Jste zde

Jak si udržet kvalitu spermatu do vysokého věku

Jak si udržet kvalitu spermatu do vysokého věku

Volné pokračování článků "Ejakulát a spermie a článek "Jak zajistit sperma pro umělé oplodnění".

Toto téma není tak nesmyslné, jak to na první pohled vypadá. K čemu je starému člověku kvalitní sperma, když už ho na založení rodiny dávno nepotřebuje? Důvodem, proč by se každý muž měl snažit o to, aby jeho sperma "vydrželo" být kvalitní do vysokého věku není otázka reprodukce, ale celkového zdraví. A kvalita spermatu může být jedním z ukazatelů toho, jak na tom se svým zdravím je.

Dokud je člověk mladý a zdravý, nevidí v ničem problém. Témata jako možné problémy se sexem, potencí či schopností plodit potomstvo jsou vzdálená jako důchod... Schválně, napadlo by vás někdy v mládí, že můžete mít někdy v pozdějším věku problém s erekcí nebo že raději dáte přednost spánku před sexem? Těžko! V mládí jde vše samo a většinou velmi snadno a proto jsou podobné úvahy jen málo pravděpodobné. Přitom právě v mládí můžeme nejvíce ovlivnit to, jak bude náš sexuální život i potence vypadat v pozdějším věku. Vše souvisí se vším. Také kvalita sexuálního života, potence, frigidita, ale také schopnost oplodnit ženu nebo počít dítě nakonec odpovídá tomu, jak se chováme už v mladém věku.

Neplodných párů přibývá. Stále častěji se mluví o snížené plodností mužů a neschopnosti žen být oplodněny nebo donosit zdravé dítě.

Není to tak dávno, kdy zavedený životní řád chlapcům a mužům našeptávat, že nejdříve je potřeba dostudovat, pak jít na vojnu a po vojně se oženit. Dívka a ženy tu cestu měly kratší a po škole se měly hned vdávat a pak do roka mít první dítě. Už ve svatebních přáních se novomanželům veršoval "do roka kudrnáč v postýlce". Také lidová moudrost říkala, že správný muž má v životě "zasadit strom, zplodit dítě a postavit dům". Také si z té doby pamatuji, že se říkalo, že svobodná dívka po pětadvacítce je už "po záruce". Tento model byl možná (nejspíš) poměrně blízko tomu, jak si to představovala i příroda...

Dnes je vše trochu jinak. Je však otázkou, zda naše současná představa života tak trochu neodporuje představám a potřebám přirozeného procesu reprodukce, který lidstvo miliony let dodržovalo. Mladí lidé žijí podle svých představ, na tom by nebylo nic divného. Studují, žijí společně na zkoušku, rozcházejí se ještě dříve, než se stačili více poznat, pak chtějí cestovat, "žít", budovat kariéru, cestovat, "žít", "žít", "žít". Teprve až si dostatečně užijí života, teprve pak snad i založit rodinu, ale pro jistotu většinou jen tak bez závazků.

Ani se nenadáte a už je vaší ratolesti třicet a přitom stále bydlí s rodiči a schází se s přítelkyní a přítelem, (také často bydlí s rodiči), cestují, budují kariéru, "žijí" a mnohdy s kvalitním zázemím, které jim dokáže zajistit jen pětihvězdičkový "mama hotel". Více jak polovina mladých lidí dnešní západní populace totiž ještě okolo 30 roku života bydlí s rodiči a využívá jejich pohostinnosti. Vůbec jim nepřipadá divné, že se o ně vlastně stále starají rodiče (kteří už tak moc "žít" nemusí, neboť už to mají skoro za sebou).

Není to samozřejmě záležitost nebo problém všech mladých mužů a žen, ale týká se to značné části mladé populace.

Založení vlastní rodiny se odkládá a odkládá, pak přijde případně i rozchod a najednou si žena uvědomí, že má společenské postavení, práci, něco už prožila, zažila, procestovala, propila i prosouložila, že je s partnerem, ale možná i znovu sama a že její biologické hodinytlučou na poplach. Pokud má partnera, který na založení rodiny slyší, pak je nejvyšší čas intenzivně přemýšlet o dětech a založení rodiny. Mnohdy to však není tak snadné a někdy je už i pozdě.

S tímto rozhodnutím přichází zásadní životní změna, které se mnoho žen ale i mužů bojí. Rodina přináší radosti, ale i povinnosti a omezení. Hovory o založení rodiny, svatbě nebo dětech mohou v leckterém muži zanechat negativní pocit, že se žena pokouší o omezení jejich svobody, na kterou přece mají nárok. Někdy se stane, že muž náhle pozná, že ještě "není připraven" a raději zmizí. Nechci zacházet do podrobností, ale jistě ji takovéto situace každý z vás umí představit sám. Pokud muž založit rodinu chce, pak se pomalu začnou pokoušet o dítě.

