Jste zde

Začínáme s tantrickým sexem

Začínáme s tantrickým sexem

Hlavní téma: "Tantra".

Začít s tantrickým sexem můžeme v každém věku.

Znáte ten vtip:
Bohatý podnikatel se dívá z okna své vily na chodník, kde žebrák prohledává popelnice.
Zamyšleně si povzdechne
"Začít hrát golf nebo začít vybírat popelnice můžeš v každém věku".

Tak podobně je to s tantrickým sexem. Začít můžete v každém věku. Nejrozumnější je to však v době, kdy se ještě cítíte být mladí. Mohlo by vám pak být líto, že vás to napadlo příliš pozdě. Ale nikdy není pozdě. Pozdě by bylo tehdy, kdybyste s tím nezačali vůbec. To by pak váš život byl opravdu o něco cenného ochuzen.

Dokonce k takovému rozhodnutí nepotřebujete vůbec nic zvenku. Úplně si vystačíte s tím, že budete chtít hledat a nalézt ve svém životě změnu. Ne změnu vnější, ale vnitřní. Prostě najednou budete mít pocit, že je potřeba ve vašem životě něco změnit a to zásadně. Mnoho lidí k tomuto rozhodnutí dozraje v době, když jim dospějí jejich děti a odejdou od nich za svým životem.

Dosavadní život plný úkolů, starostí o děti, jejich prospěch, studium, materiální a rodinné zajištění, tak nějak vybledl. "Nejdůležitějších" úkolů je stále méně, starostí možná sice neubylo, ale jsou jiné a nejsou je už tak nutně akutní. Mnoho cílů se naplnilo a mnoho jich už naplněno nikdy nebude. I toho jste si však už vědomi a možná jste se s tím i smířili. Partnerský život probíhal stále tak nějak ve kvapu a nikdy na něj nebyl dostatek času. Děti, práce, zajištění rodiny, to byl kolotoč, okolo kterého se točila i většina témat vašich partnerských rozhovorů. Na sex bylo jen tolik času, kolik se podařilo ukrojit na úkor jiných povinností. Přemýšlet o tom, jak by sex mohl být lepším, na to přece není o půlnoci ani čas, ani energie. Nyní, když se najednou v životě mnoho věcí zjednodušilo, mnozí zjišťují, že jejich partnerský život pohromadě držely hlavně ty povinnosti a děti. Témata pro partnerskou komunikac se však už naředila a nová se hledají jen obtížně. A téma sexu pro mnohé přestalo být součástí programu dne...

Není podstatné, zda k tomuto zjištění dospějete ve třiceti, čtyřiceti, padesáti nebo šedesáti a více letech. Prostě najednou víte, že už je vše trochu jiné, než bylo dřív. Mnozí partneři tento stav neustojí a rozejdou se. Někteří, ti šťastnější , kteří ve vztahu nikdy nedopustili, aby vychladl, začnou přemýšlet nad tím, jak ho vylepšit. A pak je velká skupina lidí, kteří nově projevené vztahové chladnutí chtějí změnit, ale neví jak.

Někteří to řeší prací, jiní sportem, další koníčky... Možná někteří začnou hledat změnu u milenek a milenců... Ne nadarmo se tomuto období říká "druhá míza"... Jsou i takoví, kteří změní životní styl a stravovací návyky, začnou cvičit, meditovat, hledat novou cestu životem. Někteří začnou přemýšlet i tom, zda změnu není možné najít ve východních technikách a v rámci tohoto hledání logicky musí "narazit" i na Tantru a informace o tantrickém sexu.

Všude se však o tantře píše v souvislosti s tantrickým sexem. Informace se však často diametrálně liší. Jedni ji zatracují, jiní ji vychvalují a další přitakávají jedné nebo druhé straně bez vlastního názoru a potřebných informací. Často se (zcela oprávněně) uvádí, že tantrická cesta života není o tantrickém sexu, ale o celkové změně myšlení a konání. Jenže jak se v tom vyznat? Není na něco takového už pozdě? Není už pozdě na to začít chodit na tantrická školení, semináře, kurzy a víkendy nebo dovolené? A s kým na ně začít chodit? Bude mít partner podobné touhy nebo nápady? Jak budu vypadat mezi těmi mladými, kteří se k Tantře uchylují jako ke spáse jejich života, se kterým si neví rady už o generaci dříve? Jak bude vypadat moje tělo mezi těmi mladými? Jak může uspět tělo ženy po dvou nebo více dětech v konkurenci se ženou nebo dívkou, která ještě nerodila? Copak může muž s prošedivělými vlasy (pokud je má) uspět v konkurenci mladých mužů, plných síly? Nebudou tam po mně chtít něco, co se příčí mým představám? A tisíce a tisíce dalších otázek, které přicházejí jedna za druhou a navzájem proti sobě bojují. Na jedné straně touha po změně, na druhé straně obava a nejistota.

