Jste zde

O intimní péči pro ženy

Hygiena je dodržování zásad pro uchování zdraví. V původní terminologii se jednalo o obor zabývající se všemi faktory ovlivňujícími tělesné zdraví i duševní pohodu člověka. Současné pojetí je spjato nejčastěji s udržování čistoty.

  • Z hlediska osobního se hygiena zabývá kvalitou vody a ostatních nápojů, potravin a stravování, čistota těla, duševním zdravím, spánkem, oblečením, prací a tělesnou námahou, ale i užívání návykových látek, tabáku, narkotik atd.
  • Z hlediska veřejného se okruh zájmů oboru týká klimatických podmínek, půdy, charakteru stavebních materiálů a uspořádání obydlí, topení, větrání, odstraňování odpadů, lékařských znalostí o výskytu a prevenci chorob až po pohřbívání zemřelých ...

O intimní péči pro ženy

Intimní péče je u ženy preventivní cesta ochrany jejího přirozeného zdraví. Stejně jako jiné části ženského těla mají intimní partie svoji přirozenou rovnováhu, která je i zárukou bezproblémového pohlavního života zdravé ženy. Ve zdravé pochvě dospělých žen je optimální pH mezi hodnotou 4 až 5. Pří těchto hodnotách pH je vytvořena bakteriologická rovnováha a žena je ochráněna před nekontrolovatelným bujením poševních bakterií. Ty mohou způsobit gynekologické záněty, výtoky a mykózy. Prostředí v pochvě je kyselejší než pokožka, která má mírně kyselé pH v hodnotě 5,5. To je také důvod, proč je potřeba k intimní hygieně ženy přistupovat jinak, než k hygieně těla.

Pokud je přirozená rovnováha v pochvě narušena, začnou se bakterie množit a způsobí pak následně i změnu Ph. Ta se změní tak, že dále podporuje nežádoucí bujení bakterií. Následky v podobě podráždění, svědění, pálení, bolest při dotyku, nepříjemný výtok, nepříjemný pach sekretu a další projevy představují gynekologický problém. Nejčastěji pak naplno propukne gynekologická infekce se zánětem nebo kandidóza či bakteriální vaginóza.

Co všechno by žena měla o intimní hygieně vědět

Ženské intimní partie mají nejrůznější tvary a velikosti.
Každá žena je i ve svých intimních partiích jiná a jedinečná. Neexistuje žádný "optimální" tvar, velikost či barva. Každá jejich vnější i vnitřní část je u každé ženy jiná.

Zdravé intimní partie nejsou cítit nepříjemně.
Zdravé intimní partie mají svoji individuální vůni a nejsou cítit nepříjemně. Pokud žena netrpí infekcí a dodržujete správnou intimní i osobní hygienu, pak jsou jí intimní partie cítit normálně. Tato vůně je však specifická pro každou ženu. Mužům intimní partie "voní" a tato vůně je sexuálně přitahuje.

Intimní partie se o svoji očistu do velké míry postarají samy, proto je není potřeba provádět žádné dodatečné nebo podpůrné vnitřní výplachy.

Vaginální výtok je normální a je také nezbytně důležitý!
Tento sekret pomáhá udržovat intimní partie ženy čisté a zdravé. Přirozený a fyziologický výtok chránit ženské pohlavní orgány před poškozením a infekcemi.

Žena a menstruace

Průběh menstruace, vzhled a struktura vaginálního výtoku se mohou čas od času měnit, to je normální. Jako příklad je možné uvést několik běžných změn, které jsou přirozené a u každé ženy jiné:

  • menstruace se může dostavit dříve nebo později, její intervaly nemusí být dokonale přesné
  • pravidelný menstruační cyklus přeruší těhotenství
  • menstruace se nemusí vůbec dostavit a to i bez těhotenství žen
  • pravidelný menstruační cyklus může výrazně ovlivnit ženská hormonální antikoncepce
  • menstruační cyklus nemusí mít stejnou délku
  • menstruace se může dostavit i při sexuálním vzrušení

Všechny tyto a další životní situace mohou mít vliv na množství, barvu a konzistenci vaginálního sekretu. Pokud se jedná o změny v uvedeném rozsahu, pak není nutné je řešit jako problém a dělat si starosti.

Dámské hygienické pomůcky pro období menstruace jsou:

Přirozenou rovnováhu intimních partií ženy lze udržet více způsoby

Používání běžných mýdel při intimní hygieně může způsobovat podráždění, nepříjemné pocity nebo i infekci. Většina běžných mýdel má vysokou hodnotu pH (vyšší jak pH 4 až 5, někdy i vyšší jak 5,5) a jsou parfémovaná (tedy obsahují i jiné přírodní aromatické nebo spíše syntetické látky), což může narušit přirozenou vaginální rovnováhu a díky velkému množení bakterií způsobit záněty, podráždění nebo mykozy.

  • Vnější strany pohlaví jednoduše jemně omyjte sprchovými přípravky určenými speciálně pro tyto citlivé partie, které najdete například v řadě NIVEA Intimní péče.
  • Myjte se jemnými sprchovými emulzemi nebo mýdly určenými pro intimní hygienu se vhodným pH.
  • Otírejte se čistícími ubrousky, které mají odpovídající pH, jako jsou výrobky řady NIVEA Intimní péče,
  • Vyhýbejte se parfémovaným mýdlům, pěnám, sprchovým gelům do koupele, intimním deodorantům.
  • V intimních partiích nepoužívejte desinfekční přípravky, dětské ubrousky, ale i parfémy a voňavky.
  • Noste spodní prádlo vyrobené z materiálů, které mohou "dýchat" jako je hedvábí nebo bavlna.
  • Vyhýbejte se nošení neprodyšného prádla.
  • Při praní ručníků a spodního prádla používejte neparfémované prací prostředky a aviváže.
  • vyhýbejte se dlouhodobému sezení nebo nedostatku pohybu.

Vaginální infekce nesouvisí jen s sexuální aktivitou

Vaginální infekce se sice převážně šíří pohlavním stykem, snadno se však získají i nedodržením hygieny, ale přehnanou hygienou, problémy narušené imunity, léčbou pomocí antibiotik, ale i jiných léků a jsou komplikací řady léčebných postupů při léčbě nemocí. Problémem bývá také zapaření a následky nevhodného oblékání nebo životosprávy. Žena pak snadno získá infekce jako je kandidóza nebo bakteriální vaginóza.

Kdy by žena měla vyhledat lékaře

  • Vaginální výtok změní barvu, je nepříjemně cítit nebo je hustší než obvykle.
  • Pokožka vnějších genitálií či jejich okolí je podrážděná, bolavá, napuchlá či svědí.
  • Vaginální výtok způsobuje další bolestivé pocity v podbřišku nebo v oblasti pohlaví.
  • Pohlavním styk je nepříjemný nebo až bolestivý.
  • Močení způsobuje pálení v oblasti vyústění močové trubice nebo zevních stydkých pysků.

Neléčené gynekologické záněty často zcela brání ženě v jejím sexuálním životě. Dlouhodobě neléčené záněty mohou přejít v chronické s velkým rizikem dalších zdravotních komplikací, V krajním případě se mohou stát i komplikací s při snaze o otěhotnění. V krajním případě mohou vést až k neplodnosti ženy.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)