Odkládání založení rodiny však přináší i problémy

Vliv životního prostředí, nesprávné životosprávy, kontaminovaných potravin, léků, ale i vodárnami upravované vody zatížené hormony z ženské antikoncepce a tisíce dalších vlivů způsobují, že v současnosti má problém s kvalitou ejakulátu a hlavně spermií okolo 40 % světové mužské populace.

Stále častěji se tak řeší problémy s oplodněním. Proto přichází na řadu logická otázka, jak udržet dobrou kvalitu spermií u mužů do vyššího věku a u žen dobrou zdravotní kondici pro donošení dítěte. 

Čím a jak je možné ovlivnit kvalitu spermatu

Musíme si položit otázku, jakých nejčastějších chyb se muži v životě dopouštějí, že kvalita jejich spermatu rapidně klesá. Stejně důležitá pak je i otázka, zda se dají problémy se spermatem ještě odstranit a jak.

Mužské tělo vytváří spermie průběžně a ti i v době, kdy muž sexuálně nežije. Spermie se neustále obnovují a tak je možná i průběžná změna kvality spermií. Muž je tak obecně poměrně dobře připraven ta to, aby byl schopen oplodnit ženu. Je velmi dobře připraven na udržování svého rodu a s nadsázkou na celosvětové zachování lidské rasy.

Pokud na své sperma muž průběžně myslí, tak může jeho kvalitu poměrně úspěšně ovlivnit správnou životosprávou a kvalitní zdravou stravou. Dá se dokázat, že pro zlepšení kvality spermatu stačí zvolit vhodně složenou stravu zaměřenou na dostatek vitamínů, základních mastných kyselin a minerálních látek, jako je zinek a hořčík. Není to žádný velký objev. Tato doporučení slyšíte celý život alespoň jednou denně. Ale to je přece jen reklama a ta se konkrétně nás týkat nemusí. Ruku na srdce, kolikrát jste již slyšeli že tučné ryby a polynenasycené oleje obsahují vyšší mastné kyseliny, ovoce a zelenina vitaminy A, B, C a E a některé také zinek a hořčík. Jenže to se mluvilo o obecném zdraví a ne o spermatu.

Většina mužů by reagovala na tyto výzvy ke zdravé výživě mnohem vstřícněji, kdyby reklamy a zdravotnické výzvy zněly například takto:

Pokud nechcete být impotentní nebo neplodní, pak jezte tučné ryby a používejte polynenasycené oleje, konzumujte hodně ovoce a zeleniny s vitaminy A, B, C a E a minerálními látkami jako je zinek a hořčík. Pak budete mít možnost vychovávat své děti a nemusíte se starat o děti ze spermabanky ... A na obaly některých potravin, například uzenin,bych doporučoval umístit podobné výstrahy, jako na krabičky cigaret.

To by byla osvěta!

Jak si udržet kvalitu spermatu do vysokého věku

Na potenci i kvalitu spermatu má zásadní vliv životní styl a zdravá výživa. Vše ostatní se dá odvodit od těchto základních směrů kterými se každý z nás na cestě života vydává. Pokusme se tedy najít takovou cestu, která mužům pomůže udržet kvalitu jejich spermatu do vysokého věku.

Vyhýbejte se stresu, napětí a hodně relaxujte

Být v klidu, nepřipouštět si starosti, obavy, neúspěchy -  je to nejmenší, co můžete pro své spermie udělat. Stres a napětí totiž ani vám, ani vašim spermiím neprospívá. Naučte se odpočívat a používat některé relaxační techniky. Stres a fyzické i psychické napětí je zabiják sexu. Zvláštní je, že dnešním mužům více vadí představa jejich impotence, jak představa jejich neplodnosti. Přitom tyto problémy spolu většinou úzce souvisí.

