Hlavní téma: "Zdravá sexualita".
Volné pokračování článku "Sexuální sebevědomí".
V 90. letech Světová zdravotnická organizace zahrnuta sex na seznam parametrů, které definují kvalitu života člověka.
Vztah mezi sexem a osobní spokojeností je velmi provázaný a silný. Neuspokojivý sexuální život ovlivňuje mnoho aspektů života a způsobuje řadu problémů v práci, ve vztahu s rodinou, ve společenském životě, volném čase a přirozeně v párovém vztahu. Bývá i jednou ze základních příčin impotence, která pak vytváří další problémy, rozčarování, deprese a bývá následně příčinou nízkého sebevědomí ze zklamání v sexuální oblasti. To jsou jen některé z důsledků na psychologické úrovni vycházející z problémového sexuálního života. Dopad prožívaného sexu však můžeme pozorovat i na fyzické úrovni. Opačně to samozřejmě platí i v případě, že naplnění sexuálního života je bezproblémové. Většinou je to však ode všeho něco.
Jeden můj známý lékař, se zkušenostmi za 40 let praxe v oboru psychologie říká, že kdyby měl zhodnotit, jak se za tu dobu změnila jeho klientela, stačila by mu na to jedna věta - "Polovina dnešních mužů je na hlavu a ta druhá na pytlík..."
Vztahy mezi sexualitou a osobní spokojeností, úzkosti a neurózami ve vztahu k sexualitě popsal již v roce 1895 Sigmund Freud. Domníval se, že mnoho duševní poruch, speciálně fobií, není pozorováno u lidí, kteří vedou normální spokojený sexuální život. Od té doby se zkoumá, jaký dopad může mít sex na mnoho aspektů lidského života, a to nejen v psychologické oblasti. A naopak - například, jak některé poruchy, jako je deprese, srdeční nebo oběhová dysfunkce, diabetes a další zdravotní obtíže mohou ovlivnit sexuální výkonnost jednotlivce.
"Když se v životě díváš na to, co máš, vždycky můžeš mít víc. Ale když se díváš na to, co nemáš, nikdy nebudeš mít dost."
(Oprah Winfrey)
U mužů převládá potřeba zajištění dostatečné erekce a sexuální výkonnosti.
Muži proto často odvozují svou úspěšnost v sexu od toho, zda dokáží sexuálně uspokojit svou partnerku. Když tomu tak není, mají pocit, že všechno je špatně... prostě propadají depresím a jejich sebevědomí jde pomalu ale jistě dolů... Přitom někdy stačí celkem málo. Určitě se vyplatí začít "zdravými" návyky, jako je vyvážená strava, pravidelná relaxace, spolu s přiměřenou pohybovou aktivitou, které přinášejí poměrně rychle výrazné zlepšení sexuální výkonnosti. Rozhodně změna k pozitivnímu životnímu stylu nemůže ublížit. A i když přímo tyto změny hned nepomohou, tak v dlouhodobém pohledu pozitivní změnu zcela jistě zaručí. Pokud něco není v pořádku dlouhodobě, pak dnes existuje velké množství léků na lékařský předpis, které pomohou. Díky lékařskému vyšetření, které je s jejich předpisem spojeno, často odhalí i skutečný zdroj problémů. Pro ty muže, kteří chtějí dlouhodobě užívat doplňky stravy, které zlepšení sexuálního výkonu také slibují je dobrou zprávou to, že nejsou na lékařský předpis. Neublíží, ale také nemusí pomoci...
Nejčastějším problémem žen je nedostatek sexuální touhy, potíže při s dosahováním orgasmu a nízké sebevědomí.
Problém s méně uspokojivým sexuální životem u žen má kořeny spíše v oblastech psychologických, sociálních a kulturních, než fyziologických.
Spokojenost s vlastním sexuálním životem je velmi individuální a mnohdy může být velice vzdálena většinovému vnímání. Představy o ideálním sexuálním životě jsou v poslední době modifikovány životním stylem zaměřeným na výkon a úspěch a už pocit odlišnosti v porovnání s nereálnými představami mohou vyvolat problém či obavy z vlastní nedokonalosti, aniž by tomu tak ve skutečnosti bylo.
(MUDr. Zlatko Pastor)
Sex je tak stejně důležitý jako pracovní možnosti, schopností vést sociální a rodinný život v dobrých podmínkách a samostatnosti, možností nespoléhat se na nikoho jiného a vypořádat se s každodenní problémy. Podle zdravotnických studií bezpečný, častý a příjemný sex může předcházet srdečním onemocněním, nespavosti, stresu, úzkosti, posiluje imunologický systém, vytváří pozitivní náladu, napomáhá snížení tělesného tuku a dokonce i zpomaluje proces stárnutí. Z toho vyplývá, že sex je výborný nejen pro osobní pohodu, ale i pro dobré zdraví. Jaký lepší důvod by měl být pro jeho provozování?
Každý muž může být dobrý milenec a každá žena vynikající milenka!!! Nikdo se však jako dokonalý milenec nebo milenka nenarodí!!! Sexuální dovednosti se prostě získávají zkušenostmi a to chvíli trvá... Kromě získávání zkušeností je také nutné naučit se o sexu a prožitcích při něm spolu mluvit. Oba partneři také musí mít ochotu naslouchat a zamýšlet se nad tím, co vám ten druhý říká... A oba se musíte se naučit nejen brát, ale také dávat.
Jestli ženám i mužům něco sráží jejich sexuální sebevědomí, pak je to nedostatek odvahy nahlas mluvit o svých potřebách při intimních setkáních. Je to však něco, co se dá zvládnout a naučit. Nejspolehlivějším způsobem, jak si zvýšit sebejistotu a sebevědomí, je nebát se komunikovat s partnerem i o problémových věcech každodenního života. Naučte se spolu komunikovat o běžných věcech, ptát se na to co se podařilo a co ne, svěřovat se navzájem se svými radostmi a starostmi. Když k sobě budete mít důvěru a nebudete se bát řešit běžné i osobní věci, snáze si najdete příležitost a odvahu sdělit si navzájem i svá intimní přání a tužby. Posílí to sebevědomí vás obou.
Láska je práce, při které city pracují přes čas a rozum má dovolenou.
(Autor neznámý)
(AK)(Z)(L)