Volné pokračování článku "Rozmnožovací soustava člověka".
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozmnožovací_soustava#Pohlavní_soustava_ženy)
Pohlavní soustava ženy
Ženskou pohlavní soustavou se zabývá medicínský obor zvaný gynekologie.
Pojmem genitálie (z latiny) se v češtině v nejužším slova smyslu označují primární pohlavní znaky člověka, tedy ty části rozmnožovací soustavy, jež jsou viditelné na povrchu nahého lidského těla. U ženy se jedná o vulvu. Ostatní pohlavní orgány se označují pojmem vnitřní pohlavní orgány.
Na rozdíl od většiny ostatních soustav orgánů, jsou orgány rozmnožovacích soustav u opačných pohlaví (mužů a žen) odlišné. Tyto odlišnosti umožňují mezi dvěma jedinci kombinaci genetického materiálu. Rozlišujeme pohlavní soustavu muže a pohlavní soustavu ženy. Ženskou pohlavní soustavou se zabývá medicínský obor zvaný gynekologie.
Vnitřní ženské pohlavní ústrojí - vnitřní pohlavní orgány
(organa genitalia feminina interna)
Vnější ženské pohlavní ústrojí - zevní pohlavní orgány
(organa genitalia feminina externa)
Pohlavní znaky jsou znaky, které určují pohlaví. Rozdělují se na
Ženské genitálie
Sekundární pohlavní znaky se, na rozdíl od primárních pohlavních znaků, vytvářejí v průběhu dospívání, což je u lidí v období puberty. Jsou to znaky odlišující příslušníky opačného pohlaví stejného druhu. Na rozdíl od primárních pohlavních znaků, nejsou přímou součástí rozmnožovací soustavy. U žen sekundární pohlavní znaky zahrnují například růst prsů, tělesného ochlupení v podpaží a v pubické oblasti a rozšíření boků. K vyvinutí sekundárních pohlavních znaků někdy nemusí vůbec dojít. Nejčastěji se to stane, dojde-li u muže či ženy před pubertou ke kastraci.
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozmnožovací_soustava#Pohlavní_soustava_ženy)
(AK)(Z)(L)