Už nevěřím ničemu!!!
Otevřela jsem dveře s nápisem MUŽI - a byl tam jen záchod!

Je to drsný příklad, ale kolik dívek své panenství věnovalo opravdovému princi, se kterým se poprvé milovala podle svých vysněných představ?

Obávám se, že na první milování, jako na nejkrásnější, vzpomíná jen velmi málo dívek a žen. Nejde přitom jen o to, v jakém prostředí se první milování odehrálo, ale v jaké atmosféře a hlavně o to - s kým proběhlo.

 

První milování může přinést i komplikace

První milování není nikdy jako ty následující. Je to první milování v životě a je naprosto jiné, jak všechny dosavadní zkušenosti například s masturbací. Velkou roli hraje i to, že z dívky se deflorací stává žena. Pokusme se tedy společně zamyslet nad tím, co všechno může být příčinou toho, že první milování bude jiné, než jsme si vysnili. Nyní se nebudeme zabývat "normálními vztahy", ale spíše těmi, které vyvolávají při prvním milování problémy. Některé problémy při prvním milování jsou normální, přirozené a dají se očekávat, ale některé mohou být až patologické a je potřeba se jim vyvarovat.

Ztráta panenství

První sex provází "deflorace", tedy roztržení (rozšíření) panenské blány penisem. Z dívky se stává žena. Defloraci může provázet mírná bolest a malé krvácení. Tento stav je naprosto normální a přirozený. Podobně to může být i s celým prvním milováním. Nemusí být zdaleka tak příjemné, jak jsme si vysnili. Je to dáno tím, že první milování provází strach z neznámého, obavy z otěhotnění a mnoho dalších pocitů, které mohou zabránit vzrušení a prožití orgasmu. nepříjemné pocity může žena i muž prožívat i tehdy, pokud je přirozené vzrušení ženy nízké a tedy i přirozená lubrikace není dostatečná. Proto je nutné k defloraci přistoupit až po dlouhé a něžné milostné předehře a nebrat ji jako "plnění úkolu". Vhodné je použít kvalitní lubrikant, který pomůže nejen při defloraci, ale i při prvním milování...

Doporučuji článek "První milování" a "O panenství a defloraci".

Problémy s prvním milováním zažívají nejčastěji dívky, které je prožijí s mužem, která myslí jen sám na sebe a nebere vůbec žádný ohled na dívku, která je ještě panna. Názor, že "odpanění" má proběhnout rychle a rázně je naprosto "mimo mísu". Muž, který takovýto názor do prvního milování s pannou přináší, by si zasloužil prožít anální sex s podobně smýšlejícím mužem a to bez lubrikantu. Proto je nutné ze strany dívky přemýšlet před prvním sexem i o tom, zda muž nebo chlapec se kterým jej chce prožít je něčeho takového hoden. Základem zklamání z nevhodného, agresivního nebo jinak dominantního přístupu k defloraci je především volba špatného partnera. Mnohdy si tak dívka za svůj negativní zážitek může v podstatě sama. Sobecký "borec" většinou není zdaleka tak úžasný milenec, jak se snaží svému okolí namluvit. Někdy jistý stupeň suverenity u jinak normálního kluka může pocházet z obav a strachu, aby první milování nezkazil. Je potřeba to umět odlišit. Někdy strach ze selhání natolik chlapce nebo muže zahltí, že vůbec neví, co má dělat a jen se bojí, aby neztratil erekci a defloraci a první milování nezvládl. Pokud dívka, nebo žena pozoruje, že její jinak pozorný muž je "mimo", měla by ho uklidnit, případně převzít iniciativu za muže a snížit tak stres, který ho ovládl. První milování není úkol. Je to vzájemné první spojení ženy - panny s mužem, které by mělo proběhnou ve vzájemné souhře. Tady pomůže a je naprosto nutná otevřená komunikace a spolupráce.

Pokud je však muž nebo chlapec k dívce nebo ženě při prvním milování hrubý nebo agresivní, pak je nejlépe zvážit, zda je to člověk, se kterým stojí za to se ještě někdy vůbec sejít. Správné zhodnocení přístupu muže k ženě někdy zabrání mnoha problémům. které by pokračování v takovém vztahu určitě nastaly. Chování muže při první milování může ženě o muži hodně prozradit.