Je jasné, že Tantra je cesta na celý život. Také si ale musíme uvědomit, že Tantra a tantrický způsob života není v našich končinách přirozeně doma. To, co se na našem kontinentu za Tantru považuje, má mnohem více fyzickou než duchovní podstatu. Není možné žít tantrickým způsobem života v zemích, kde jsou základem života myšlenky křesťanství nebo jakékoli jiné lokální nebo i globální náboženské tradice. Přitom se prioritně nejedná o samotné náboženství, ale o způsob myšlení, chování a hlavně o žebříček hodnot a potřeb, které takováto společnost uznává. Skoro bych řekl, že náboženství je v tom nevinně.

Materiální způsob života, fixace na sex, zaměření na kariéru, práci, společenské uznání měřené majetkem, postavením nebo demonstrací nadstandardního životního stylu, se jen obtížně dá skloubit s myšlenkami Tantry, Zenu, Taoismu nebo jiných východních filosofií, které uznávají výrazně jiné hodnoty. Je hloupost si myslet, že v našem prostředí někdo může být tantrikem na "plný úvazek". Konzumní způsob života je hluboce zakořeněn i v myšlení dnešních "tantrických mistrů", kteří organizují tantrické školy a kurzy. Už jen cena takovýchto školení vám musí evokovat otázku, zda být tím tantrikem také neznamená být i bohatým a tedy úspěšným. Tantra v našich končinách není pro "socky". O tom vás snadno přesvědčí už jen pohled na ceníky "uznávaných" tantrických školitelů.

Tantra přitom nepochází ze zemí, kde blahobyt byl a je příliš rozšířený. Tantra je filosofie východních lidí. Není to nic, co je nutné kupovat na sobotu a neděli, abyste se následně byli schopni v pondělí ráno do tohoto každodenního šílenství znovu zařadit.

Když budete uvažovat tak, jak se snažím naznačit, pak je jasné, že tantrikem v tom původním slova smyslu nikdy nebudete. Můžete však zůstat klidní. Ani většina zdejších "tantrických mistrů" nikdy žádnými "mistry" nebyla. Nelze jim však upřít to, že se Tantrou dlouhodobě zabývají a že se naučili pravidla, která obecně platí a že se nyní jejich prodejem dobře živí. Tím nechci naznačit, že by jejich kurzy byly nehodnotné nebo že by na nich lidé neprožívali nádherné okamžiky. Jen tím chci objasnit, že do opravdových tantrických mistrů jim chybí především pokora a mnohdy i dodržování toho, co sami tak plamenně hlásají platícím davům. Jejich kurzy jsou určitě prospěšné. Když na to máte, pak na nich zcela jistě zažijete mnoho příjemných chvil a zcela jistě ovlivní i váš osobní a možná i společenský život.

Jen je potřeba zůstat v nadhledu a nenechat se zblbnout!!! Kurz skončí, ale váš život bude i po něm pokračovat v podmínkách, ve kterých žijete. A i když se je budete snažit změnit, vždy to bude jen v mantinelech, které vám společnost dovolí. Tím spíše je potřeba nalézt svou cestu, která vám dovolí změnu, ale nevyčlení vás na okraj společnosti nebo vám nezničí váš dosavadní život.

Je zde i další cesta tantrickým životem

Zcela jistě a zodpovědně mohu každému doporučit navštívit tantrický kurz pro začátečníky. Ale opravdu pro začátečníky. Nepřeskakujte! Nijak vám to nepomůže, nic tím neurychlíte. Pravděpodobně zjistíte, že většinu toho, co hledáte, máte sami v sobě nebo to najdete v partnerovi či partnerce. To je asi nejcennější zjištění, které můžete udělat. Také zjistíte, že i s pomocí dobrých knih se dá mnoho z Tantry pochopit, vyzkoušet a prožít. Není nutné utrácet horentní sumy za to, co můžete v páru pomalu hledat a sami kultivovat

Za velmi důležité zjištění, které je vhodné přijmout jako radu, považuji to, že orgasmus není v Tantře cílem. Důležitá je cesta k vyvrcholení, ne samo vyvrcholení. Když toto pochopíte, pak jste možná právě dosáhli prvního stupně tantrického myšlení a překonali velkou část lidí, kteří v tantře hledají právě vzrušení vedoucí k vyvrcholení.

