Hygiena je dodržování zásad pro uchování zdraví. V původní terminologii se jednalo o obor zabývající se všemi faktory ovlivňujícími tělesné zdraví i duševní pohodu člověka. Současné pojetí je spjato nejčastěji s udržování čistoty.
Intimní péče je u ženy preventivní cesta ochrany jejího přirozeného zdraví. Stejně jako jiné části ženského těla mají intimní partie svoji přirozenou rovnováhu, která je i zárukou bezproblémového pohlavního života zdravé ženy. Ve zdravé pochvě dospělých žen je optimální pH mezi hodnotou 4 až 5. Pří těchto hodnotách pH je vytvořena bakteriologická rovnováha a žena je ochráněna před nekontrolovatelným bujením poševních bakterií. Ty mohou způsobit gynekologické záněty, výtoky a mykózy. Prostředí v pochvě je kyselejší než pokožka, která má mírně kyselé pH v hodnotě 5,5. To je také důvod, proč je potřeba k intimní hygieně ženy přistupovat jinak, než k hygieně těla.
Pokud je přirozená rovnováha v pochvě narušena, začnou se bakterie množit a způsobí pak následně i změnu Ph. Ta se změní tak, že dále podporuje nežádoucí bujení bakterií. Následky v podobě podráždění, svědění, pálení, bolest při dotyku, nepříjemný výtok, nepříjemný pach sekretu a další projevy představují gynekologický problém. Nejčastěji pak naplno propukne gynekologická infekce se zánětem nebo kandidóza či bakteriální vaginóza.
Ženské intimní partie mají nejrůznější tvary a velikosti.
Každá žena je i ve svých intimních partiích jiná a jedinečná. Neexistuje žádný "optimální" tvar, velikost či barva. Každá jejich vnější i vnitřní část je u každé ženy jiná.
Zdravé intimní partie nejsou cítit nepříjemně.
Zdravé intimní partie mají svoji individuální vůni a nejsou cítit nepříjemně. Pokud žena netrpí infekcí a dodržujete správnou intimní i osobní hygienu, pak jsou jí intimní partie cítit normálně. Tato vůně je však specifická pro každou ženu. Mužům intimní partie "voní" a tato vůně je sexuálně přitahuje.
Intimní partie se o svoji očistu do velké míry postarají samy, proto je není potřeba provádět žádné dodatečné nebo podpůrné vnitřní výplachy.
Vaginální výtok je normální a je také nezbytně důležitý!
Tento sekret pomáhá udržovat intimní partie ženy čisté a zdravé. Přirozený a fyziologický výtok chránit ženské pohlavní orgány před poškozením a infekcemi.
Průběh menstruace, vzhled a struktura vaginálního výtoku se mohou čas od času měnit, to je normální. Jako příklad je možné uvést několik běžných změn, které jsou přirozené a u každé ženy jiné:
Všechny tyto a další životní situace mohou mít vliv na množství, barvu a konzistenci vaginálního sekretu. Pokud se jedná o změny v uvedeném rozsahu, pak není nutné je řešit jako problém a dělat si starosti.
Dámské hygienické pomůcky pro období menstruace jsou:
Používání běžných mýdel při intimní hygieně může způsobovat podráždění, nepříjemné pocity nebo i infekci. Většina běžných mýdel má vysokou hodnotu pH (vyšší jak pH 4 až 5, někdy i vyšší jak 5,5) a jsou parfémovaná (tedy obsahují i jiné přírodní aromatické nebo spíše syntetické látky), což může narušit přirozenou vaginální rovnováhu a díky velkému množení bakterií způsobit záněty, podráždění nebo mykozy.
Vaginální infekce se sice převážně šíří pohlavním stykem, snadno se však získají i nedodržením hygieny, ale přehnanou hygienou, problémy narušené imunity, léčbou pomocí antibiotik, ale i jiných léků a jsou komplikací řady léčebných postupů při léčbě nemocí. Problémem bývá také zapaření a následky nevhodného oblékání nebo životosprávy. Žena pak snadno získá infekce jako je kandidóza nebo bakteriální vaginóza.
Neléčené gynekologické záněty často zcela brání ženě v jejím sexuálním životě. Dlouhodobě neléčené záněty mohou přejít v chronické s velkým rizikem dalších zdravotních komplikací, V krajním případě se mohou stát i komplikací s při snaze o otěhotnění. V krajním případě mohou vést až k neplodnosti ženy.
(AK)(Z)(L)