Volné pokračování článku "Co by měl vědět muž o ženě".
Klimakterium (přechod, klimax) je období vyhasínání pohlavního cyklu ženy.
Menopauza je ztráta menstruace po přechodu.
Klimakterium patří mezi pojmy se kterými se v průběhu života setká každá žena, ale měl by mu rozumět také každý muž. S klimakteriem souvisí i další pojem a tím je menopauza. Nejedná se však o stavy které by byly totožné. Řada žen (a o to víc mužů) však rozdíl mezi těmito životními etapami, kterými projde každá žena moc nezná a tedy a ni nerozlišuje o co se vlastně jedná. Přitom se jedná o velmi významné stavy v reprodukčním cyklu ženy které významně ovlivňují i šanci na založení rodiny.
Laicky by se tyto pojmy daly vysvětlit takto
Klimakterium je přirozené období v životě každé ženy, ve kterém dochází k vyhasínání funkcí vaječníků. Jedná se o období ve kterém pomalu, ale jistě končí plodné období ženy. Známější, lidový termín pro toto období je "přechod". Málokterá žena prohlásí, že se nachází v období klimakteria. Pokud o svém životním cyklu hovoří, pak zvolí formulaci, že se nachází v přechodu.
Nejčastěji se v toto období projevují změny fyzické, které jsou často provázeny i změnami psychickými. Odborně se v toto období hovoří o "klimakterickém syndromu". Některé ženy tímto obdobím procházejí snadněji, některé ho prakticky jako změnu ani nezaznamenají (minimum), jiné (většina, více jak 2/3 žen) změny prožívají s různou mírou diskomfortu.
Mnohé, především psychické potíže, jsou spojené se situací a prostředím, ve kterém žena žije. Řada obtíží je pak spojena a ovlivněna genetikou, nesprávným životním stylem, nesprávnými návyky a zlozvyky, ale také s kouřením, nadměrným požíváním alkoholu a civilizačními chorobami.
Základní změnou v ženském těle je to, že dochází ke snížení hladiny hormonu estrogen. Tato kolísající a postupně snižující se hladina ženského hormonu způsobuje celou řadu příznaků. Mezi ty nejintenzivněji prožívané patří
Řada žen však nástup tohoto období vnímá společně s
Mezi další projevy patří například
Klimakterium je delší období, kterým každá žena prochází. Nástup tohoto období je u každé ženy individuální. Obecně se dá předpokládat, že většina žen ho začne pozorovat po 45 roku věku. Nezřídka se však toto období posune do dřívějšího věku. Spoléhat na to, že žena bude plodná i ve čtyřiceti (i mladší), nemusí být rozumné.
Menopauza je poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky. V našich životních podmínkách většinou nastává mezi 45 až 50 rokem života. Za průměrný věk ženy v menopauze se považuje 51 let. Pokud má žena poslední menstruační krvácení před 45. rokem věku, mluvíme o časné menopauze. Vše záleží především na genetické výbavě každé ženy. Proto se jedná i naprosto individuální stav. Udává se, že pokud žena začne menstruovat až v pozdějším věku, klimakterium nastoupí dříve. Opačně to většinou platí tak, že pokud žena menstruuje v časném věku, klimakteriu nastane později. Je to však naprosto individuální a nedá se na to nijak spoléhat.
Je potřeba si uvědomit, že tímto životním obdobím projde každá žena a že prostě jednou nastane. Jedná se o přirozené změny kterým se nedá zabránit, jejichž projevy se však dají omezit nebo ty negativní snížit. Základem je rozumět tomu, co se s ženským organismem v období klimakteria děje. Také je potřeba se na změny, které ho budou provázet, připravit. Velmi rozumné je promluvit si o nich i s manželem nebo partnerem. Tyto změny sice život každé ženy nějak ovlivní, neměl by to však být důvod pro obavy nebo pro stres z toho co přijde.
Co se dá doporučit je:
Jedná se tedy o rady, které jsou platné pro období celého života nejen ženy, ale platí i pro muže. Klimakterium i menopauza jsou nedílnou součástí života každé ženy. Je potřeba tento stav dokázat přijmout a vypořádat se s ním.
Podobný proces pak podle všeho probíhá i u mužů, má však mnohem mírnější průběh.