Dalším laickým stupněm je poznání, které vede k tomu, že i bez orgasmu může být sex neskutečně krásný. Zjistíte, že když dokážete směrovat veškerou sexuální energii k partnerovi a nebudete ji chtít spotřebovat pro sebe během orgasmu, zůstane nebo se vám vrátí zpět. Možná pocítíte, jak je to úžasný pocit, kolik vám najednou zůstalo energie pro druhé. A nejen pro sexuální život, ale i ten obyčejný, každodenní...

Za další pokrok ve vnímání svého těla i těla partnera či partnerky pak můžete považovat postupně získávanou schopnost prodloužit akt spojení, zvládnutí sexuální energie, její transformaci v naplnění intimního vztahu se svým partnerem.

Prodloužení milování a to i sexuálního spojení, vysoká hladina vzrušení a transformace sexuální energie má dopad i na zdravotní stav lidí. Účinek hormonů uvolňujících se při milování snižuje nežádoucí dopady stresu, nesprávného životního stylu i napětí. Naproti tomu vyšší hladina serotoninu a dopaminu zvyšuje pocit štěstí, lásky, něhy, intimity mezi partnery. Způsobem, jak uvolnit dopamin a serotonin je masáž, hlazení a něžné, láskyplné doteky. To vše by vždy mělo být součástí něžného milování. Proto tantrické milování takovéto stavy u lidí umí navodit. A to nemusíte být žádnými "mistry". Úplně bude stačit, když s tantrickým přístupem k milostnému životu začnete a věřím, že brzy poznáte změnu.

Co by měl začátečník vědět a respektovat

Každá změna v životě znamená, že něco bude jinak. Pokud něco nezměníte, nemůžete ani očekávat, že něco jiného prožijete. Začátek takové změny však nesmí být ani náročný, ani obtížně realizovatelný. Proto na samém úvodu vyzkoušejte několik doporučení, která by vám měla pomoci takovou životní změnu nastartovat.

 • Promluvte si o svých touhách s partnerem nebo partnerkou. V páru je potřeba vědět, že chcete změnu. Je nerozumné začít něco měnit "potajmu". Mohlo by to probudit obavu, že se učíte někde jinde ...
   
 • Seznamte se s tantrickou literaturou. Kupte si knihu o tantrickém sexu a přečtěte si ji. Nejlépe, když ji budete číst oba dva současně. To by vám mělo dát základní představu o tom, zda je to to, co hledáte.
   
 • Začněte o tom, co jste četli spolu mluvit. Nebojte být k sobě upřímní. Zjistěte, co se tomu druhému líbí, co má rád a co by si přál. Nepohoršujte se nad tím, když uslyšíte něco, co se vám nebude líbit nebo na co máte jiný názor. Tyto intimní hovory nezačínejte s vědomím, že jste nejlepší a že vše co děláte, dobře děláte... Potom by "intimní rozhovor" neměl žádný význam. Vždyť hledáte změnu a tu najdete až tehdy, když vám bude jasné, co je potřeba změnit.
 • Vytvořte "posvátný" prostor. Tantra je o jiném způsobu poznávání sebe sama a partnera. Musí tedy být jiná i v dalších ohledech, než jen ve způsobu milování. Tím základním rozdílem je už to, že oproti "klasickému sexu" se tantrické milování odehrává v prostoru, který je pro tantriky "posvátný". Nejedná se o žádný projev náboženského učení. Jedná se o vytvoření prostoru, který je jiný, než ten, na který jsme zvyklí v běžném životě. Protože milování není běžnou  spotřební záležitostí, ani prostor, ve kterém se tantrický pár chce spolu milovat, nemůže být běžný. To by nás podvědomě stahovalo k oné "normálnosti". Jen těžko se dokážete soustředit na své pocity, prožitky, na partnera, jeho tělo i mysl, když budete obklopeni věcmi, které vás budou posouvat v myšlenkách někam jinam. Možná někdo namítne, že když se miluje například v kuchyni, tak je to změna, která je příjemná a vzrušující. Určitě ano, ale u tantrického milování nejde o změnu prostředí, ve kterém se sex odehraje, ale především o změnu vnímání sebe sama a partnera. Vzrušení ze změny prostředí není pro tantrický prožitek podstatné. Všechna tantrická setkání se mohou odehrávat jen v jednom jediném posvátném prostoru, který už žádnou další změnu a vylepšení nepotřebuje. Podrobněji se tímto tématem zabývá článek "Vytvoření "posvátného" prostoru".