Dovolím si ještě citovat dva mýty, které se k prvnímu milování váží:

  • "Odpanění" je jen technická záležitost a může je provést prakticky kdokoli, nejlépe někdo zkušený" - to je hit poslední doby, ale dost zvrácený .... v žádném případě nepodléhejte těmto názorům. Dívka by si měla k prvnímu sexuálnímu styku především vybrat partnera, kterého miluje. První sexuální styk je jedinečným a významným životním momentem pro každého jednotlivce.
  • "Musí to proběhnout co nejrychleji, tak aby ani nevěděla, že už to má za sebou"
    Často mezi chlapci šířený názor. Jedná se o bezohledný a naprosto špatný přístup k tak závažnému a významnému okamžiku v životě ženy.

Nechtěné těhotenství a nákaza pohlavní chorobou

Kdyby se to nestávalo, tak bych o tom tady a teď nepsal. Mnohem častější, jak nákaza pohlavní chorobou je samozřejmě nechtěné těhotenství. Obě varianty však přináší obrovské problémy a někdy i problémy na celý život. Mnoho dívek podléhá prastarému mýtu, který nevím proč říká, že nemohou při prvním milování otěhotnět. Je to naprosto nesprávný a velmi nebezpečný názor! Bohužel mnoho dívek první milování prožije s náhodným partnerem a na ochranu mnohdy ani nepomyslí. Pokud dívka použije hormonální antikoncepci, pak je chráněna pouze proti nežádoucímu otěhotnění, ne proti nákaze pohlavní chorobou. 

Je potřeb dobře zvážit, zda následný strach stojí za to riziko nepromyšleného nezodpovědného prvního milování. Trauma z očekávání, jak to dopadne může tak silně působit na ženino tělo, že se pravidelná menstruace může opozdit, případně dojde k jejímu úplnému vynechání. Tak silně může strach ovlivnit ženino tělo! No a pokud to nedopadne, pak je těžké radit. Rozhodně varuji před jakýmikoli neuváženými činy, které by byly vedeny s cílem těhotenství přerušit! Je potřeba se svěřit rodičům a obrátit se na lékaře, kteří vám poradí, jak se jako budoucí matka máte začít chovat. Nic však neřešte sama. Uvědomte si, že dítě čekáte společně s jeho otcem. Pro něho to bude jistě velmi příjemná představa, že si vás může vzít, nebo že vám bude pomáhat s jeho výživou pravidelným placením alimentů v následujících maximálně 26 letech. Proto je potřeba ochraně proti nežádoucímu otěhotnění věnovat maximální pozornost ještě před prvním milováním.

Bližší informace o antikoncepci naleznete v článku "Antikoncepce".

Nakazit se pohlavně přenosnou nemoci při prvním milování je opravdu smůla. Možná ani ne tak smůla, jako spíš trest za neuvážení sex s mužem, kterého dívka nebo žena snad ani neznala. Nejčastěji k tomu samozřejmě dojde při sexu s promiskuitním, nebo naprosto bezohledným mužem. Vzhledem k tomu, že pohlavní choroby se většinou projevují ve své klinické podobě až po uplynutí inkubační doby, může se nákaza projevit i po delším čase a to u HIV/AIDS až po uplynutí tří měsíců. To, že k takovým nákazám opravdu dochází potvrzuje obrovský nárůst pohlavních chorob právě mezi mladými, sexuálně intenzivně aktivními lidmi. Takový promiskuitní muž může nakazit řadu žen, než se u něj choroba projeví tak, že ji musí začít řešit. Nákaza pohlavní chorobou při prvním milování pak může znamenat pro ženu trauma a obavy na celý život. V každém případě je potřeba okamžitě zahájit léčení pod dohledem lékařů a přerušit všechny formy sexuálních aktivit. Nepokoušejte se nákazu utajit. Nemoc sama nepřejde a amatérské léčení není zárukou vyléčení. Navíc, vědomé šíření pohlavní choroby je trestným činem. No a po vyléčení je potřeba zásadně změnit svůj přístup k sexu!!!

Bližší informace o ochraně proti pohlavním chorobám naleznete v článku "Sexuálně přenosné nemoci" a Antikoncepce".

Opět si dovolím zařadit nejběžnější mýty, které první milování provázejí

  • "Nemohu otěhotnět při prvním pohlavním styku" - pokud menstruujete, znamená to, že jste plodná žena a potřebuje už při prvním styku přijmout opatření, aby se zabránilo otěhotnění.
  • "Nemohu otěhotnět, pokud mám první pohlavní styk během menstruace" - jeden z mýtů o prvním milování. Deflorace sice může přinést malé krvácení, ale spojovat defloraci s menstruací (krvácení jako krvácení) je hodně zcestné. Menstruace není antikoncepce. Sperma může zůstat uvnitř ženského těla po dobu až 5-ti dnů po posledním dni kdy jste měli sex. Počká si na období plodnosti .... je to však méně pravděpodobné.
     

Jak řešit trauma z prvního sexu

Jestliže po prvním milování zůstane v mysli traumatická vzpomínka, blok nebo odpor vůči sexu, je nutné se vnitřně netrápit a s někým si o svém problému promluvit. Nejlepší je řešit vzniklý problém nebo strach se svým partnerem nebo partnerkou. Pokud to není možné, pak je lépe se svěřit kamarádce nebo se poradit s kamarádem. Ale dejte si velký pozor na to, komu se svěřujete. Nezapomínejte na rodinu, sourozence a blízké. Ti vám určitě budou chtít poradit nebo vám pomohou najít odbornou pomoc a podporu. Neřešené trauma se mění ve stres a stres pak přináší ztrátu sebevědomí, obavy a další vlnu strachu. Dlouhodobé neřešení těchto obav a traumatických vzpomínek pak může vyústit v traumatický blok, který začne být příčinou vyhýbání se intimnostem a jakýmkoli kontaktům, které by mohly přerůst v intimní známost a sex.

Milování není jen o prvním sexu. Ten nemusí být zdaleka nejkrásnější. Bez něho však zahájení sexuálního života není možné. Vše se musíme naučit a mnoha věcem také musíme porozumět. Ne jinak je to s milováním. I tomu se musíme naučit. Proto nemá smysl přeceňovat zážitky z prvního milování. Spíše jde o to, aby na první milování nemusel člověk vzpomínat jako na něco negativního, co mělo proběhnout úplně jinak a za jiných okolností. První milování nemusí splnit všechna očekávání, může být dokonce i zklamáním. Vše však potřebuje svůj čas. Dá se předpokládat, že když nebude chybět snaha obou partnerů, další milování budou většinou už jen lepší a lepší.

Ať už byly zážitky při prvním milování jakékoli, je potřeba je překonat. Nedá se neustále vracet k něčemu, co bylo. Pokud se nepodařilo při prvním milování provést defloraci, není to žádná tragédie. Není podstatné, zda problém byl na straně muže, který předčasně ejakuloval nebo naopak přišel o erekci ani nemá cenu se vracet k tomu, že dívka defloraci nezvládla z důvodu obavy, studu nebo strachu z bolesti. Byl to prostě jen pokus a ten se dá zopakovat. Vždy je však vhodné si o příčinách a obavách spolu promluvit a společně hledat cestu jak první milování příště zvládnout úspěšněji. Nemusí to být hned druhý den. Možná jste jen nebyli na takovouto událost dostatečně připraveni. Někdy stačí se vrátit zpět k něžnostem, hlazení, laskání a vzrušování a nakonec se vše odehraje přirozeně a bez stresu.

Pokud by problém s deflorací byl nepřekonatelný vzhledem k anatomii panenské blány nebo velké bolesti při jejím rozšiřování, pak je vhodné obrátit se na lékaře, gynekologa a ten vám oběma poradí.

Pokud byl na vině nepřiměřený přístup muže, pak je nejlépe muže opustit, nechat si čas na odeznění negativních prožitků a potom se teprve vrátit k hledání nového partnera. Dejte si jen pozor nato, aby se však neopakoval stejný problém. Bohužel lidé mají tendenci hledat a nacházet spíše stejné typy mužů a žen. Než se znovu pokusíte o intimní sblížení, je vhodné nového přítele nebo přítelkyni více poznat a to nejen při intimnostech. Mnohem více vám o člověku prozradí běžný život, výlety do přírody, návštěva divadel a kulturních akcí, než okamžité zkoumání jeho přístupu k sexu.

Člověk může udělat v životě chyby. Nepoučí se z nich však jen hlupák.

Proto, pokud vaše zkušenost s prvním sexem nebyla nejlepší, hledejte spíš cestu vzájemného poznávání v jiných životních situacích. když se budete lépe znát a více se budete chápat, je mnohem větší šance, že si porozumíte i při milování.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

 

(AK)(Z)