Jste zde

Láska a hormony

Láska a hormony

Volné pokračování článku "Pohlavní hormony".

Někdy se říká, že láska, to je především chemie těl. Lékařské a psychologické výzkumy to koneckonců potvrzují. Při setkání dvou lidí začne jejich mozek produkovat hormony a podle toho, jaké hormony vyplaví, začnou se rozvíjet předpoklady následného vztahu a případně i lásky.

Jaké hormony ovlivňují náš život z pohledu vztahů mezi partnery

Na počátku vztahu je potřeba překonat řadu barier, strachů, obav i skoro stresů. Lidé si musí ujasnit sami v sobě, co prožívají ve vztahu k tomu druhému. Obávají se jeho reakcí na vyznání citů, mají obavy sami ze sebe. Mnohdy si nevěří, považují se za nedokonalé, mají problémy s přijetím sama sebe a navíc by chtěli, aby je přijal někdo jiný ... Právě tehdy hormony pomáhají překonat tuto rozporuplnou dobu, naplněnou očekáváním i obavami. Říká se jim "stresové" hormony a patří mezi ně především noradrenalin, dopamin, adrenalin a kortizol. Usnadňují navázání vztahu a překonání obav a strachů.

O jaké hormony se jedná?

  • Dopamin - provází většinou vášnivou intenzivní pocity zamilovanosti a lásky. Po jeho snížení však takováto láska většinou brzy odezní.
  • Estrogen - ženský pohlavní hormon - vyvolává lásku bezbrannou, plnou něžností, křehkosti, ale i protikladných citů a neklidu. Je také důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny při vzrušení.
  • Testosteron - mužský pohlavní hormon vnáší do vztahu naopak panovačnost a touhu mít vše pod kontrolou. Zároveň však zvyšuje sexuální apetit a vášeň. U mužů někdy dochází během zamilovanosti k poklesu jeho produkce. To způsobí potlačení dominance a snížení agresivního chování, které může v konečném důsledku přinést do vztahu jemnost a něžnost. Naopak ženám v tomto období občas stoupne produkce testosteronu. Tím se zvýší jejich sexuální náruživost.
  • Testosteron u mužů a estrogen u žen navozují touhu po druhém pohlaví, zvyšují jejich sexuální touhu - libido.
  • Endorfiny - v kombinaci s fenyletylaminy a dalšími látkami přispívají k pocitu zamilovanosti a lásky. Nasazují nám "růžové brýle" a vytvářejí pocity štěstí. Ve fázi hormonální stabilizace, po odeznění přímého období zamilovanosti, kdy stresové hormony ustupují, se ve vztahu začnou projevovat právě účinky endorfinů. Nepůsobí však jen jako ony "růžové brýle", ale spoluvytváří pocity spokojenosti, dobré nálady a bezpečí. To jsou základní předpoklady ve vytvoření dlouhodobého partnerského vztahu a vyrovnané lásky.
  • Serotonin patří k hormonům, které vytváří pocity dlouhodobé spokojenosti, klidu a pohody. Tím ve vztahu podporují touhu po společném životě v partnerství nebo manželství. Z původní zamilovanosti přispívají k pocitu dlouhodobé a naplněné lásky.
  • Oxytocin - hormon důvěry a lásky - někdy se mu říká také hormon věrnosti. Jeho hladina se zvyšuje během fyzického kontaktu, pohlavního styku, porodu a doprovází i proces laktace. Přímo souvisí se schopností člověka udržet a upevňovat zdravé vzájemné mezilidské vztahy, lásku, důvěru a zdravé psychologické hranice s ostatními lidmi ve společnosti. Významnou roli má oxytocin pro nárůst pocitu zamilovanosti a při navazování známostí. Nazývá se také hormonem věrnosti, protože pokud dojde k jeho většímu vyplavení u muže, přestává mít potenciální zájem o jiné sexuální partnery a svou pozornost věnuje manželce - matce. Tak je zajištěna výchova společného dítěte ze strany obou rodičů.
  • Prolaktin - hormon zajišťující ochladnutí zájmu o sex, má společně s oxytocinem zásadní význam v období rodičovství. U ženy zajišťuje vytvoření priorit soustředění se výhradně na péči o dítě a u mužů může mít za následek snížení zájmu o sex a o další otcovství. Snížená touha po početí dalšího potomka tak pro poslední dítě zajišťuje dočasnou maximální péči ze strany obou rodičů.

Jak je z výčtu hormonů a dalších chemických látek zřejmé - láska je především o chemii.
Nebo ne? Určitě ne!!!

 

Sedí dva zamilovaní v květnu na lavičce v parku a objímají se. On ucítí bezovou vůni a zeptá se jí:
"Máš ráda bez?"
"Ano miláčku, ale dávej si pozor."

 

Poznámka

Stresové hormony, jako je noradrenalin, dopamin, adrenalin a kortizol pomáhají lidem překonat stavy, kdy je ohrožen jejich život. Pomáhají najít odvahu čelit nebezpečným situacím, stavu ohrožení, pomohou najít odvahu pro boj nebo útěk. Stresové hormony tedy lidem pomáhají překonávat kritické situace a někdy i zachránit život.

 

Pro zamyšlení

Když se žena zamiluje,
tak i v debilovi vidí pána boha...
Komnata snů

Žena nabízí sex -
aby získala lásku.
Muž předstírá lásku -
aby získal sex...

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)