Nepřetěžujte se a ochlazujte varlata (nepřehřívejte je)

Je nutné se fyzicky moc nepřetěžovat a nepřehřívat své tělo. Z pohledu plodnosti je totiž nutné zajistit, aby spermie měly ve svém prostředí dlouhodobě, nejlépe trvale zajištěnu teplotu prostředí o dva až tři stupně nižší, než je teplota mužova těla. Varlata jsou umístěna v šourku, tedy mimo tělo muže. Tím, že jsou mimo tělo muže a mírně ochlazována, je v nich zajištěna vhodná teplota pro tvorbu i uchování spermií. Poměrně velký problém může představovat dnešní móda upnutých džínsů, nošení upnutého spodního prádla, tang, slipů. Toto těsné a často teplé oblečení tlačí šourek na tělo a to zpětně zahřívá varlata. Proto z pohledu zajištění vhodných podmínek pro ochlazování šourku a tedy i varlat pro muže není vhodné nosit slipy a upnuté kalhoty. Muži by měli nosit klasické volné trenýrky a pohodlné vzdušné kalhoty nebo kraťasy. U sedavého zaměstnání nebo u řízení auta stačí najít si dostatek času na "protáhnutí se". Při té příležitosti můžete protřepat a provětrat svůj šourek". Varlatům to udělá moc dobře... Podobně se nedoporučuje před sexuálním aktem za účelem oplození ženy dopřávat si vanu horké vody. Dlouhodobé přehřívání varlat nesvědčí spermiím a může velmi negativně ovlivnit celkovou plodnost muže. Pokud chce muž udržet své spermie v kondici, pak by měl odložit na pár týdnů těsné a přehřívající oblečení a když to jde, pak chodit občas i naostro... Dodržováním tak jednoduchých opatření si zajistíte nejen pohodlí, ale i kvalitnější sperma a nesníženou tvorbu nových kvalitních spermií.

Sedavé zaměstnání

Dlouhodobé sezení omezuje cirkulaci krve, správnou činnost vnitřních orgánů a přehřívání pohlavního orgánu muže a především varlat. Tím, že jsou varlata v šourku, tedy mimo tělo muže, je zajištěno jejich přirozené ochlazování. Dlouhodobé sezení na židli zahřeje na tělesnou teplotu nejen sedák židle, ale i šourek a varlata. Přirozené ochlazování varlat je potlačeno a spermie jsou dlouhodobě vystaveny teplotě na kterou nejsou připraveny. Potom se zhoršuje kvalita i pohyblivost spermií. Vhodné je sedavé zaměstnání rozdělovat pravidelnými přestávkami a trochu pak chůzí "provětrat" kalhoty a snížit teplotu šourku a varlat. Málokterý muž o tomto nebezpečí ví a tak ani preventivně "nechladí". Přestávky v sedavém zaměstnání by měly být pravidelně a to každou hodinu alespoň na 10 minut.

Zdravá výživa

Určitě o tom slyšíte přinejmenším několikrát za den, ale ovoce a zelenina jsou skutečně plné vitaminů a minerálních látek, které na produkci spermií působí více než blahodárně. Snažte se dostat do sebe alespoň jednu porci denně, pánbůh vám to oplatí na dětech. Zdravou výživou je možné ovlivnit nejen kvalitu spermatu, ale i jeho složení, množství, chuť a další parametry.

Vyvážený jídelníček by měl obsahovat hodně ovoce a zeleniny a měl by se vyhýbat dlouhému seznamu nezdravých jídel. Například příliš velká konzumace jakýchkoli uzenin, vepřového nebo hovězího masa se na kvalitě spermií mužů jednoznačně projevuje. V dnešní době se prakticky vždy jedná o potraviny které jsou vyráběny průmyslově a obsahují velké množství chemických látek, případně konzervantů. Není přitom podstatné, zda se do suroviny dostaly při chovu dobytka nebo při zpracování masa na výrobky. Tyto chemické látky v potravinách prostě jsou a negativně působí na mužské hormony. Dnes se jídlo především ve veřejném stravování připravuje tak, aby z jejich prodeje byl co největší zisk. Často se pak můžete setkat s tím, že příprava pokrmů z masových polotovarů a masa je často spojena s přepalováním tuku, který kondici zdraví a především kvalitě spermií rozhodně nepomáhá.

Zinek a selen

Zinek a selen jsou jedním ze základních minerálních látek potřebných v těle muže při tvorbě spermie a mužského hormonu. Jejich množství v těle bývá velmi malé, ale jejich význam je zásadní. Selen podporuje tvorbu mužských pohlavních buněk, která je pro plodnost klíčová. Podobně je tomu se zinkem. Zinek napomáhá udržení normální hladiny hormonu testosteronu jež působí pozitivně na samotnou reprodukci spermií. Zinek a selen se ukládají i v mužských pohlavních žlázách i později i ve vlastních spermiích. Snížení potřebného množství zinku v těle pod přijatelnou zásobu, například při extrémní ztrátě potu a moči má za následek snížení hladiny mužských hormonů a tím i plodnosti muže.

Doporučená denní dávka zinku je 15 miligramů. Nejlepším zdrojem zinku jsou plody moře jako například ústřice, garnáti, krabi, slávky, mořští raci, sardinky. Poslouží však i domácí zdroje jako je maso krůtí, kachní, husí, zvěřina. Zinek je možné získat i konzumací tvrdých sýrů nebo vajec. Obsahují ho i celozrnné potraviny a hnědá neloupaná rýže. Je dobré vědět, že nadbytečné množství zinku může způsobit horečku, nevolnost a zvracení. Proto všeho s mírou.

Vitamin C

Po vstříknutí spermatu do pochvy ženy její tělo začne vytvářet protilátky, které způsobují to, že se spermie shlukují a snižuje nebo omezuje se tak šance na oplodnění vajíčka. Vitamín C tuto nežádoucí reakci omezuje. Vitamín C hraje podstatnou roli pro možnost oplodnění vajíčka a otěhotnění ženy.

Zdravý kardiovaskulární systém

Strava a pohyb mají také zásadní vliv na celý kardiovaskulární systém. Zdravotní problémy s krevním oběhem u muže často i dva roky dopředu signalizují budoucí problémy zdravotní i problémy s postupnou impotencí. Kornatění cév, ateroskleróza, arterioskleróza, vysoký tlak a poruchy zásobení končetin krví, mohou výrazně ovlivnit mužskou potenci. U končetin způsobují problémy s cévním zásobení, chladem v končetinách, vznikem bércových vředů a řadou dalších komplikací. Problémy se špatným krevním zásobením se však nevyhnou ani penisu a varlatům. U penisu dochází k problémům s erekcí a u varlat vznikají problémy s tvorbou spermií.

Alkohol

Naprosto přesně platí, že alkohol je metlou lidstva. Požívání alkoholických nápojů v nadměrném množství, má na pohyblivost a zdraví spermií zásadní vliv. Nežádoucích účinků alkoholu je celá řada. Stačí si uvědomit, jaký vliv má nadměrná spotřeba alkoholu na schopnost erekce. Podobně devastující účinky má alkohol na kvalitu spermií a na snížení jejich životaschopnosti. Ztráta schopnosti erekce je pak vzhledem k rizikům poškození spermií a tedy i riziku zplození postiženého plodu záslužná. Příroda se tak přirozeně brání proti degeneraci lidského rodu. ne vždy však příroda nad alkoholem vítězí....

Kouření, cigarety a tabák

Nízký počet spermií můžete ovlivnit i tím, že přestanete kouřit. Kouření patří mezi nejčastější důvody, proč mají spermie špatnou kvalitu a jsou "pomalé", "líné" nebo deformované a proto ztrácí šanci oplodnit vajíčko. Obecně jakékoli kouření a to i pasivní, zvláště pak ale časté nebo pravidelné má na pohyblivost a zdraví spermií negativní nebo přímo devastující dopad. Mnoho mladých lidí si v poslední době oblíbilo kouření vodní dýmky. považují to za společenskou aktivitu a ne za kouření. Je to však jen obecně podporovaný omyl. Když pomineme celkově nežádoucí účinky kouření na zdraví a možnost vzniku rakoviny, pak je nutné zdůraznit celkově nežádoucí účinky kouření i na pohlavní zdraví mužů i žen. Nikotin obsažený v cigaretách a jakémkoli druhu tabáku vyplavuje takzvané katecholaminy, které u mužů i žen zužují cévy. U mužů má zúžení cév a omezení průtoku krve i negativní dopad na zásobování krví penisu a varlat. Ometení průtoku krve má dopad na zásobování topořivých těles penisu a tedy na erekci. Kouření se tak mimo jiné vlivy podílí na problémech s erekcí a může vést až k úplné impotenci muže. Pro mnoho mužů pak infarkt nebo mozková mrtvice spojená s exitusem, představují vysvobození od problémů s erekcí.

Drogy

Vliv drog nejen na erekci je obecně známý. Většina narkomanů však už dlouho nemá žádné sexuální potřeby a tak je netrápí ani ztráta erekce ani to, že jsou většinou neplodní. Užívání jakýchkoli drog má totiž na schopnost erekce u muže zásadní vliv a podobně i na kvalitu a pohyblivost spermií. Neznamená to samozřejmě, že by narkoman nemohl ženu oplodnit. Degradace jeho spermií však mívá zásadní dopad na šanci donošení zdravého plodu a porodu zdravého dítěte. Sex s narkomanem nebo narkomankou je rizikový sám o sobě a v případě otěhotnění může být i neštěstím pro dítě.

Léky a léčba nemocí

Vliv léků je možné nejzřetelněji zaznamenat právě v oblasti sexuálních dysfunkcí jako jsou poruchy sexuální touhy, poruchy vzrušení a poruchy orgasmu. Tyto poruchy jsou většinou psychosomatického původu, mohou však vznikat i při aplikaci některých druhů léků nebo mohou být průvodním jevem zvolené léčby jiných zdravotních problémů.

Porucha orgasmu může být provázena i částečnou nebo úplnou dysfunkce ejakulace.

Léky mají nemocnému pomáhat překonat jeho zdravotní problémy. I když jsou dnes léky již důkladně testované a velmi účinné, vždy je riziko, že u některých jedinců vyvolají negativní reakce, případně mají již známé vedlejší účinky. Snahou všech výrobců léků je omezit vedlejší účinky na minimální hodnotu, někdy to však úplně nejde. Proto by se měl každý uživatel poradit i o těchto negativních účincích s lékařem, který lék předepisuje. U každého léku najdete příbalový letáček v jehož textu jsou popsány jeho pozitivní a bohužel někdy i negativní účinky na lidský organismus. Pokud se problémy projeví a jsou vám nepříjemné nebo vás omezují, informujte svého lékaře.

Léčba některých nemocí může být provázena poškozením spermií, případně snížením jejich pohyblivosti. Některé formy léčby, jako například chemoterapie nebo ozařovaní nádorů pak způsobují takové deformace spermií, že oplodnění ženy je naprosto nevhodné a většinou i nemožné. V těchto případech je vhodnou formou zajištění zdravých a funkčních spermií jejich včasné zamrazení a uložení do spermabanky. Tyto formy zajištění spermií na pozdější dobu jsou však vždy prováděny na návrh a pod kontrolou lékařů. Ti pacientovi navrhnou nejen vhodnou dobu pro odběr spermatu, ale doporučí i kliniku, kde odběry provést a spermie bezpečně uchovat.

Je dobré vědět, že pokud musíte užívat nějaký lék, který by byť i teoreticky mohl způsobit poškození spermií, pak je vhodné odložit plánované oplodnění ženy o tři měsíce po ukončení léčby nebo ukončení užívání léku. Za tři měsíce se úplně obnoví veškeré mužské spermie a nemůže dojít k oplodnění ženy spermií, která by léčkou nebo lékem byla ovlivněna. Proto se vždy raději po léčbě nebo užívání léku zeptejte svého lékaře na dobu možného ovlivnění kvality spermií.

Horké koupele, vyhřívané sedačky a elektromagnetické záření

Pro kvalitu spermií a s ní spojenou plodnost má zásadní význam teplota. Mužské pohlavní buňky potřebují pro zachování své správné funkce, životnosti i pohyblivosti teplotu prostředí o dva až tři stupně nižší než je teplota lidského těla. Právě proto příroda vysunula varlata vně mužova těla do šourku, kde jsou vytvořeny chladnější podmínky pro jejich tvorbu i uložení.

Proto pro muže není moc vhodná ani častá horká koupel, ani vyhřívání klína nebo varlat jakýmkoli zdrojem tepla. Teplotu spermií spolehlivě navýší vyhřívané sedačky auta, nepřiměřené časté saunování při vysokých teplotách nebo obliba sezení na teploučkém radiátoru. Jen pro připomenutí mužům, kteří bez notebooku na klíně nebo mobilního telefonu v kapse kalhot mají pocit méněcennosti - tato zařízení při svém provozu vysílají trvale vysokofrekvenční záření a v podstatě vám GRILUJÍ přirození a varlata. Spolehněte se na to, že vám možná zvýší sebevědomí, ale sníží počet, kvalitu a pohyblivost spermií. Podobné je to u žen, jen těm se vajíčka neobměňují a tak ta grilovaná pak již nemusí být ani schopná oplodnění.

Sexuální abstinence

Sex je nedílnou součástí lidí. Je to přirozená lidská aktivita a pomáhá vytvářet i celkovou rovnováhu mužského i ženského těla. Podporuje hormonální rovnováhu a činnost celého pohlavního aparátu, tedy i penisu a varlat. Na tvorbu spermií má sexuální abstinence jen malý dopad a jen zajistí menší snížení tvorby spermií. Ejakulace však tvorbu spermií velmi rychle obnoví a nic zvláštního se neděje. Z taoistického pohledu je ejakulace vhodná jednou za 21 dnů. Z lidského hlediska pak i třikrát týdně podle potřeba a možností. Žádný muž však ještě pravidelným sexem své spermie nevypotřeboval...

 

Doporučuji prostudovat

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)