 • Naučte se začínat milování dlouhou milostnou předehrou. Tantrický sex začíná dlouho před tím, než se vůbec dotknete. Ten může začít už "myšlenkou" na to, že se dnes budete milovat. Ne hned, ale až po příjemné večeři, společné koupeli, jemné a něžné masáži... Opravdu dlouhá a vynalézavá milostná předehra je jedním ze základů Tantry. Musí být pomalá, klidná, náruživá, ale také neuspěchaná a vstřícná k partnerovi nebo partnerce. Není zaměřena na vás, ale na vzrušení toho druhého. Nakonec to stejně nejvíce pomůže muži, který pak snadněji prodlouží milování a zabrání krátké souloži nebo předčasné ejakulaci, ale i ženě, která se při ní mnohem více vzruší. Potom má žena mnohem větší šanci, že při souloži dosáhne vyvrcholení. Čím bude milostná předehra delší, tím bude dosažené vzrušení vyšší, prokrvení pohlavních orgánů intenzívnější, přirozená lubrikace silnější .... Prostě to pak půjde lépe! ​Podrobněji se tímto tématem zabývá článek "Milostná předehra".

 • Jako jedno z prvních cvičení vyzkoušejte "dechová cvičení". Nejdříve se naučte správně dýchat každý sám za sebe. Později se soustřeďte na dýchání při milování ve dvojici. Nespěchejte! Harmonizace dechu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se naučit poznávat partnera a dokázat se synchronizovat s jeho tělem a vzrušením. Dechová cvičení se mohou procvičovat ve spojení nebo i bez něj. Nejznámější, pro klasická párová dechová cvičení, je poloha "V sedě" - poloha YAB-YUM, lotosový květ. Je to poloha nejen pro Tantru "klasická", ale párová cvičení se v ní nejčastěji a údajně nejsnadněji provádí.

  Tedy poloha je to snadná jak pro koho... Někteří tuto polohu nedokáží ani zaujmout, natožpak v ní ještě sedět! Proto jsem na úvod hovořil o tom, že Tantra není v našich končinách až tak úplně doma... Ale našinec si umí poradit a tak je toto cvičení možné provádět i v "moravské verzi" polohy "V sedě" - polohy YAB-YUM. Ta spočívá v tom, že si opatříte měkký, příjemně polstrovaný sedák, nejlépe vysoký asi tak 0,5 m. Na ten si nejdříve sedne muž a na něj pak obkročmo sedne žena. Nohy nejsou zatíženy váhou těl a v klidu se opírají o podlahu. Stabilitu děl zajistíte pevným objetím. Je to "skoro" jako ta původní poloha pro jogíny.... Takže se netrapte a hurá do "moravského Lotosového květu".

  Rotace vzduchu při párovém dýchání je spojena s rotací energií. Není však snadné dýchat tak, jak dýchá partner. To, že se vzájemně přizpůsobíte, nakonec povede ke sjednocení nejen dýchání, ale toku energií. Když to zvládnete, zjistíte, že jste se vzájemně sjednotili nejen v dýchání. Vědomé dýchání a partnerské vědomé dýchání je zásadní nejen pro Tantru, ale i pro všechny směry jógy, cvičení TAO a ZENu. Podrobněji se tímto tématem zabývá článek "Harmonizace dechu v páru a Milování s otevřenýma očima".
   

 • Nespěchejte!!! Nic se nedá zvládat při spěchu, nervozitě nebo stresu.Laskejte se tak, abyste z toho měli radost oba. Zaměřte se na svého partnera, ne na sebe. Upřednostňujte jeho potřeby, ne svoje.
   
 • To pro začátek úplně stačí!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)(O)

Štítky: